Produkte për lehtësimin e dhimbjen e artritit


Në shikim të parë, dietë të veçantë që mund të përmirësojë shëndetin për artrit, duket paefektshëm. Por mjekët nuk arriti të provojë se ka ende produkte për lehtësimin e dhimbjen e artritit. Shiko për acideve omega-3 yndyrore, që gjenden në peshk dhe vajra.

Për lehtësim dhimbje jo vetëm një herë në javë për të ngrënë enët peshk. Është e nevojshme që të përfshijë rregullisht me peshk tuaj dietë e varieteteve të ndryshme. Skumbri, salmon dhe harengë për të ngrënë çdo ditë 150-250 g. Peshku i dobishëm për të shtuar pak lugë vaj flaxseed përditshme. Për yndyrna tretet mirë, enët peshku duhet të kombinohen me perime. Piper Më të përshtatshme ëmbël, marule, brokoli. Këto perime përmbajnë antioksidantë, si dhe çhelmoj trupit, duke lejuar yndyrna të mira asimiluar.Në peshk, artrit tregojnë ndonjë perime që janë të ndritshme me ngjyrë. Për disa vite, shkencëtarët kryer një studim në të cilin u bë e qartë: perime, fruta dhe manaferrat, me një ngjyrë të verdhë të ndritshme, jo vetëm të kontribuojë në parandalimin e artritit, por edhe të lehtësojë dhimbjet e një sëmundje ekzistuese. Ata gjetën një sasi të madhe të antioksidantë. Mos harroni lëng, të shëndetshme dhe të shijshme fruta, të tilla si pineapples, limon, portokall, karrota dhe speca. Për lehtësim dhimbje për artrit në ditë për të ngrënë disa pjesë dhe perime dhe fruta.


Produkte popullore që ndihmojnë për të ulur dhimbjen e artritit rëndim - lëngje. Më e dobishme - shegë, përveç atij - portokalli ose pineapple. Nëse joints tuaj dhembje, pini një gjysmë gotë me lëng shege në një nga paholluar. Nuk është një tjetër mundësi: se lëng nuk duket shumë i thekshëm, ajo mund të jetë i holluar me çaj jeshil, i cili është gjithashtu shumë e pasur me antioksidantë. Nga rruga, çaji është i dobishëm për të përdorur si një masë parandaluese për zhvillimin e artritit.
Shumë dieta për sëmundjet e ndryshme të përfshijë përdorimin e kufizuar të erëza dhe seasonings. Për lehtësim dhimbje, në të kundërtën, ajo është e dobishme për të përfshirë në erëza tuaja dietë: shafran i Indisë, xhenxhefil, karafil dhe të tjerët. Substancat të përfshira në këto erëza të kontribuojë në ruajtjen e integritetit të kërc. Të gjitha seasonings shumë të dobishme për të kombinuar me peshk.


Në dietë duhet të jenë vajra pranishëm vegjetale dhe arra. Ato përmbajnë vitaminë E, e mirë për pacientët dhe për nyje të shëndetshme.
Kombinimi i barnave anti-reumatike nga vaj peshku zvogëlon tumoret dhe proceset inflamatore në nyje të artritit. Këto eksperimente paralele janë kryer duke përdorur një hapje qetësuese e padëmshme. Efekti është marrë, ende nuk kishte vaj, të dobishme për joints.

Nuk janë produkte që kontribuojnë në rritjen e dhimbje të përbashkët. Kjo domate dhe patate. Studiues me reputacion, këto perime alkaloide njom trupin - sidomos komponimet që shkaktojnë përkeqësim.

Çfarë ushqime keni ngrënë, mos harroni se dieta duhet të jetë i ulët vetëm.
Për të forcuar përkeqësimin dhe rrjedhën e artritit, disa produkte duhet të përjashtohen nga menyja e tyre të përditshme. Po, ju vidyazykatysya e patate dhe domate në pjekje dhe mish yndyror, produktet e qumështit yndyror. Patate të zëvendësojë drithëra të gjithë tifozët më të mira, duke përgatitur atyre ndonjë garniturë.

Në rastin e artritit shpejt mund të fitojë në peshë nga ushqimet e ndaluara. Produktet e qumështit mund të shkaktojnë simptoma alergjike në qoftë se dikush është i intolerancës individuale të lactose. Alkooli dhe kafe të fortë - nuk është produktet më të dobishme për artrit, ata mund të shkaktojë inflamacion në joints.

Produktet që janë të lejuara ose të ndaluara për pacientët me artrit, mund të jetë po aq e dobishme ose njëlloj të dëmshme për njerëzit me sëmundje të ndryshme të njëjtën të. Pra, i bie në ushqim duhet të jetë rreptësisht individualisht.