Shkaqet e dhimbjes dentare në njerëz


Nëse ju nuk e dini se çfarë është një dhimbje dhëmbi, ju - një njeri i lumtur. Nuk ka gjasa që ju do të mbani mend se si në dhimbje kur dhëmbët janë ende prorizuvalysya. Dhimbje dhëmbi zënë hapin papritur dhe në kohë të gabuar, të tilla si natën ose në fundjavë në vend. Zgjidhja më e thjeshtë në këtë situatë - të marrë ilaçe dhimbje, të tilla si ibuprofen ose analginum. Por ndonjëherë painkillers nuk është gjetur në dorë, dhe të durojnë dhimbjen në mëngjes, kur ju mund të kërkoni ndihmë mjekësore, nuk ka forcë. Mundohuni të eliminuar dhimbjen e mjekësisë tradicionale. Përgatitja e një zgjidhje të ngrohtë kripë ose sode dhe pije gojën tuaj tërësisht, nganjëherë ajo soothes dhimbje dhëmbi. Le të flasim për shkaqet e dhimbjeve të dhëmbëve tek njerëzit?


Nëse sanëz juaj kabineti mjekësi tretësirë ​​pastaj u vu në zgavrën karies një shtupë pambuku zhytur në tretësirë. Ndonjëherë ndihmon në uljen e dhimbjeve të tilla si karafil erëz. Për lehtësimin e dhimbje dhëmbi duhet të vihet në dhëmb dhemb. Ajo ka qenë të gjatë në mjekësinë popullore në trajtimin e sëmundjeve të dhëmbëve të përdorura urtë. Pije me zierje të ngrohtë ose infuzion të lë urtë ndihmon zbutur dhimbje dhëmbi. Mundohuni për të përballuar me dhimbje duke fërkoni lëkurën ndërmjet gishtit të madh dhe gisht tregues. Nevoja për masazh mpirje të lëkurës në anën e kundërt të dhëmbëve e pacientit. Një ilaç efektiv për dhimbje dhëmbi në mjekësinë popullore është konsideruar hudhër. Ju mund të vendosni një copë hudhër në dhëmb dhemb, dhe mund të fshij duart dore e tyre, të vendosura në anën e kundërt të dhëmbëve e pacientit.


Nëse dhimbja e ulën dhe nuk e bën vetë ndjehet, kjo nuk është një arsye për të refuzuar vizitë emergjence në dentisti. Pain - një sinjal i problemeve në trup, duke eliminuar dhimbje - kjo nuk do të eliminojë shkaqet e veta, dhe shkakton shumë dhimbje dhëmbi. Përveç kësaj, pacientët dhëmbët të çojë në sëmundjet e njeriut të gjithë sistemin e tretjes, alergjive dhe sëmundjeve të tjera. Dëmtimi smalt - karies sipërfaqësore - dhimbje zakonisht ndodh vetëm në efektet e menjëhershme në dhëmb, të tilla si lëng të nxehtë apo të ftohtë.

Çdo dëmtim në dentin të njerëzve, dhimbja bëhet më intensive dhe të zgjatur. Kur inflamacion i tul (dhëmb nervore) dhimbje ndodh jo vetëm stimul, por pa to, përfshirë edhe gjatë natës. Kjo dhimbje është e përhershme, shpesh i jep në kokë apo vesh. Unë e urrej dhimbje gjatë pulpitis kur është e mundur.

Periodontitis - një inflamacion i indeve përreth rrënjët e dhëmbëve, e cila manifeston mishrat tumor, gjakderdhje e saj, rënia e dhëmbëve, erë të pakëndshme. Dhimbje gjatë periodontitis prerjes, në dhëmb e pacientit, e cila rrit nga prekja e tij. Sëmundja është ndërlikim i rrezikshëm - një abscesi. Të përcaktojë shkakun e vërtetë të dhimbje dhëmbi dhe për të eleminuar shkaqet vetëm mund të dentisti. Prandaj, duke pritur për mëngjes, shkoni tek mjeku emëruar të shkojë përmes trajtimit, pa marrë parasysh se sa të pakëndshme mund të duket për ju. Në të ardhmen, të përpiqet të mos harrojmë për parandalimin.


Acid shkatërron smaltin e dhëmbëve, formuar si rezultat i baktereve që ushqehen me grimcat e ushqimit. Prandaj, dhëmbët duhet të pastrohen për të hequr mbeturinat e ushqimit dhe pllakë privojnë bakteret e ushqimit. Duket i vetëdijshëm për këtë fëmijët e madje edhe të vogla. Në qoftë se ju nuk keni probleme me mishrat, pastaj zgjidhni një furçë me shpohet e fortësi të mesme. Gjatë ditës, pas çdo vakt duhet të shpëlaj gojën tuaj. Ju mund të përdorni mjete të veçanta, por me ujë të pijshëm të dobishme dhe të pastër. Mbërthyer në mes të dhëmbëve për të hequr mbeturinat e ushqimit toothpicks rekomanduara apo pe për të pastruar dhëmbët.


Mundohuni të mos për të rostiçeri në mes të ngrënies, ëmbëlsirat, më mirë të hani një mollë ose karrota. Më shpesh hani ushqime të pasura me kalcium. Nëse jetoni në zonat me fluoride të ulët në ujë të pijshëm, të përdorur në gatim kripë fluoridated. Një masë e mirë parandaluese e kariesit të dhëmbëve është ndarje nënshkrimin. Procedura kryhet në një dentisti dhëmbë të shëndetshëm të përhershme. Rregulli është për të vizituar dentistin jo vetëm me këtë sëmundje, por edhe prophylactically dy herë në vit. Këto rregulla të thjeshta do t'ju ndihmojnë për moshën e vjetër të mbajtur të shëndetshëm dhëmbët dhe një buzëqeshje të bukur.