Zvarritje dhimbje në bark


Shfaqja e tërhequr dhimbje në bark mund të jetë për shkak të një shumëllojshmëri të kushteve: muskujve dhimbje organet e brendshme, sëmundjet e tretjes dhe sistemit urogjenital, problemet me shpinë, inflamacion në bark, proceset ngjitës dhe kështu me radhë D..

Arsyet kryesore për të tërhequr dhimbje në bark:

 • sëmundje inflamatore të zorrëve, veçanërisht të shoqëruar nga konstipacionit;

 • dhimbje barku zorrëve;

 • sëmundje ngjitëse;

 • prostatitis dhe kanceri i prostatës tek burrat;

 • Problemet gjinekologjike në gratë;


 • kanceri i zgavrën barkut dhe legenit vogla;

 • diskale shpinë lumbosacral;

 • apendiksit (shpesh zvarritje dhimbje në bark duket e drejtë në vend tipik i shtojcën);

 • të tjerët.


 • Dhimbje barku shoqëruar me dhimbje në të ulët mbrapa, urinim i shpeshtë, të përzier me gjak, mukusit ose qelb mund të tregojnë probleme me veshkat apo fshikëz. Nëse dhimbja bashkimi i dobët, dobësi, lëkurë të zbehtë, reduktimin e presionit - yyazytsirno shfaqjes së gjakderdhje intra që kërkon kujdes emergjent kirurgjikale. Nëse tërhequr drejtë dhimbje barku, majtas ose në ndonjë departament tjetër i shoqëruar nga të përzier, të vjella, ul oreksin, temperaturë apo shenja të tjera të dehje është e nevojshme të konsultoheni me mjekun. Nëse simptomat janë të theksuara - të thirrur një ambulancë.


  Dhimbje të vazhdueshme të barkut duke tërhequr mund të jetë një shenjë e tumoreve beninje ose malinje. Ultratinguj, yrryho-, kolona - dhe sigmoidoscopy, gjakut dhe testet e urinës të, teknikat laparoskopike lejojë diagnostikimin me të lartë yyazytsirnosti diagnostikuar tumoret dhe të kryejë trajtimin e nevojshëm. Gjëja kryesore në këtë rast - nuk do të jetë vonë dhe nuk fillojnë sëmundje, sepse në raste të rënda prognoza për jetën është e pafavorshme.

  Tërhequr dhimbje barku në gratë
  Femrat kanë më shumë gjasa sesa burrat mërzit tërhequr dhimbje në bark. Arsyet për këtë qëndrojnë në karakteristikat e strukturës së sistemeve të legenit, riprodhues dhe endokrine. Shumë shpesh ata janë shkaktuar nga problemet me mitër dhe shtojca. Përsëritur tërhequr dhimbje barku mund të ndodhë një herë në muaj dhe për të përkuar me ovulacionit apo menstruacioneve. Algodysmenorrhea (menstruacionet e dhimbshme) dukuri është mjaft e shpeshtë, sidomos në gratë nulliparous. Drag dhimbje barku si të dobët dhe të fortë mund të jetë një shenjë e sëmundjeve inflamatore të organeve riprodhuese femër, shtatzënisë ektopike, për shembull, tilting këmbët cysts ovarian. Bashkimi me të dridhura, temperaturë, pamjen e gjakderdhje apo shkarkimit purulent nga trakti gjenital mund të tregojë inflamacion akut në legen. Drag drejtën dhimbje të barkut apo të majtë mund të shoqërojnë adnexitis akut ose kronik, apopleksi kist ovarian rritje e tumoreve. Në çdo rast, në qoftë se ka pasur dhimbje barku - domosdoshmërisht nevojë për të vizituar mjekun (gjinekolog, kirurg, mjek), për shkak se disa nga këto kushte mund të përbëjë një kërcënim për jetën e gruas.


  Vëmendje individuale, dhimbje barkut, që ndodhin gjatë shtatzënisë. Ata mund të kenë origjinë obstetrik dhe neakusherskoe. Rreth neakusherski shkakton tha dhimbje. Shkaqet obstetrike mund të përfshijnë:

 • shkëputje placental;

 • rreziku i gabim;

 • hypertonicity e mitrës dhe të tjerët.


 • Në disa raste, një grua shtatzënë kërkon shtrimin në spital, duke përfshirë në rast emergjence. Prandaj, çdo ndjesi të pakëndshme ose të dhimbshme në bark duhet të detyruar të informoni mjekun tuaj.