Shkakton dhimbje në stomak pasi të hahet


Ka shkaqe të ndryshme të dhimbje stomaku pasi të hahet, por shpesh arsyeja është ushqim që njerëzit të marrë ushqim. Nëse ka intolerancës të sheqerit të qumështit, lactose, ajo çon në bloating ose diarre, dhe dhimbje spastik atje. Ushqime të ngopura mund të shkaktojnë dhimbje në fshikëz e tëmthit ushqime shumë të nxehtë ose të ftohtë mund të shkaktojë ose davyaschee ndjenjë raspyrayuschee. Çfarë tjetër mund të shkaktojë dhimbje në stomak pasi të hahet?
Sindromi Nervoz stomak.
Një nga arsyet më të zakonshme që shkakton dhimbje në stomak pas ngrënies - një sindrom stomak nervoz. Ajo nuk mund të ngatërrohet me gastrit, ata kanë simptoma të ngjashme, por është një sëmundje tjetër.Simptomet e stomakut nervoz:
- Të përzier, e cila ka ndodhur për asnjë arsye të dukshme dhe shpesh përsëritet. Ndjenja e përzier shfaqet menjëherë pas një vakt.
- Shfaqja regurgitation brenda orës së parë pas një vakt. Ne duhet të i kushtoj vëmendje të belching shumëfishtë, jo vetëm.
- Urth që ndodh pas një vakt, edhe në qoftë se nuk ishin enët djegëse dhe jo yndyror.
- Dhimbje barku që shfaqen në orët e para pas një vakt.
- Shurdhim në stomak, i cili duket në orët e para pas një vakt.
- Nëse rasti është i vështirë, dhe njeriu nuk ishte duke folur me mjekun për të marrë masat e nevojshme për trajtimin e kësaj sëmundjeje mund të ndodhë një humbje të konsiderueshme peshe.


Nervoz zorrë Sindromi.
Mund të shkaktojnë dhimbje dhe sindromi i nevrikosur zorrë. Ky sindrom shfaqet në qoftë se nuk ka acarim të mukozës zorrëve. Në këtë sëmundje ka dhimbje rreth një orë pas ngrënies. Pacienti mund të jetë bloating, fryrje, fron shkelje (kapsllëk ose diarre). Dhimbje zhduket pas një lëvizje zorrë.

Ulcera peptike.
Ulçera peptike mund të jetë arsyeja që një person ndjen dhimbje në stomak. Dhimbja në këtë rast zakonisht shfaqet gjatë gjysmës së parë një orë ose një orë pas ngrënies. Fillimisht, dhimbja nuk është shumë e rëndë, por kur fillon ushqim për të tretet, rritjet e dhimbje dhe bëhet e padurueshme. Pasi peretravytsya ushqimit dhe për të marrë në duodenum, dhimbja do të shkojë në vakt tjetër.

Kur dhimbja ulçerë është specifik. Nëse Ulçera në stomak ose duket i lënduar në të majtë apo në mes. Nëse lezione ulcerative e mukozën e dhimbje në stomak shfaqet në anën e djathtë të zgavrën e barkut. Ndonjëherë në raste të rënda dhimbje mund të japin përsëri. Dhimbje mund të jenë të ndryshme: të mprehtë, shvatkoobraznoy, dhemb apo tërhequr.

Pilorospazm.
Kjo sëmundje karakterizohet portierin spazmuvannya, i vendosur në dalje të stomakut. Pilorospazm shpesh ndodh me njerëzit që janë të neuroses karakteristike dhe çrregullime të tjera të SNQ.

Kur kjo sëmundje në njerëz 15 minuta pasi të hahet atje shumë dhimbje në rajon epigastrike. Pas një orë e gjysmë nuk është e të vjella. Dhimbje dhe të vjella të vazhdueshme për aq kohë sa të vyporozhnytsya stomak plotësisht. Sulmet e tilla janë përsëritur pas çdo vakt.

Pancreatitis.
Simptomë kryesor i sëmundjes - dhimbje të forta në stomak, i cili shfaqet menjëherë pas një vakt. Lokalizimi i dhimbjes është e ndryshme, qoftë në sektor të sipërme të djathtë, ose, nëse çështja është serioze, tronditur kur e gjithë zona e pankreasit, dhimbja brez është natyra.


Gastro.
Një tjetër shkak i dhimbjes në stomak pasi të hahet mund të jetë sëmundje të tilla si gastro. Kjo sëmundje është diçka si sindromi stomak nervoz. Por në këtë rast nuk është vetëm acarim, por inflamacion të rëndë të mukozës. Ky proces përfshihen dhe duodenum. Gastro mund të marrë disa muaj, zahostryuyuchys pastaj zbutur.
Dhimbje në këtë sëmundje ndodh periodikisht, nganjëherë shumë intensive. Dhimbja ndjehet rreth kërthizë dhe rajon epigastrike. Në pothuajse të gjitha rastet ka dhimbje në orën e parë pas një vakt. Ndonjëherë një person ankohet për shurdhim në stomak dhe një ndjenjë e plotësi. Shpesh ka belching me një amëz kosi.


Inflamacion fshikëz e tëmthit.
Shpesh shkaku i dhimbjes pas hahet janë të ndryshme ose inflamacion fshikëz e tëmthit apo traktit biliar, të tilla si angiocholitis ose cholecystitis. Dhimbje mund të jetë për shkak të dyskinesia ndryshme fshikëz e tëmthit. Zakonisht dhimbja në këto sëmundje të lokalizuara në sektor të sipërme të djathtë. Zakonisht këto simptoma ndodhin pas ngrënë ushqime të caktuara (tymosur, i kripur dhe të yndyrshëm ushqime, ëmbëlsirat yndyrore).