Shkakton dhimbje dhëmbi të rënda


Dhimbje dhëmbi - është ende një arsye për të parë një mjek. Por për arsye të ndryshme Vizita të tilla shpesh vonuara, raste urgjente, vështirësitë financiare, shpresë për "ndoshta do të jetë." Tmerri i instrumenteve mjekësore ndonjëherë shërben si një pretekst për të përpiqen për të kuruar veten.
Cilat janë shkaqet dhimbje dhëmbi të rënda? Nëse dhimbja është e butë, ju mund të gatuaj shpëlarje receta e mëposhtme:
• 1 tbsp urtë copëtuar lë të këmbëngulë në 1 gotë me ujë të vluar për 15-20 minuta, kullimin.
• 1 tbsp eukalipt lë të insistojnë në një banjë me ujë për 15-20 minuta, kullimin.


• 1 tbsp copëtuar leh lisi insistojnë në një banjë me ujë për 30 minuta, kullimin.
• efekt shumë të mirë është infuzion me lule kamomil.
Lani dhëmbët tuaj kanë nevojë për çdo 2-3 orë infuzion të ngrohtë. Në qoftë se shtëpia ka disa prej këtyre bimëve, mundësisht për të kombinuar ato. Për shembull, i urtë lë të përziera me gjethe eukalipt ose lulet e kamomil. Ju mund të përdorni një koleksion i gatshëm të bimëve medicinale эlekasol se rekomanduar nën ndonjë inflamacion të gojës, duke përfshirë edhe për dhimbje dhëmbi.

Shpesh njerëzit nuk e bëjnë dallimin në mes dhimbje të dhëmbëve dhe dhimbje për shkak të sëmundjes gum. Nga sëmundja e mishit të dhëmbëve duhet të merret seriozisht, pasi ky problem ngre shumë të tjerë. Fryma e keqe, humbja e dhëmbëve, probleme me stomak - kjo nuk është një listë të plotë të trazirave. Pacientët qartë provokojnë rritjen e qelizave të kancerit. Sëmundje Gum mund të trajtojnë të njëjtat infusions e bimëve që përdoren për dhimbje dhëmbi. Për të parandaluar e dobishme për të përdorur mjete të posaçme për shpëlarje e gojës - ata jo vetëm që luftojnë infeksionet, por gjithashtu të sigurojë frymëmarrje të freskët. Përveç kësaj, kur sëmundja çamçakëz është e rekomanduar për të aplikuar gjatë natës anti-inflamator xhel (Metrogyl dëm). Në qoftë se ju mund të ndihmoni veten fluksi, duke e bërë shpëlarje (2 lugë sode buke në 1 filxhan ujë të ngrohtë). Furacilinum gjithashtu ka një efekt pozitiv (2 pllakat e drogës në vlim në 1 filxhan me ujë derisa të shpërndahet). Shpëlaj me zgjidhje të ngrohtë. Ju mund të përdorni zgjidhje 005% të chlorhexidine ose holluar 1: 1 me ujë të ngrohtë.


Dhimbje dhëmbi akute dhe të rënda
Kjo është një temë e veçantë për rozyazyka, sepse ajo fjalë për fjalë drejton njerëzit i çmendur. Këtu masa urgjente janë të nevojshme. Përdorni çdo gjë që ekziston në kabinetin e mjekësisë. Nëse ka një vrimë në një dhëmb mund të vihet leshi pambuku ngjyhet pika dentare, ose një copë tableta e aspirina, aspirina. Në çdo rast, ju duhet të pini qetësues, ju lutem (baralgin, tempalhin, Ketorol). Aplikuar kaluar me kujdes - jo më shumë se 3 tableta në ditë dhe jo më shumë se 3 ditë rresht. Njeriu i fortë dhimbje dhëmbi rraskapitëse pengon gjumin. Pra, shumë janë duke u përpjekur për të bërë ilaçe qetësues për të fjetur për këtë arsye. Shënim: këto barna të punojnë vetëm pas veprimit mjet anastezik, ndryshe, i çmendur me dhimbje, njerëzit pinë doza të mëdha të qetësuesve dhe drogës hipnozës deri në helmim. Por është e rëndësishme të kujtojmë se të gjitha këto mjete shpesh ofrojnë vetëm një afat të shkurtër para vizitës te mjeku. Mos harroni se dhimbje dhëmbi të rënda - është shpesh një sinjal i procesit purulent. Infeksioni përhapet nga rrjedha e gjakut në organe të ndryshme dhe mund të shkaktojë inflamacion të këtyre arsyeve. Trajtimi i vonuar ndonjëherë çon në sëmundje të dhëmbëve ngjitur dhe humbjen e dhëmbit, të cilat do të mund të ruhen me trajtimin në kohë të dentisti.