Shkaqet e dhimbje të forta në shpinë


Ankesat e siklet në shpinë - rastit zakonshme, shumë pak prej nesh ndonjëherë ecte letrën G, skorchyvshys të dhimbjeve të padurueshme. Çfarë është më të keq, shumë probleme perceptuara me bel për të dhënë, dhe ende nga kjo gjendje e dhimbshme mund të hiqet, ajo është vetëm e nevojshme për të përcaktuar etimologjinë e saj, marr trajtimin e duhur dhe të fillojnë të angazhohen në përforcimin e prapme. Cilat janë shkaqet e dhimbje të forta në shpinë?
Prapa dhimbje është gjeneruar pothuajse gjithmonë nga pezmatimi i indeve lidhës lindin kryesisht për shkak të jetesës natyrshme në shumicën prej nesh. Inflamacion i tillë mund të ndodhë në heshtje për vite me rradhë dhe trajtoni ata - atë edhe kohë vlefshëm dhe përpjekje. Ne kemi një shumë të shqetësuar, i lodhur mendërisht dhe pothuajse të gjithë ditën mban ulur. Faqja sërish më shpesh të shtypur, torturuar, ndonëse barrën e botës mbajnë barrën e vuan nga kjo janë të sheshtë dhe mbrapa - kurbë: ". Jo të gjithë i tëri - neurotik, por çdo Brokeback neurotik" A keni vënë re se njerëzit e suksesshëm gjithmonë sup dislokuar gjerësisht dhe ata të shkojnë, ngriti kokën e tij? Rri shtrembër - mallkimin e njeriut modern, dhe kjo është shpesh shkaku i dhimbjes në shpinë.Një tjetër shkaktojë Sëmundjet të rënda - të sistemit të dobët të muskujve. A e dini se në qoftë se ju hiqni fundit, kurriz vetë mund të përballojë vetëm dy kilogramë peshë? Përfundimi për të ulur tensionin në pjesën e prapme është e mundur në qoftë se muskujt e trenit që shkojnë së bashku me të, duke përfshirë mesit - vendi ku ne akumulon gjithmonë yndyrë. Pranë muskujt e barkut në më të zhvilluara nuk ka! Aq shumë për ndodhjen e dhimbje prapa pa praninë e sëmundjes. Nëse dhimbja tregojnë ndonjë sëmundje serioze?


Më e keqja shkakton dhimbje të forta dhe dhimbje prapa të shkaktuara nga sëmundje të rënda - artrit, osteokondroza apo disqe diskale. Ata lindin nga hipotermi, sprains ose plagosje rezulton kur disk është dëmtuar dhe flukset intervertebral fluide nga zgavrën, e cila ndërpreu kalimin e kohës, dhe si rezultat i kripur ndërtuar-up jep një shumë të vuajtjeve. Në rast të lëndimit të rëndë, hipotermi shoqërohet zonë të plagosur pa ndërhyrje kirurgjikale është e nevojshme. Por në qoftë se keni pasur, për shembull, dhimbje të nervit shiatik (vuaj sciatic nervore si rezultat i ushtrimit të tepruar, qëndrimi i zgjatur në një pozitë të pakëndshme ose hipotermi), ajo është kryesisht në stilin e jetës tuaj do të varet nga fakti nëse sëmundja do të kthehet përsëri dhe të mos sjellë komplikime. Mos u mundoni për të diagnostikuar veten, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një specialist - le të përshkruajë trajtimin e nevojshëm.


Nëse dhimbja akute ose shkaktojnë dhimbje në këtë moment nuk ka, por ndihet siklet në shpinë, është e nevojshme për të marrë masa parandaluese karakter. Para së gjithash, të mësojnë të ulen, të ecin dhe të fle. Gjumi është i njohur më mirë në një sipërfaqe të ngurtë. Në fakt, ajo është shumë i përshtatshëm dhe natyrisht, ju vetëm të mësohen për të. Për të kuptuar se çfarë është sjellje e drejtë, të bëjë një ushtrim të thjeshtë. Qëndroni me shpinën në mur në afërsi të prekur legen e saj, shpatull dhe kokë sjellje dhe për të siguruar kështu që të shkojnë në shtëpi, herë pas here duke kontrolluar veten, prirje kundër murit mbrapa. Përkulur njerëzit do të jetë e vështirë të besohet, por pozita e më pak stres në shpinë - një shëtitje të përkryer të qetë.


Nevoja për të zhvilluar forcën e përgjithshme, qëndrueshmëri, zgjedh metabolizmin - ajo do të përmirësojë ushqimin e shpinë, dhe në këtë mënyrë do të kontribuojë në rehabilitimin e atyre që dobësuar. Një mjet i shkëlqyer për rivendosjen e fluksit të gjakut në xhepat e sëmundjes është masazh. Është e këshillueshme që të përdorin formulime që përmbajnë substancë të nxehtë - helm gjarpërinjsh, esencën e nxehtë piper dhe analgesics - kamfor, me mente, eukalipt (nëse jo alergjik ndaj këtyre përbërësve). Doza vaj me kujdes për të shmangur djegie të lëkurës, për shkak se ajo mund të lehtësojë përgjithmonë dëshirën për të vazhduar një kurs masazh. Natyrisht, nga rreziqet e tilla të lehtësojë ju vizitoni një masazhator profesionale. Përfitime të rëndësishme në shtëpi do të massagers, që veprojnë në parimin e reflexology Mos harroni, dikur ishte popullor me plastike të mprehtë elemente aplikues bazuar në materiale kleenchatoho?


Pavarësisht nga primitivizmit të ekzekutimit, ajo siguron acupressure dhe qëlloi bukur mbrapa dhimbje. Merrni ato sportive të cilat forcojnë sistemin musculoskeletal, sidomos shpinë (zakonisht më të mirë për të bërë atë në rininë e tij, por kurrë tepër vonë). Para së gjithash, kjo është hipur në kalë, në gjendje të japin zakonin për të mbajtur shpinën përkryer drejt pas gjashtë muajsh - dhe për të gjithë. Sport i dytë, të domosdoshme për shëndetin e shpinë - not. Do s'do, ajo do të bëjë që ju të shpjegoj dhe të zëvendësojë ushtrimet mërzitshëm dhe shtrihen në palestër. Yoga Hatha shumë efektive, pryamosydenyyu madh vëmendje dhe sjellje të drejtë.


Pesha e trajnimit dhe muskujt shtrihen dhe nyje të çlirojë ty e problemeve me shpinë, por ata me siguri duhet të bëhet në mënyrë sistematike dhe të saktë, ajo është e kontrolluar më së miri nga një specialist. Ka edhe ushtrime shumë efektive për dhimbje në shpinë që ju lehtë mund të bëni në shtëpi veten. Manualet e përshkruar sisteme të tilla, shumë dhe në librari dhe në internet. A mendoni ngurtësi në shpinë në mëngjes - nuk do të bëjë lëvizje të papritur dhe intensive që shtrihen, punën në forcimin rajonin e mesit dhe gradualisht në etapa. Me pacienti ulur prapa shumë të dëmshme, sidomos në postures të vështirë (si me shpinë më të ngarkuar), ndoshta më e mirë për të dalë ose të shtrihem. Në fakt, shumë tavolina kompjuteri modern, dhe provokojnë tejet të pakëndshme që të ketë për t'u ulur drejt dhe pak anash. Kjo është e papranueshme, kështu që të prishin mbrapa shumë të shëndetshme.