Shkaqet e dhimbje koke njerëz


Problemi i dhimbje koke janë jashtëzakonisht të rëndësishme në shoqëri. Nëse ju shikoni në statistikat ruse dhe të huaja, shkaku kryesor i trajtimit të mjekëve në kujdesin shëndetësor parësor është sindroma dhimbje, dhe kjo nuk është vetëm dhimbje prapa, këmbë, gjoks, por edhe një dhimbje koke. Konsideroni më të ngutshme shkaqet e dhimbje koke në njerëz.
Ajo është themeluar tani se rreth 95% e dhimbje koke të lidhura me primar, që është, për ata që nuk kanë asnjë arsye si sëmundjet e enëve të gjakut, tumoret, lëndimet dhe probleme të tjera që kërkojnë trajtim të veçantë. Rreth 5% e pacientëve me dhimbje koke, si rezultat i sëmundjeve të rënda. Ky mund të jetë një goditje dhimbje koke, tumoret, inflamacionit vaskular, sëmundjet kurrizore, sëmundjet inflamatore. 5% e pacientëve kërkojnë trajtim serioz të sëmundjes themelore që e ka shkaktuar dhimbje koke.Lloji më i shpeshtë i dhimbje koke primare në njerëz - një dhimbje koke tensioni. Më parë, ajo u quajt stresi dhimbje koke. Dhimbje koke e tilla mund të fillojë me vitet shkollore. Fëmijë është duke shkuar në shkollë: ai shqetësohet mësimet, vlerësimet, takim me mësuesit dhe shokët e klasës. Rezultati është një dhimbje koke. Për fat të keq, prindërit duhet të vlerësojë situatën, duke menduar se fëmija nuk dëshiron të mësojë, dritë të hënës. Por e vërteta është se fëmija në fakt vuan nga një dhimbje koke, e cila është natyra e vështirë. Kjo dhimbje koke mund dhe duhet parandaluar dhe trajtuar. Prindërit duhet të mbani mend se mësimet e trajnimit gjatë natës (mungesa e gjumit) duke i dhënë fund dhimbje koke, dhe në të keqe - në çrregullime të tjera autonome.


Koke shkaktojnë në njerëz të cilët mund të jenë dhimbje në muskujt e kokës dhe qafës nga grup gabuar të vulave, përzgjedhur syzet zakon i gishtit gjiri në fëmijëri të mëvonshme, përtyp lapsa, plas arra, akull, të mbajtur dhëmbët tuba, etj .d. Kjo mbingarkesa makinë përtypet, të cilat gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje koke tensioni. Shkelja e sjellje dhe postures fiziologjike, duke përfshirë, kur punojnë në një monitor PC, duke lexuar libra, shikuar televizor, shoqërimi me dikë mund të çojë në myohennoy (muskujve) dhimbje koke. Prandaj, sjellje korrekte, dentisti konsultimi kohë të mjaftueshme për gjumë, aktivitetit fizik, përgatitjet bimor që përmbajnë sanëz, përgatitjet magnez në situata të vështira është e mirë koke mirëmbajtjes parandaluese. Çrregullime të gjumit mund të përdoret drogë emërohen shkurtimisht ekspertë.


Nëse eksperti e gjykon të nevojshme, mund të rekomandojë trajtim afatgjatë profilaktik i tensioni dhimbje koke që e bëjnë më pak dhimbje koke të shpeshta dhe të butë. Mos kini frikë nga një trajtim të gjatë të vazhdueshme në diagnozën e saktë dhe trajtimi në përputhje me rekomandimet ekzistuese ndërkombëtare. Është e rëndësishme të theksohet se fëmijët duhet sjellje e parë e saktë. Dhimbje koke mund të shkaktojë spazma e muskujve të kokës dhe të qafës. Prandaj, të dy fëmijët dhe të rriturit çdo sjellje shkakton muskujt e qafës mbingarkesë. Të jetë i sigurt për të korrigjuar anomalitë kafshoj pozita si të pasakta dhëmb shkakton mbingarkesë e muskujt e qafës, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje në tempuj. Në këtë rast kemi të bëjmë me përtypet sindromi mosfunksionim.


Dhimbje koke tensioni Njerëzit ndodh vështirë. Të shpeshta koke tensioni mjeku përshkruan trajtimin farmakologjike, gjegjësisht barna të cilat ndihmojnë të rivendosur funksionin e sistemit nervor qendror. Shpesh shkaku i dhimbje koke në të rriturit janë depresioni që do të trajtohen. Ilaqet kundër depresionit nuk duhet të trembet. Ky mjekim, i cili nuk ka varësi, por ata mbrojnë sistemin nervor nga efektet e tepërta stresi.

Frekuenca e dytë e dhimbje koke primare janë migrenë. Kjo dhimbje koke mprehtë intensive është zakonisht pulsating natyrën, shpesh shoqëruar me ndjeshmëri të tepruar ndaj dritës dhe zhurmës, nauze dhe vjellje. Aktualisht, trajtimi i migrenës parasysh dy aspekte - Trajtimi i sulmit dhe parandalimin e tij (për të reduktuar frekuencën dhe intensitetin e sulmeve). Zgjedhur individualisht, një specialist i cili ka trajnim dhe përvojë të mjaftueshme në trajtimin e këtij lloj dhimbje koke. Së treti, të veçantë, dhimbje koke lloj të lidhura me abuzimin e drogës. Ka pacientë që kanë marrë qetësues, ju lutem pakontrolluara (analgesics). Medikamente dhimbje pritjes më shumë se 14 ditë në muaj ose më shumë analgesics kombinuar 9 ditë në muaj konsiderohet abuzimi. Abuzimi i analgesics është një shkak i veçantë i dhimbje koke. Dhe pastaj dhimbje koke, për të cilën pacienti merr analgjezik, shtoi një tjetër. Pacientët e tilla mund të trajtohen vetëm specialist të kualifikuar në dhimbje koke.


Mjekët kanë një gjë të tillë si flamuj të kuq dhimbje koke. Këto janë shenjat dhe simptomat për të cilat një mjek nuk duhet dyshuar dhimbje koke fillore dhe të mesme, që rezultojnë nga disa sëmundje të tjera. Bazuar në këto karakteristika të planifikuara ekzaminimin e pacientit, duke përfshirë studimin fundus, neyrovyzualyzatsyyu (Imazhe rezonancë magnetike të trurit), anijet kërkimore, analizat e gjakut.