Çfarë ju duhet të dini në lidhje me dhimbje koke dhe migraines


Migraines dhe dhimbje koke janë ndër problemet më të vështira
mjekësi dhe çdo gjë, sepse ka arsye të ndryshme, por një rezultat - dhimbje koke. Çfarë ju duhet të dini në lidhje me dhimbje koke dhe migraines, dhe
në vend, cilat janë shkaqet dhe si për të rregulluar këtë vullnet
diskutohet në këtë artikull.


Shkakton. Shpesh, një dhimbje koke është një infeksion viral. Shumica e grave para menstruacioneve vërejtur dhimbje koke të rënda dhe madje edhe migraines. Gjithashtu, të rritur ose ulur në presionin e gjakut të shkaktojë dhimbje koke. Stresi, alergji, dhe madje edhe një sasi të madhe të kafeinës mund të shkaktojë dhimbje koke. Në disa raste dhimbje tregon një gjendje të rëndë të tilla si një tumor të trurit apo kanceri.Injorojë dhimbje koke nuk mund. Edhe pse më dhimbje të tilla ndodh periodikisht dhe ata të përballen me atë, injoronte dhimbje koke në një fëmijë apo i rritur nuk mund. Nëse fëmija juaj ankohet për dhimbje koke është më e mundshme kjo sugjeron sëmundje infektive. Nëse ju e dini arsyet që ju shkaktojnë dhimbje koke (nivelin e sheqerit në gjak të ulët, alergji, periudhës së menstruacioneve), atëherë me përjashtim të barnave ende nevojë për të rregulluar ushqimin, sepse ajo luan një rol të rëndësishëm.

Mangësi magnez në trup mund të shkaktojë dhimbje koke dhe migraines. Sepse magnez mund të marrë një mesatare prej 150-200 mg në ditë, por gjithmonë me 400-500 mg e kalciumit. Gjithashtu, prania e acideve yndyrore esenciale në trup të zvogëlojë dhimbje koke, dhimbje të hequr. Prandaj, është e këshillueshme për të marrë çdo ditë vaj peshku dhe vitaminë E . Ju mund të merrni 1 në ditë, por ju mund të 3 të gjitha varet nga rrethanat.

Shumë njerëz dhimbje koke dhe migraines shkaktojnë ushqimet e mëposhtme: bardhë veze, qumësht dhe mish. Prandaj është e nevojshme për të zëvendësuar këto produkte pulave ligët dhe të peshkut të ujërave të ëmbla. Pas një korrigjim në dietë shumë kanë vërejtur përmirësime të rëndësishme. Kjo mund të tingëllojë paradoksale, por mjekim dhimbje në qoftë se ata marrin shumë shpesh mund të shkaktojnë dhimbje koke. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se këto barna zbrazë rezervat e veta të painkillers që janë në tru.

Për të ndihmuar të heqin qafe e dhimbje koke dhe të ndihmojë futje e përditshme të vitaminës B6 50-100 mg, jo më shumë, sepse doza të tepërt me kalimin e kohës mund të shkaktojë sëmundje të sistemit nervor.

E sheqerit apo karbohidrateve të thjeshta që janë të shpejt të rritur të sheqerit në gjak, të provokojnë dhimbje koke. Shpenzimet e reduktojnë ndjeshëm konsumin e këtyre ushqimeve: akullore, jam, biskota, ëmbëlsira, sheqer, qull e ëmbël etj Misër, grurë dhe patate përmbajnë niseshte, dhe në qoftë se një person i përdor ato në sasi të mëdha, trupi konverton këtë niseshte dhe sheqer që mund të shkaktojë dhimbje koke.

Disa njerëz të shkaktojë migraines produkte ose produkte që përmbajnë bakër. Prandaj, këto barna duhet të shmanget, për të shmangur në këmbë dhe çokollatë, arra dhe butak. Gjithashtu, njerëzit që pijnë më shumë se katër gota në ditë çaj ose kafe janë më të prirur për dhimbje koke se sa ata që pinin një ose dy gota.

Aspartame përmban pothuajse të gjitha ëmbëlsirat dyqan, gjithashtu mund të shkaktojë dhimbje koke në njerëzit. Pirja shkakun e shumë dhimbje koke. Duke sulmeve migrenë më shumë verë të kuqe në mendje dhe birrë, por të gjithë alkooli ndikojnë negativisht në mirëqenien e përgjithshme. Në mënyrë që të kontrolloni nëse shkaku është alkool, ju keni nevojë për një muaj për të përjashtuar atë krejtësisht në qoftë se në këtë kohë ju do të keni mjete të zbuluar përmirësimin apo vidyazykatysya nga përdorimi i tij, ose të zvogëlojë numrin e tyre në minimum.

Disa njerëz kanë sulmet migrenë shkaktuar nitrateve të përfshira në salcice gatuar dhe tymosur. Në çokollatë përmban substancë phenylethylamine, substanca provokon në disa njerëz migraines dhe dhimbje koke.

Migraines mund të ndodhë gjatë periudhave të stresit emocional, ndryshimeve të motit, ovulacionit, menstruacioneve, shtatzënisë, etj Migrenë mund të shoqërohet me rritjen e ndjeshmërisë ndaj dritës, nauze dhe vjellje. Shkaku i migraines tek fëmijët mund të jetë alergjik dhe të përdorin sasi të mëdha të çokollatë, arra dhe djathë.

Si të shpëtoj e dhimbje koke? E para dhe më e rëndësishme - është për të krijuar ushqim. Shumë nuk e di edhe se sa ajo ndikon në shëndetin e njeriut. Ne duhet eleminuar ato ushqime që mund të shkaktojnë dhimbje koke dhe migraines ato të përmendura më lart. Ajo duhet të jetë rivendosur microcirculation dhe metabolizmin e indit të trurit. Është e këshillueshme për të marrë kalcium të përditshme, acid folik dhe zinkut.
Është gjithashtu e rekomanduar për të rritur sasinë e ujit të pastër për të pirë 2-3 litra në ditë. Ju gjithashtu duhet të vendosë fle një natë, ai duhet të jetë cilësore dhe të mjaftueshme për shërim. Aplikimi nga këto këshilla të thjeshta do të ndikojë pozitivisht në mirëqenien e përgjithshme.