Shpinë Chiropractic


Kohë "chiropractic" në mjetet letrare të përkthimit "armëve të trajtimit"Nga Manus grek - dorë dhe therapeia - trajtim. Në fakt, ky - ndikimi i duarve mjek në eshtra, joints, muskujt, ligaments për të eleminuar dhimbjet, korrigjim sjellje dhe rivendosjen e funksionimit normal të sistemit musculoskeletal. Sepse gjatë trajtimit terapist manual ndikon në shpinë, dhe me fuqi më të madhe se porositë e zakonshme, atëherë të angazhohen në manipulime të tilla duhet vetëm ekspertë të kualifikuar (ortopedike apo neurolog, kaloi metodat shtesë të trajnimit të terapisë manuale).


Trajtimi i metodave kurrizore manipulimit


Sot terapi kurrizore manipuluese është një nga metodat më të zakonshme (veçmas ose si pjesë e një trajtim të integruar), kur kanë të bëjnë me dhimbje prapa.
Fakti se rrëzua nga rruazë e tij vend mund të shkaktojë mbaresa nervore hequr në fytyrë, disk intervertebral, rrënjët kurrizore, e cila nga ana shkakton një shqetësim të lëvizshmërisë së muskujt dhe ligaments e spazma, provokuar mbingarkesës venoz në fusha të caktuara. Kjo është arsyeja pse detyra kryesore e terapisë manual është për të rivendosur pozitën anatomike e rruaza dhe disqe intervertebral.

Ndikimi mbi shpinë gjatë terapisë manuale është zakonisht lokale (në qafën e mitrës, kraharorit apo mesit shpinë) dhe dosed në mënyrë rigoroze. Trajtimi është bërë gjithmonë në seanca të shumta, një pushim në mes tyre duke filluar nga 3 ditë në javë, në mënyrë që koha e trupit për të përshtatur.
Shumica shpinë chiropractic mbajtur sëmundjet e mëposhtme:

 • dhimbje në shpinë kraharorit (nganjëherë yrradyyruschye në zemër) gjatë kardiogramë normale;

 • dhimbje në shpinë qafës së mitrës;

 • dhimbje mesi (dhimbje akute mbrapa);

 • lumbodynia (dhimbje kronike mbrapa), të cilat mund të heqë dorë;

 • osteokondroza;

 • scoliosis;

 • zgjatje intervertebral disk;

 • shpinë diskale.


 • Osteokondroza Chiropractic kurrizore
  Osteokondroza - një çrregullime komplekse degjenerative në kërc kyçeve, të cilat shpesh vuajnë disqe intervertebral. Në këtë rast, metodat kursyer e terapisë manuale për qëllim kryesisht në normalizimin e furnizimit me gjak shpinë të nevojshme dhe për të rivendosur lëvizjen e saj normale.

  Terapia Manual për hernie kurrizore
  Për përdorimin e terapisë manuale në zgjatje apo hernie diskale, ka mendime të ndryshme, pasi që ndikimi i keqmenaxhimit rrezikon përkeqësimin e situatës shumë të mëdha. Prandaj, ndikimi i një diagnozë të tillë duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe të butë. Qëllim ajo kryesisht për t'u çlodhur muskujt e mbrapa, të cilat janë duke u shkurtuar vazhdimisht formë, rruazë styskyvayut, dhe rivendosjen e qarkullimit normal të gjakut në rruazë. Të hequr tërësisht Chiropractic hernie nuk mund të, ajo vetëm lehtëson gjendjen e pacientit, por që teknikat terapi manuale për të kuruar protruzyyu në një fazë të hershme dhe për të parandaluar konvertimin e saj për një hernie është e mundur.

  Kundërindikimet për manipulim kurrizore


  Seancat Kryerja e këtij lloji nuk mund të, në qoftë se pacienti mund të vërehet:

 • të gjitha tumoreve malinje;

 • sëmundjet ngjitëse akute;

 • Lëndim të freskët;

 • Sëmundjet kardiovaskulare (trombozë, thrombophlebitis);

 • mosha të avancuara (mbi 65 vjeç);

 • shtatzënisë.


 • Sëmundjet inflamatore, veçanërisht në shpinë, gjithashtu i referohen contraindications për terapi manuale. Në këtë rast, ju nuk mund të kryejë trajtim para inflamacion zgjidhet.
  Dhe mbani mend, pas një seancë të terapisë manuale mund të përjetojnë dhimbje të muskujve në pjesën e prapme, por nëse ka të fortë dhe dhimbje të mprehtë në seancat shpinë nuk duhet të vazhdojë, dhe nevojën urgjente për të konsultoheni me një specialist.