Shkaqet e migraines dhe dhimbje koke


Çfarë një shumëllojshmëri të egra e dhimbje koke për shekuj me radhë, njerëzit e fshehur nga mjekët dhe shkencëtarët! Vetëm nga XIX e shekullit, kur mjekësi u bë më të qasshme për publikun e gjerë, është bërë një problem i madh hulumtuar. Specie hapur të bukura të rralla dhe ekzotike: kashlevaya, të ftohtë, hromopodobnaya, hypnycheskaya ("fjetur"), dhimbje koke trare dhe madje edhe dhimbje koke që lidhen me përdorimin e ilaçeve dhimbje. Mjekët ndajnë dhimbje koke në fillore dhe të mesme. Dhimbje kryesor - një sëmundje të dallueshme. Mesëm - një pasojë e disa sëmundjeve të tjera, trauma, inflamacion, sëmundje kardiovaskulare, dhe të tjerët. Sot ne flasim për dhimbje koke primare - Kur dhimbje koke vetë, pasi ajo "vetëm kështu". Çka e shkakton dhimbje koke migrenë?


Dhimbje koke më e dhimbshme dhe e vazhdueshme dhe shkaku i saj - migrenë, apo si grekët e quajti atë, hemikraniya - mbetet një mister i pazgjidhur deri në fund. Me trajtimin kompetent mund të shmangur sulmet e shpeshta migrenë për muaj, por sëmundja do të vazhdojë të rri brenda dhe të presin për mundësi të përshtatshme për të kujtuar veten. Çfarë një dhimbje në kokë me migraines? Duke folur aq e thjeshtë, enët e trurit migrenë parë ngushtoj dhe pastaj të zgjerohet, të bëhet i butë dhe nën presionin e gjakut rrjedh nëpërmjet tyre fillojnë të rrahje dhe dhembje. Prandaj përkufizimi i dhimbje koke migrenë në - ngrirë. Migraines shoqëruar nga problemet të tilla si drita frikës, tingujt dhe erë, nauze dhe të vjella shpesh. Edhe një parfum të lehta aromë apo tingulli i zërit intensifikon dhimbje, kështu që pacientët me migrenë kanë tendencë për të fshehur nga bota në një dhomë me dritare curtained, dhe të gjithë të afërmit dhe miqtë e tyre të ecin në shkoj vjedhurazi mënyrë që të mos përkeqësojnë sëmurë dhimbje.


Pse anije vijnë në rrugën në mënyrë të keqe - në fund është i panjohur. Shkencëtarët kanë shumë teori në lidhje me shkaqet dhe substancave të ndryshme rolin apo, shkencore, faktorët që mund të shkaktojnë vuajtje enët nën sulm. Këta faktorë janë aktivizuar në rrethana të veçanta: stresi, duke ndryshuar kushtet e motit, uria, mungesa e gjumit, ditë kritike, alkoolit. Migraines janë lehtë të njihet nga fakti se kur ai zakonisht dhemb gjysmë kokë. Zakonisht i sëmurë është "e preferuar" gjysmë kokë që dhemb më shumë. Megjithatë, një gjysmë lënduar rregullisht ndryshon në një sulm lënë gjysmë, për një tjetër - të drejtën apo edhe një shkëmbim i ndërsjellë bëhet gjatë një sulmi. Sigurisht, migraines foto çdo pacienti ka karakteristika të veçanta: dikush dhemb gjysmën e parë të kokës, dhe pastaj zadiyetsya tërë kokën, dikush dhimbje vetëm lokalizuara në sy apo "dhënë" në vesh dhe qafën. Me çfarë migrenë faktor mund të dyshohet se iyazytsirnistyu 90% - në qoftë se ajo ndodh para atmosferë dhimbje koke.


"Aura" në mjetet greke "frymë e erës". Në këtë kontekst dhe shkaqet e atmosferë - një paralajmërim të migrenë. Manifestohet ajo është zakonisht në efekte optike të veçanta: pacienti (ose më mirë, ndërsa të shëndoshë) personi e sheh para syve të tij dridhje, vija, zigzage apo spote të lehta. Objektet mund të duket më e vogël apo më të madhe se sa ata janë të vërtetë. Nuk janë të dokumentuara ndjesi atmosferë Lewis Carroll historinë e Alice in Wonderland: gjithçka duket joreale, ajo rrit, atëherë zvogëlohet. Megjithatë, trillime të tilla në migrenë predvestyy zakonisht janë vetëm fëmijët që vuajnë nga migrenë. Ndonjëherë atmosferë lindin para përkeqësimit të erë apo dëgjimit. Të gjitha të bëhet papritmas erë të pakëndshme, Dashuri - mprehtë. Gjatë atmosferë mund të ndihet mpirje në gishta, dobësi të muskujve. Pacienti atmosferë përvojë migrenë njohin në të njëjtën kohë - dhe pastaj duke u përpjekur për të ndërmarrë veprime, sepse pas "efekte speciale - prova e parë që njerëzit duhet të merren me dhimbje koke, i takon periudhës së Neolitit (7000 vjet pes E.). Pastaj trajtohen radikale: të bëjë craniotomy dhe yyazytsirno, pritet që një vrimë do të zhduket nga pacienti gjitha frymërat e liga.


Në Evropë XIII i mjekëve shekullit rekomanduar pacientëve të trajtuar kremra kreu zgjidhjen e opiumit. Ishte besonte se opiumi shpejt mund të absorbohet nga sipërfaqja e kokës (yyazytsirno në tru) dhe në mënyrë efektive anestezinë. Në shekullin XVII fizikanti i njohur anglez William Harvey i cili zbuloi qarkullimin përsëri paraqiti modës e craniotomy, ai rekomandoi këtë metodë e trajtimit qoftë tjetër i njohur në kohën fondet janë operuar. Është vënë re se migrenë ndodh më shpesh në njerëz me karakter ambicioz. Këta njerëz janë shumë të kërkuar për veten dhe të tjerët. Ata duhet të arrijnë rezultate maksimale - dhe jo të humbim kohë në xhingërima. Një efekt anësor i suksesit - migrenë, lule harlisur i cili lulëzon në këto seething e mendjet e shkëlqyer. Megjithatë, predispozitë gjenetike për migrenë kanë ende për të zhvilluar. Ka njerëz që ndihen në sulmet e adoleshencës migrenë, por pastaj harrojmë për atë dhe të jetojnë mjaft për fat të mirë - në botë me kokën e tij. Pse? Për shkak se ata me vetëdije ose jo të shmangur faktorët që shkaktojnë sulmet migrenë. Këta faktorë përfshijnë shkaktojë gjumë pamjaftueshme ose të tepërt, grindjet në familje ose në punë, rritjen në karrierë me çdo kusht, disa ushqime, alkool, nikotina, çokollatë, natriumi nitrat potasiumi, e cila është shtuar për qentë e nxehtë, dhe shumë më tepër. Ende provokator të mirë të migrenës - stresit sociale në të gjitha manifestimet e tij.