Fuqia shëruese e flamurit ëmbël kënetë


AIR Marsh bimë shumëvjeçare që ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore. Bimëve medicinale në rritje përgjatë brigjeve të rezervuarëve. Çmuar për atë rhizome, e cila përmban shumë substanca të dobishme.
Pronat medicinale e healers Flamuri ëmbël kënetë të njohura të lashta dhe mjekët Lindjen e Mesme dhe vendet evropiane si Itali, Greqi. Për shembull, mjeku Roman Dioscorides përshkroi përdorimin e bimëve në traktatet shkencore. Avicena përdorur edhe barin, caktimin e pacientëve me sëmundje të traktit gastrointestinal, sistemit urogjenital, sëmundjet e syrit dhe kur përdoret lëng e rrënjë ëmbël flamurit.


Mjekët e Mesjetës përdorur pluhur të thata rhizome si një dezinfektues për plagët dhe plagë të qelbëzuar të këshilluar që të bëj gjatë epidemive të gripit, tifoid, kolera. Nga rruga, edhe sot e kësaj dite homeopaths rekomandojmë copa të mbajë flamurin e ëmbël në gojë, përtypet ngadalë, gripit dhe dhimbje të fytit.Banorët e ayru vunë emra të bukur: "parajsë bar e ujit", pasi mjekët e lashtë e quajtur atë kanella erë kanellë.


Rhizome Acorus: përbërja dhe mbledhja


Rhizome Acorus shumë substanca që kanë veti të dobishme, minerale, vajra esenciale, të paqëndrueshme, pitches,. taninet, acide organike, aldehidet, alkaloide, vitamina, niseshte, taninet. Në fund të verës dhe vjeshtës korrur bimët e hershme, që ndan pjesën e poshtme. Rrënjët, rrjedh dhe lule janë tharë në hije veçmas në një vend të thatë.Aplikimi calamus rrënjë moçal


Në mjekësinë popullore, një dhuratë e natyrës - rrënja e flamurit ëmbël kënetë ka një gamë të gjerë të aplikacioneve. Ajo është përdorur për dhimbje dhëmbi, dhimbje barku, urth, kollë, hidropizi, malaria, rakit, oreks të dobët, përdhes, dhimbje barku, infeksionet dhe proceset inflamatore.Në të mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit, diarre, gurët në veshka duke përdorur tretësirë ​​alkoolit e Acorus më: rhizomes thata derdhur vodka apo alkool në një raport prej 1: 5. Një kurë javë pije 25-30 pika 3 herë në ditë.

Nëse urth marrë pluhur calamus. Merrni atë në sasi të vogla - në lugë tip. lugë dhe të pijë ujë.
Nëse keni polyps, zënë hundët dhe ftohjet personin e sëmurë, ajo është e rekomanduar për të thith flamurin pluhur ëmbël.
Acorus supë përdorur për shpëlarje gojën: rrënja grimcuar derdh ujë të valë 10-15 minuta të shtoni gjethet e ëmbël flamurin dhe buds. Pas 5 minutash përmbajtja nxehtë, ftohur dhe supë është gati për të pirë.
Hepatiti ndihmon supë nga një përzierje e bimëve: rhizomes flamurin e ëmbël, Helichrysum dhe Hypericum në pjesë të barabarta. Merrni 1 tbsp 200 ml të ujit. Vlim Përmbajtja për 5 minuta. Pas ftohjes për ushqimin duke pirë potions gjysmë filxhan 3-4 herë në ditë.

Kur problemet gastrointestinale brewed 1 lugë. l. grirë papërpunuara në 200 ml ujë të valë. Pas infuzion 25-minutëshe të pini një gjysmë gotë para ngrënies 4 herë në ditë.
Shpesh Calamus sukses të kuruar diarrenë përdorur pluhur: 2 chayn.l. derdh 250 ml ujë dhe insistojnë të paktën 2 orë. Pas lodhje 3 herë në ditë 50-60 ml pini 20-25 minuta përpara se të hahet.
Probleme serioze në zorrët, të tilla si teknikë kurimin e infeksionit për 1-2 ditë ayrovoho rrënjë, e cila ka përgatitur supë oriz. 10 g Acorus dhe 1-2 stol.l. oriz derdh 400 ml ujë. Ziej Përmbajtja për 20 minuta, filtruar dhe të përdorura në formën e nxehtësisë në vend të hahet një gjysmë gotë me 3 deri në 4 herë në ditë.

Ulja dhimbje në stomak ndihmon bimët infuzion me rhizomes dhe buds të frutave hirit malore: 1 nga 2 pjesë Flamuri ëmbël është vendosur tabela ryabynы.1. l. Mbledhja e mbushur me ujë të zier, pastaj të sjellë një çiban. Pas një orë automjet infuzion është gati për përdorim. Pini një gjysmë gotë ilaç përpara se të hahet 2 deri 3 herë në ditë.
Nëse pluhur pancreatitis ndihmon tarifat mjekësore. Merrni 2 copa rrënjë ëmbël flamurit dhe luleradhiqe, një nga çdo fabrikë; gjethe mente, trumzë, rrënjë hithër, kone hop. 5 tbsp grirë papërpunuara të përziera me 200 g mjaltë, jam apo bllokim, të marrë 1-2 chayn.l. 01:59 herë një ilaç ditë ruhen në frigorifer.


Kjo do të thotë kundërindikuar me flamurin e ëmbël kënetë


Që decoctions dhe infusions e flamurit ëmbël kënetë fytoterapevtycheskym të ketë një efekt të fortë, është e znatprotyvopokazanyya e nevojshme për zbatimin e saj. Kjo mund të jetë një shtatzëni në femra. Mos përdorni mjekësi tradicionale dhe bimë medicinale në aciditetit të lëng stomakut.
Mos përdorni bar dhe inflamacion akut veshkave dhe përkeqësimin e ulcerat gastrike. Është e rëndësishme të dini se produktet e bazuar në flamurin e ëmbël kënetë kanë prona për të reduktuar presionin. Ky faktor duhet të marrë parasysh njerëzit me hipotension.