Shkaqet e dhimbje koke


Kur lidhet kokë si në një zëvendëspresident, dhimbje, njerëz të gatshëm për të dhënë gjithçka për të shpëtoj prej tij. Shumë prej nesh në situata të tilla gëlltitje e painkillers para në dispozicion, uiski masazh, aplikoni kompresa të ftohta në ballë. Cilat janë shkaqet e vërteta të Sëmundjet dhe si të shmangen ato?
Ka shumë shkaqe të dhimbje koke, por për shkak se këto ilaçe dhe teknika mjekësore që lehtësojnë dhe lehtësimin e dhimbjeve në disa raste, ndërsa të tjerët janë të pafuqishëm apo edhe dëm.
• Disa nga shkaqet e dhimbje koke janë të rrënjosura në njeriun fëmijëri. Kjo mund të jetë lëndim lindjes, mungesa e oksigjenit të fetusit. Zhvendosja e porsalindur mund të ndodhë rruaza qafës së mitrës, në mënyrë që njëri prej tyre butësisht majë një enë gjaku që kalon aty pranë. Rezultat çrregullime të qarkullimit të gjakut, në çdo zonë të trurit, dhimbje koke, të cilat shpesh lokalizuara në ballin, tempujt dhe qafën.


• Një tjetër shkak i zakonshëm i dhimbje koke është një distonia vaskulare. Ajo është konsideruar si rezultat i "lodhjes" të trurit për shkak të ditës së pahijshme të trajtimit, mungesa e rregullt e gjumit, ngarkesa të tepërta. Shumica e këtyre dhimbje koke ndodhin në seksit të drejtë gjatë pubertetit, shtatzënisë apo menopauzës.
• dhimbje koke, shpesh i shoqëruar nga gjakderdhje të hundës mund të shkaktohet nga varësia në fenomenet natyrore. Disa njerëz mund të reagojnë në këtë mënyrë më parë, të tjerët - në të njëjtën ditë ose më vonë.


• Shkaqet mjaft të zakonshme e dhimbje koke - lëndimet e kafkës dhe të trurit, kur një grevë është një shkelje e rrjedhjes së lëngjeve nga ventricles e dëmtimit të dhëmbëve të trurit, ka rritur presionin intracranial, si dhe shkeljet fluksin - rrjedhjen e gjakut. Si rezultat, ka dhimbje koke.
• Dhimbje koke Rënda mund të tregojë zhvillimin e tumoreve të trurit. Shoqëruar shpesh me të vjella, vizion të dyfishtë, humbje të vetëdijes. Kjo është për shkak se tumori fasha enëve të gjakut dhe ventricular trurit zgavër të.

• Nganjëherë si shkaqet e dhimbjes shërben një sulm të migrenë. Nga gjuha frënge fjala "migrenë" është përkthyer si "gjysmë kokë". Fakti se sulmet migrenë janë kapur zakonisht ose të majtë ose të djathtë të kokës, në disa raste lëviz dhimbje koke nga një gjysmë në një tjetër. Zakonisht simptomat e para të një sulmi migrenë është një ndërprerje, ndezje "fluturon", "vetëtima" dhe forma gjeometrike. Pastaj të zhvillojë një dhimbje të fortë ngrirë. Shpesh ajo është e shoqëruar me marrje mendsh, rraskapitje, nauze, vjellje, diçka që heq sulmin.

• Por migrenë nuk është shkaku më i zakonshëm i dhimbje koke. Shpesh ka të ashtuquajtura dhimbje koke tensioni dhe dhimbje për shkak të nevralgji trigeminal.

• Ndërsa shkaqet e dhimbjes mund edhe të flasin pikë duhet zgjedhur. Prandaj, ata që veshin syzet dhe të cilët rregullisht ndodhin dhimbje koke, kontrolloni pikat si duhet zgjedhur. Ju mund të kenë nevojë për të forcuar apo dobësuar xhami, të blej një kornizë më të gjerë.
• Përveç kësaj, ajo nuk është e nevojshme për t'u ulur në frontin e TV apo monitorojnë kompjuterin, pasi edhe ata posedojnë një shkallë të lartë të mbrojtjes, rrezatimi i saj ndikojnë në trurin tonë, shkaku vasospasm, dhe kështu dhimbje koke, lodhje dhe madje edhe depresioni. Koha e kaluar duke shikuar televizor, ju keni nevojë për dozë, dhe duke punuar në një kompjuter për të bërë pushim.

• Për të lexuar revista dhe librat më të mirë të zgjedhur vendin e mirë-ndezur. Është e dëshirueshme që burim drite është e vendosur në anën e majtë. Gjithashtu, do të përpiqen për të parë për atë që distanca nga syri ndaj librit nuk ishte më pak se 30 cm. Dështimi për të ndjekur këto udhëzime të thjeshta mund të shkaktojë lodhje të syve, të cilat shpesh manifestohet si dhimbje koke.
• dhimbje koke shkakut dhe stresi. Një dhimbje koke, nga ana tjetër, shkakton stres. Për të thyer këtë rreth vicioz, ne duhet të përdorë mjete të testuara - relaksim të plotë.


• Kur një person vërejtur ethe, temperaturë të lartë, ajo shpesh ndjehet dobësi dhe dhimbje koke. Kur mjekësi ftohjet popullore rekomandon hequr qafe dhimbje koke duke përdorur tretësirë ​​elderberry me vodka. Këtu është recetë: merrni 50 g të thara lule moshuar, pour 500 gram vodka, këmbëngulin 2 javë në një vend të errët, lëkundje herë pas here. Pastaj tendosje dhe për të marrë 3-4 herë në ditë para ushqimit për 1 lugë
• Ndonjëherë një dhimbje koke, së bashku me një përkeqësim të mprehtë në shëndetin është rezultat i një rritje ose ulje në presionin e gjakut, si dhe fillimi i ditëve kritike në femra.

• Në disa raste, ilaçi më i mirë që mund të parandaluar dhimbje koke të rënda, është një ëndërr. Pra, për të shmangur dhimbjen, gjumë më të mirë.
Jenë të vetëdijshëm se sa më shpejt që ju të marrë masa për të luftuar shfaqjen e dhimbje koke, të lehtë që ju do të përjetojnë. Gjithmonë mbani në mend se ndër faktorët që provokojnë dhimbje koke - rozuyazykay dhe lodhje fizike, privimi gjumë, hipotermi ose mbinxehje, kushtet e stresit, të qëndrojnë në një dhomë të zihet fryma. Kështu që të përpiqet për të shmangur dhimbje të rregulluar mënyrën e punës dhe pushimit, për të shmangur stresin, mjaft gjumë dhe shpesh hedh në dhomë.