Shkaqet e dhimbjes në shpinë tek njerëzit


Shkaku dhimbje në shpinë shpesh zhvillon dhimbje të ulët mbrapa, por për pamjen e tyre faktorë të përnjëhershme janë:. Stërvitje, pozita të pakëndshme, lëvizjet e tharë, lëndimet dhe kështu me radhë Z. Përveç kësaj, dhimbje prapa mund të prishin funksionin e zorrëve, të provokojnë gastro-intestinale traktit, shkaktojë hemorroide, kapsllëk, sëmundje fshikëz e tëmthit, prostatitis, inflamacion dhe sëmundjet e shtojca të femrave.
Prandaj, në çdo rast duhet të kuptojnë shkaqet e dhimbjes. Sot ne flasim për shkaqet e dhimbjeve në shpinë të njerëzve. Nëse diagnoza konfirmuar diagnozën e dhimbje të ulët mbrapa, ju duhet të fle në një shtrat të vështirë, marrë diuretics, qetësues, ju lutem, fizioterapi bërë. Nëse shkaku i dhimbjes ndodhi në sfondin e sëmundjeve ekzistuese të tilla si ulcerat gastrike dhe duodenale, ose ndonjë anomalitë e tjera, trajtimi duhet të fillojë vetëm pas diagnozë të saktë dhe për të identifikuar shkaqet e saj themelore. Pas kësaj, mjeku juaj mund të përshkruajnë barna qetësues, ju lutem antispastic dhe barna që përmirësojnë qarkullimin e gjakut në enët e vogla, për shembull antihypoksant Aktovegin.


Gjimnastikës nuk është i kundërindikuar. Gjëja kryesore që ajo nuk ka dëm, ndryshe ushtrimi duhet të ndalet menjëherë. Kryerja e ushtrimeve pacientë të tillë të rekomandojë për të filluar me pozicionin e shtrirë në shpinë. Me lëvizjet fillimisht do të përpunojë kyçin e këmbës, gju, hip joints.

Spondylitis Spondylitis (spondylitis ankylosing) - një ind i rrallë sëmundje të mesëm, veçanërisht eshtra dhe nyje. Në shumicën e rasteve ajo lind dhe kalon vijën gjenetike në mënyrë që gradualisht fillon imobilizimi i nyjeve. Kjo ndikon qafës së mitrës, kraharorit, mesit-sakrale nyje. Njeriu nuk mund të lëvizin shpejt për të kthyer ashpër. Sëmundja është kronike, acarimin ndonjëherë protekaete. Për diagnostifikim të mjaftueshme X-ray ose llogaritur studimit tomografike. Ata mund të zbulojë praninë e antigjenit gjakut specifike HLA-B-27 e cila konfirmon spondylitis ankylosing.


Mrekullueshëm, të sëmurët një kohë të gjatë nuk shkoni te mjeku, si ngadalësimin e lëvizjeve për disa prej tyre nuk duket fenomen të rrezikshëm. Pas konfirmimit të diagnozës është e nevojshme për të përdorur drogë anti-inflamator, në disa raste - hormonet. Fizioterapi Recommended, radonit, banja sulfide hidrogjen. Sëmundja është, në fakt, nuk e kërcënojnë jetën e njeriut, por i jep cilësinë e tij. Çdo sëmundje mund të shkaktojë akute, por përmirësimi i shëndetit të këtyre pacientëve, në qoftë se nuk ka faktorë të tjerë shkaktuar vërejtur në verë.


Së fundi, sëmundja nuk është shëruar. Detyra e mjekëve është për të parandaluar përparimin e saj. Ju mund të jetojnë me të. A nuk e hedhin punën tuaj nëse ju nuk bëni ndonjë lëvizje të papritur dhe jo shumë të lodhur fizikisht. Nga profesione që kërkojnë vëmendje të veçantë (p.sh., uji) duhet vidyazykatysya. Dhimbje në mollaqe mund të shkaktohet jo vetëm stenozë (ngushtim) e kanalit kurrizore, por edhe nga stanjacioni në përputhje të shtyllës kurrizore, e cila shkaktoi sëmundje legenit, sidomos në gratë. Ajo hemorroide, kapsllëk, inflamacion i shtojca, venat me variçe.


Në fakt, një person është i lindur me stenozë, por në një moshë të caktuar nuk ka manifestuar veten derisa ndonjë faktorë shtesë dhe të shkaktojë dhimbje. Ndonjëherë stenozë është zgjatje e herniation disk, në këtë rast kërkon një diagnozë serioze - Kompjuteri dhe tomografi rezonancë magnetike. Ulja e shkallës së stenozë në një nivel të caktuar të mundshme. Ju duhet të shikojnë peshën tuaj, të përpiqet të mos për të fituar peshë, veçanërisht gratë, për të marrë venotoniky - drogë që përmirësojnë qarkullimin venoz. Në disa raste, uji shërbimeve, fizioterapi, magnet. Nëse nuk ka contraindications e sistemit kardiovaskular, ajo është e rekomanduar sauna, pishinë.


Ka vaskulare dhe distonia muskulare. Dystonia mund të fillojë edhe në të rinj, moshë pune. Shkaku qëndron në situata të vështira dhe mund të shkaktohet nga mbingarkoj nervore, sëmundje. Dystonia - një shkelje të rregullores autonom. Ka lloj hypertonic, i shoqëruar nga tensioni i lartë, dhe anasjelltas hypotonic. Muskulare distonia - një grup i sëmundjeve që lidhen me spazma të grupeve të caktuara të muskujve. Trajtimi përcakton neurolog. Për të përmirësuar mirëqenien e nevojshme për të kontrolluar presionin e gjakut, për të shmangur stresin, merrni medikamente të përshtatshme dhe, natyrisht, një mënyrë jetese të shëndetshme, hani e drejtë, e ushtrime në mëngjes, të marrë një dush të ftohtë.