Shkaqet e dhimbjes në vesh të njeriut


Nga njeriu otitis shpesh vuajnë fëmijët. Por në qoftë se një i rritur të jetë vonë me trajtimin e përbashkët të ftohtë, infeksioni penetron lehtë tub auditory dhe prek veshin. Otitis mund të jetë një komplikacion pas një gripi ose SARS-it, një virus godet zonën. Çka e shkakton dhimbje në vesh e njeriut?
Në fakt, çdo dhimbje veshi - një arsye për trajtim te mjeku. Dhe çdo veshit të jashtëm, të mesëm dhe të brendshme otitis kërkon kujdes mjekësor kompetent. Por hapat e para ju mund të bëni vetë. Një domosdoshmëri-pikoj vasoconstrictor hundë pika, dhe veshi - borik apo kamfor alkoolit ose vodka. Nëse një person e di se produlo e tij mund të aplikohen otypaks, otynum. Pastaj ngrohur veshin. Por këto trajtime në shtëpi janë të nevojshme vetëm në orët e para dhe e përshtatshme, veçanërisht në qoftë se veshët nuk e lënduar.


Por në qoftë se një ditë (maksimum - dy) dhimbje nuk shkon larg ose rritet - të ngutemi Ent.

Pacientët shpesh e gjejnë qetësi - disa ditë trajtohen në mënyrë të pavarur. Sepse kashtë është i përbërë nga painkillers (zakonisht Lidocaine), një njeri duket se ka ndodhur lehtësim dhimbje ulur. Por në fakt, inflamacion nuk është ndalur, dhe mund të zhvillojë otitis qelbëzues me komplikime, si vrimë - ruptures daulle e veshit. Ju nuk mund të kandidojë dhe të otitis vesh jashtëm. Vlon bëhem për 4 ditë. Në ditët e para mjeku do të përshkruajnë antibiotikët, është e mundur për të shmangur problemet, mjeku nuk do të duhet të zbulojë absces pjekur.

Çfarë do otolaringolog kur pacienti shikon shkaqet e dhimbjes veshit? Daulle e veshit bëhet e kuqe, i fryrë, thickened. Nëse procesi i filluar - dëgjimi është reduktuar për shkak të inflamacion të daulle e veshit dhe zgavrën tympanic zvukoprovedenye keq. Të jashtme Muret kanalin e veshit otitis bymehet aq shumë sa që është e pamundur të shohim të njëjtën daulle e veshit. Në qoftë se ka filluar procesi i purulent, ka dhimbje dhe ënjtje prapa veshit. Kur përgjuar rritje dhimbje, dhënë pothuajse të gjithë gjysmën e kokës.


Në 99% të rasteve dhe shkakton dhimbje kur mjeku do të përshkruajnë antibiotikët për të parandaluar komplikimet rënda të abscess intracranial e lob të përkohshme të trurit. Sigurohuni që të përshkruajë pika veshit dhe pika vasoconstrictor hundë. Gojën e shtohet auditory tub me otitis mirë. Dhe kur ne të varrosur ilaçe në hundë, mukozën dhe hapet goja është reduktuar, dhe kështu përmirëson kullimit. Pleh organik, kur ai filloi të formojë, lehtë mund të tërhiqet nëpërmjet tub auditory. Nëse dhimbja zgjat për 2-3 ditë, nuk ka fasha pa u konsultuar me mjekun tuaj nuk e bëjnë. Ata nuk do të përfitojnë. Nëse kemi filluar inflamacion purulent i veshit të mesëm, fasha të çojë në komplikacione intrakraniale. Dhe në otitis mund të zhvillojnë peryhondryt (inflamacion i kërc) - të bëjë pacientit masive edemë me lesh të shkurtër. Mjeku vetë do të emërojë ngrohje (p.sh. llambë Minin) nëse konsiderohet e nevojshme.


Interesat vesh fytosvechamy shkakton dhimbje kur mjekët gjithashtu nuk e miratoi. Ata duhet të jenë në gjendje të përdorin, dhe shumica e njerëzve, për shembull, veshët pastrohen pas fytosvechey dhe një mjek arrijnë me djegie. Shpesh otitis zhvillon pas largimit të pasaktë të tape sulfurik. Njerëzit të cilët kanë një tendencë për të formuar priza të tilla, ndonjëherë vetë hoqi këmbët e tyre, hairpins rezultojë - konsumuarit në kanalin e jashtëm të veshit. Si mendoj se kjo është e otitis media, nuk inflamacion i nervore fytyrës apo dhimbje dhëmbi? Nëse ju klikoni në ose në afërsi të lob veshit tragus dhe rrit dhimbje, sugjeron zhvillimin e otitis media. Otitis externa - vlon në rresht e jashtme - janë ndjerë në përtypet, nadkusыvanyy, pacienti është e vështirë për të hapur gojën. Diagnozë të saktë dhe për të ndihmuar këtë simptomë si halitoz. Fryma ndenjur, fryma e keqe është zakonisht gjithmonë shfaqen në otitis. Rastësisht, dhëmbët otitis tepër e fortë kronike, por jo 6-8 që janë më afër veshit, dhe incisors parë dhe të dytë. Për këto ndihmesa trupi ynë i mençur shumë i dijshëm përvojë Lori, kështu që nuk do të jetë në pyetje i habitur se me sa duket nuk kanë lidhje të drejtpërdrejtë me veshin e pacientit.


Ai otitis shpesh i sëmurë
• Nëpunësit Zyra që kalojnë gjithë ditën në ajër të kondicionuar.
• sufferers alergji vuajnë nga rinitit.
• Njerëzit me sëmundje të shkaktuara nga çrregullime metabolike - diabeti, urolithiasis, sëmundjet e pankreasit. Diabetikët të cilët rregullisht marrin insulinë, pezmatimi i veshit duhet të rrisin dozën e kësaj droge.
• Mbajtësit e dhëmbëve karies.
Zhvillon inflamacion. Më parë në priza squfurit përdorur peroksid hidrogjeni. Por tani mjekët kanë gjetur se peroksid hidrogjeni shkakton loosening e lëkurës pas aplikimit dhe veshit kanalit lehtë plagosë. Prandaj, për veshin mirë higjienës përdorin droga të tjera. Çfarë, atëherë, mund të pastër veshin? Bud pambuk të pastër.

• Kushdo që viziton pishinë. Externa otit është quajtur shpesh notonin otitis. Kjo shpesh ndodh pas notit. Çka sikur veshi "rrëmbeu" ujë? Nëse ju jeni nga uji, dhe vuri veshin jo, dëgjoni, itches dhe ti dallojë atë gurgullima të pakëndshme, anim kokën në drejtimin e duhur dhe pak tërheq veshin.