Drag dhimbje barku, arsyetKur ka tërhequr dhimbje barku, është e vështirë për të përmendur vetëm të shkaktojë dhe të japin rekomandimet më specifike. Vetë ekzistenca e dhimbjes mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të cilat duhet të trajtohen. Në çdo rast, sa më saktë që të jetë e mundur vendin dhe natyrën e ndjenjave të pakëndshme.

Nëse ju tërheq poshtë, ose dhimbje stomaku gjatë shtatzënisëNëse dhimbje barkut duke tërhequr shfaq gjatë shtatzënisë, mos panik dhe veçanërisht për të vetë-mjekoj, marrin pilula të caktuara.
Ju duhet të identifikojë shkakun e saktë, mjeku shodyvshy. Ajo nuk duhet të shqetësohen dhe të mos bëjnë "ngreh" veten si një fëmijë psiko-emocionale gjendja e nënës në të ardhmen nuk do të përfitojnë.

Në mënyrë tipike, tërheq dhe dhemb në fund të shtatzënisë, sepse trupi i femrës është duke kaluar nëpër ristrukturim. Fruta në rritje, duke rritur peshën e saj dhe madhësisë, duke ndryshuar vendndodhjen e organeve të brendshme.
Si rezultat i ndryshimeve hormonale ndodhin lidhjeve të bëhen më fleksibël, rritjet e mitrës. Autoritetet lokale kanë filluar të ndihen më shumë presion. Këto ndryshime mund të shkaktojë disa parehati.
Nëse në fund të sillte veçanërisht e vështirë, është që të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me nevojën shikuar veshur fashë. Fashë duhet të veshin me kujdes dhe të veshin me shumë kujdes, mos zvarritet dhe të shohim në atë se ai ishte vendosur nën bark, jo para.

Në tre muajt e fundit të shtatzënisë fashë është e nevojshme që fillon të dëmtojë lidhjet, e cila e vë presion të rritur peshën e frutave në bono saj shumë të shtrirë.
Dhimbje dhemb nuk duhet të lëvizin në cramping ose shumëllojshmëri të mprehtë. Në asnjë rast nuk duhet të jetë gjakderdhje. Nëse ju bëni këto shenja shfaqen, nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj. Ju duhet kujdes të menjëhershëm mjekësor, duke respektuar të përshkruajnë trajtim.

Arsyet që tërheq dhe bark lënduar në fëmijëtQuite një fëmijë të vogël që nuk mund të flasim, vetëm qaj. Thanë moshës disa muaj shpesh të shkaktuara nga dhimbje të barkut:

shkaku më i zakonshëm i shqetësimit është dhimbje barku zorrëve;
situatë mjaft e rrallë kur një fëmijë nën moshën nëntë muaj, ose se ka një anomali zorrët;
ndonjëherë ndodh kur intussusception zorrë toka është si një antenë largpamës. Në këtë rast, siklet është formuar pengesë e zorrëve, hiqet anomali nga operacioni.
Fëmijët më të rritur mund të ankohen për dhimbje rezultuar ob'yidannya dhe arsimit në gazin e zorrëve. Siklet shpesh shkaktohet muskujt e barkut dhimbje si rezultat i:

Aktiviteti fizik;
lojëra të gjata në natyrë;
Sulmet gjatë kollitjes;
të vjella;
qeshur të zgjatur.

Shkaqe të tjera të dhimbjes në barkBarkut mund të dhemb për shkak të inflamacionit të stomakut ose zorrët. Në mënyrë tipike, temperatura fillon të sëmurë ose të vjella. Sulmet siklet të ndodhë, pas diarre të jetë e mundur.
Tërhequr dhimbje mund të shkaktohet nga infeksioni Rotavirus me manifestime të zorrëve.
Ajo dhemb në rast të sulmit
apendiksit. Ndjesi të dhimbshme të ndodhë në afërsi butonin bark ose në fund të drejtën. Shpesh, ethe, vjellje ose diarre.

Dhimbje stomaku, si rezultat i inflamacionit të pankreasit. Në këtë rast është e fryrë, unë dua të shtrihem në anën. Nëse dhimbja pancreatitis nuk tërheq, por mjaft e fortë që paguan një shpatull apo përhap rreth trungut. Kur këto simptoma duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.
Në bark mund të japë një nefrit rezultat, një inflamacion i veshkave. Në shenjat e tjera të lodh është për të zvogëluar volumin e urinimit, rritet frekuenca kompensuar përdorimit të tualetit. Urina është e errët, nën-sy puffiness shfaqet.

Arsyeja për dhimbje tërhequr mund të jetë inflamacion pjesët e poshtme të mushkërive. Në mënyrë tipike, para sulmit ka një kollë e thatë.
Nëse underbelly periodike tërheq dhe dhimbje, dhe dhimbje të forta, shkaku mund të jetë:
një sëmundje kronike e stomakut ose duodenum;
inflamacion i veshkave;
kapsllëk të shpeshta;
një numër i madh i parazitëve të zorrëve;
alergjik ndaj ushqimeve të caktuara;
inflamacion fshikëz e tëmthit dhe traktit biliar.
Dhimbje barku mund të shoqërohet me shkaqet e neuro-psikologjike natyrës. Për shembull, kur një fëmijë disi nuk duan të shkojnë në shkollë, ai në fakt mund të vërehet dhimbje barku zorrëve, diarre, nauze dhe vjellje, dhimbje koke. Kjo nuk është gjithmonë simulim. Një fëmijë i tillë duhet të shihni një pediatër ose gastroenterologist.