Çfarë mund të shkaktojë dhimbje në gjoks


Dhimbje gjoksi ndodh shumë shpesh në praktikën klinike dhe është një nga simptomat më të zakonshme në mesin e pacientëve. Besohet se 10% e njerëzve të moshës 40 - 64 vjeç të cilët kërkonin këshilla mjekësore, vuajti dhimbje në gjoks. Dhimbja mund të jetë shkaktarë si sëmundje të rrezikshme dhe më pak të rrezikshme.
Dhimbja shfaqet si rezultat i stimulimit të mbaresa nervore të shpërndara në të gjithë qelizë, por më shumë janë në nivelin e pleurë (cipë që mbulon mushkëritë), qese të zemrës (cipë e zemrës), aortës, zemrës, ezofag, muskujt në gjoks dhe në nyje. Mbaresa nervore janë stimuluar me dystenzyy mekanike e këtyre organeve, në inflamacion lokal, acarim trupit të huaj, ënjtje ose lëngun.Si mund të përcaktojë se çfarë mund të jetë shkaktuar dhimbje gjoksi dhe se si për të dalluar? Dhimbja mund të jetë shkaku i shumë patologjive:
- lidhur në mur gjoks (dhimbje në muskul, ndër brinjëve nevralgji, sindromi ostesarkomы Treytsa);
- patologjive të lidhura traheobronhyalnыmy (tracheitis, bronkit); Arsyeja pleural (shfrim, pneumatoraks);
- lidhur me dritë (pneumoni, bronkopneumoni, abscesit të mushkërive, emboli pulmonare);
- Arsyeja diafragmës (pleurit diafragmës, hernie diafragmës);

- lidhur me ezofag (zbaticë gastroesophageal, ezofag, kancer esophageal)
- shkakton mediastinum - një koleksion të qëndruar në mes të mushkërive dhe diafragmë (эmfyzem mediastinum (ajri depërtimit), mediastinitis (inflamacion i indit dhjamor në mediastinum) rasslayvayuschayasya aneurizëm të aortës, kanceri mediastinale);
- shkaqe (kardiake, angina pektoris të paqëndrueshme, sëmundjes koronare të zemrës, infarkt miokardi).

Të dalluar dhimbjen e çdo patologji sigurisht nuk është e lehtë, shumë prej tyre mund të jetë i ngjashëm, por ende ka disa dallime.

Pectoris. Manifestuar mbërthen dhimbje gjoksi karakter jep në dorën e tij të majtë. Kohëzgjatja e dhimbjes, zakonisht 15 - 20 minuta, dhe duket se gjatë ushtrimit (ecje, heqjen në një shkallë) ose situata të vështira. Mocioni i mushkërive gjatë frymëmarrjes nuk ndikojnë në dhimbje. Ajo merr dhimbje në pjesën tjetër, ose pas aplikimit të nitroglycerin.
Angina e paqëndrueshme. Dhembja është e njëjtë karakter si angina e thjeshtë, por ajo duket se edhe gjatë festave, ndonjëherë pas trajtimit afatgjatë, në mënyrë të përgjegjshme ndaj nitroglycerin. Angina e paqëndrueshme mund të shkaktojë infarkt miokardi.

Infarkt miokardi. Dhimbje të forta gjoksi (ndonjëherë në zonën e sipërme të barkut ose mbrapa, në varësi lokalizimin infarktike) me një ndjenjë të compression në këtë nivel edhe jep krahun e majtë apo anën e majtë të qafës dhe kokës ndonjëherë mpirje. Dhimbja është shumë i fortë dhe i mprehtë, e cila nganjëherë mund të çojë në shok me humbjen e vetëdijes dhe një rënie të mprehtë në presion. Gjatësi prej më shumë se 20 minuta dhe nuk shkon pas administrimit të nitroglycerin.

Dhimbje pleural. Nuk është shumë më e ngadalshme se sa dhimbje të përshkruara më lart. Në këtë rast, lëvizjet e frymëmarrjes e dhimbje gjoksi është përkeqësuar, mbi të gjitha gjatë frymëzimit. Pacienti merr frymë normalisht anë të shëndetshme të gjoksit, pacienti qëndron larg. Në dhimbjes pacienti mund të jetë temperaturë, kollë e thatë ose transferimin e hershme nga pneumonia.

Pneumoni. Manifestuar dhimbje akute, në rritje gjatë frymëmarrjes, përkatësisht në mbarimin. Gjithashtu, pacienti mund të përjetojnë gulçim, kollë ngjyra lagësht ndryshkur (shpesh).
Dhimbje në emboli pulmonare. Emboli pulmonare është një gjendje akute në të cilin një mpiksje gjaku clogs lumen arterial, duke e lënë strukturën pa oksigjenit dhe ushqimit në këtë vend është kryer infarkti pulmonar, ose në situata më të ndërlikuara - arrestimit akute respiratore. Pacienti ankohet për dhimbje të mprehta që shfaqet papritmas rrit gjatë frymëmarrje, dmth në mbarimin. Lidhur me gulçim, kollë e thatë, palpitations dhe ul presionin e gjakut.

Dhimbje gjatë pneumatoraks. Pneumatoraks është depërtimi i ajrit në mes të membranave pleural. Si pasojë, ka atelectasis mushkërive (p.sh. drita papritmas zvogëlohet dhe nuk është përfshirë në procesin e frymëmarrjes). Kjo mund të jetë një dëmtimi gjoks, formimi i fistulat mes bronke dhe këtë hapësirë ​​ose në duhanpirësit si pasojë e sëmundjeve kronike të mushkërive, flluska formuar mbushur me ajër, të cilat lehtë mund të thyer në ndonjë aktivitet fizik. Pacienti duket dhimbje të mprehtë me dyspnea akute. Pacienti nuk mund të marrë frymë, çdo frymë është shumë e dhimbshme për të. Si rezultat, ka një mungesë akute të oksigjenit.


Rasslayvayuschayasya aneurysm aortic. Ju mund të jetë dhimbje të mprehtë gjoksi pas ushtrimit ose pas një kollë të rëndë. Dhimbje në shpinë ose jep bark. Kjo mund të çojë në një gjendje shoku. Kjo ndodh në pacientët me atherosclerosis dhe mund të shkaktojë vdekjen nëse pacienti për të ofruar ndihmë mjekësore.
Dhimbje në mediastinum. Dhimbja është e dëshpëruar dhe mund të shoqërohet me kollë të thatë, humbje e shkëlqim, hiccups. Në varësi të shkakut, dhimbja është zakonisht konstante mund të jetë në rritje.

Dhimbje rreth zemrës. Shfaqet kur perikardit (inflamacion i qeseve të zemrës), tamponade kardiak. Kjo dhimbje po ecën ngadalë, në varësi të shkakut (p.sh. dhimbje kardiak tamponade shfaqet papritur dhe të ashpër). Pacienti ankuar palpitations, murmurs zemrës ose anasjelltas nuk është dëgjuar në dëgjim, të aritmia, ndjenja e shurdhim në këtë fushë.
Dhimbja e ezofagut. Rrit në gëlltitjes ushqim, pacienti ka urth, gëlltitjes vështirësi. Por kjo dhimbje acaruar nga aktiviteti frymëmarrjes apo ushtrim.

Nevralgji ndër brinjëve. Kjo dhimbje zoster, shpesh në disa brinjë rrit në frymëmarrje apo lëvizje.
Watch për veten e tyre, dhe në kohë, kontaktoni me mjekun tuaj!