Për shkak të bajamet lënduar shkaqeve, trajtim


Gjëndra të vendosura në pjesën e prapme të faring. Bajamet me follicles limfatike formojnë unazë limfatik faringut. Kjo pjesë është përgjegjëse për sistemin tonë imunitar, ajo përbëhet nga qelizat e imunitetit që mund të shkatërrojë të gjitha provokatorë bajamet sëmundje. Prandaj është e rëndësishme që të ketë një sistem imunitar bajame të plota të shëndetshme. Shumica vuajnë nga bajamet dhimbje, të cilat janë vendosur në qiell, ata mund të shihet kur një person hapi gojën e vet.   


Në asnjë rast nuk mund të hiqni bajame, ajo mund të ndikojë në gjithë sistemin imunitar të trupit.Shkaqet e dhimbjes në bajamet

1. Shfaqja e dhimbjes në bajamet nga angina. Kjo sëmundje është natyra infektive dhe alergjike, ndryshimet inflamatore mund të ndodhin në bajamet, të cilat janë të vendosura në qiell. Patogjenët pectoris - Streptococcus (Pneumococcus), dhe Stafilokoket. Kohët e fundit pectoris sëmurë më shpesh, ajo mund të zhvillohet për shkak të baktereve - moraksella, Listeria, Klebsiella, atsynetobakteryy. Shumica fyt i lënduar janë të natyrës virale, ata lindin për shkak adenovirus dhe herpesvirus. Nuk është shpesh një dhimbje të fytit Vensenn, ajo quhet florën orale. Angina mund të jetë natyra parazit, ajo excites amebë që shfaqet në gojë. Pectoris fungale shkaktuar leptotryhoz, kandydomikozi).


Angina mund të ndodhë për herë të parë dhe me anë të përsëritura akute karakter sëmundjeve infektive (difteria, mononucleosis, sifilizi, fruth i keq dhe fruthi).


Pectoris shpesh ndodh kur sëmundjet e gjakut - malignancies hematologjik.


Faktorët që mund të provokojnë pectoris:


1. Hipotermia natyra të ndryshme.


2. lodhje fortë. 


3. stresi mendor.


4. Sëmundjet infektive.


5. Kur vitaminë mangësi.


6. Në qoftë se sensibilizimi i organizmit.


Angina mund të fillojnë shumë befas, fytin druri pacientit, poyavyaletsya dhimbje të thatë dhe shumë të rënda në bajamet në gëlltitjes. Gjithashtu, njerëzit ndjehen të sëmurë, ai ka një sëmundje, ajo është shumë e dobët, ka edhe një dhimbje koke dhe dobësi. Temperatura në varësi të imunitetit mund të ngrihen trupi ndryshon 372-40 gradë.


2. Shfaqja e dhimbjes në gjëndra përmes grykët kronike.


Më shpesh kjo sëmundje shfaqet pas një person ka pësuar pectoris dhe sëmundjeve të tjera akute infektive. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se dhimbje në bajamet mund të shfaqen për shkak të sinusit periodontale sëmundje, mangësi vitamina, adenoydytov, dmth sëmundjet që reduktojnë funksionet mbrojtëse të trupit. Në këtë sëmundje përveç bajamet dhimbje mund të përjetojnë probleme me hundës frymëmarrjes (për shkak të hyperplasia, shtrembërimet e mur ndarës hundës, hyperplasia turbinate në). Rëndësia dhe infeksioni adenoviral.


Cilat janë simptomat e tonzilitta kronike?


Jep dhimbje në qafë apo veshit, nuk është fryma e keqe, duket për të ndërhyrë me një trup të huaj në fyt, nuk ka dhimbje në bajamet.


Në rritet kronike temperaturës bajame, nuk është dobësi, ulur efikasitetin, edhe dhimbje koke.


3. bajamet lënduar përmes retrofarynhealnoho abscesit mund të acarohet nyje limfatike. Infeksioni do të përhapet limfatik fillon në zgavrën e hundës, hundës dhe veshit të mesëm.


Shpesh një abscesi i tillë - një komplikim pas pësimit grip, ethe të kuqe flakë, fruthi, ose duke marrë një trup të huaj. Bajamet lënduar ka një karakter të mprehtë mund të ndihet ashpër, personi ka rrufitje në zërin e tij, gulçim mund të ndodhë, nuk gërhitës. Temperatura mund të jetë 40 gradë, dhe njeriu hedh kokën mbrapa ose tilts në anën. Ënjtje ulët nofulla mund të ndodhë.


4. gjëndra lënduar përmes faringjit kronike


Inflamacion në fyt ngadalshëm dhe i bezdisshëm e saj. Më shpesh ndodh për shkak të problemeve me të mëlçisë, traktin gastrointestinal, gjëndër tiroide. Siç rezulton faringjiti kronike? Cipë e parë e kuqe mucous e faring, ajo ndërton mukusit trasha, atëherë nuk ka dhimbje në bajamet.


5. bajamet lënduar përmes gripit të ftohtë ose. Shumë rrallë mund të ndodhë gjatë një infeksion bakterial, i cili shkakton zhvillimin e angina. Të shkaktojë dhimbje në gjëndra dhe shkaqet e natyrës jo-infektive.


Viruset dhe bakteret mund të depërtojnë pas thithjes hunda e tyre ose në gojë. Nëse pacienti kollit ose teshtiu, njerëzit mund të infektohen në qoftë se ajo prek sytë, hundën ose kontakt të gjatë me pacientët, përdorimi i sendeve të përbashkëta.


Çfarë viruset mund të provokojë dhimbje në bajamet?

1. Viruset që shkaktojnë ftohjet.


2. virusi i gripit.


3. fruthit virus.


4. virus dhenve.


5. virus paragripal.


Shkaqet natyrës bakteriale

1. Një Streptococcus.


2. Një bacil difteria.


3. Sepse klamidia.


4. Një patogjen i gonorre.


Bajamet lënduar për shkak të alergjive dhe ajrit të thatë

Nëse një person është alergjik ndaj polenit, leshi myk, bajamet lënduar shoqëruar me skuqje, ënjtje dhe të ftohtë të fortë.


Në ajër të thatë, personi ndihet një gudulis në fyt, sidomos pas zgjimit Sutra. Goja e thatë duket dhe të marrë frymë përmes gojës. Prandaj dhimbje mund të ndodhë në bajamet.


Trajtimi i dhimbjeve në bajamet

Trajtim varet formën e sëmundjes. Specialist shihni sa shumë, bajame zgjeruar, në qoftë se ju doni të përshkruajnë antibiotikët për lehtësimin e dhimbjeve.


Nëse ju do fyt plehut, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj se si për të pastruar bajamet. Hiq plehu mund të jetë e pavarur në qoftë se ajo nuk punon dhe vazhdimisht ndërton kirurgji e nevojshme.


Për të zvogëluar dhimbje, ju mund të përdorni një zgjidhje të veçantë për pije, llak, ftohje dhe dhimbje pilula. Por mos më eksperimente me drogë. Mjeku vetëm pasi të vendosur diagnozën mund t'ju përshkruajnë trajtim, ju mund të kenë nevojë fizioterapi, mbytje, etj


Kështu, bajamet dhimbje mund të ndodhë për shkak të një numri të sëmundjeve. Koha kryesore për të gjetur shkakun, sëmundja nuk ka fituar kronike.