Terapia Manual për shëndetin e njeriut


Në fakt, terapist manual trajton jo vetëm duart. Nëse rëndim është emëruar painkillers (tableta, injeksione, ointments, poultices). Gjithashtu, mjeku përdor elemente akupunkturë, lloje të ndryshme të fizioterapi, fizioterapi. Megjithatë, arsenal kryesor terapeutik është një shumëllojshmëri e kujdesit të dorës (duke punuar me nyje, muskujt, ligaments, etj).
Ka shumë teknika chiropractic dhe qasjet e trajtimit të zhvilluara nga shkollat ​​individuale manipulim (Kazan, Shën Petersburg, Moskë, Çeke), por të gjithë po ndjekin qëllimet specifike - eliminuar bllokadën funksionale dhe për të rivendosur lëvizjen e saj të përbashkët, lehtësimin hypertonus muskujve ose përforcimit të dobësuar " muskujt dhe, si pasojë, eliminimi / likuidimi shkakton dhimbje dhe sëmundje. Ndihmon manipulim për shëndetin e njeriut?Prapa dhimbje mund të jenë të lidhura me shumë shkaqe. Para së gjithash është e nevojshme për të përjashtuar sëmundje më të rënda inflamatore të organeve të brendshme (në veshka, legenit), sëmundjet traumatike, onkologjike dhe infektive të shpinë, praninë dhe zgjatje e hernie intervertebral rrënjët mizorisht nervore, palcës kurrizore. Megjithatë, sipas statistikave botërore, 75-80% e rasteve të dhimbjeve në shpinë, qafë, gjymtyrë që lidhen me mosfunksionim të muskujve në sfondin e mënyrës motorike paqëndrueshëm. Si një fenomen i shpeshtë shoqërues - lëvizshmëri të kufizuar në shpinë të caktuar (bllok funksional). Korrigjimi i këtyre mosfunksionimin dhe merret manipulimit. Ky lloj trajtimi është gjithashtu efektive në osteokondroza, spondylarthritis, spondylosis, spondylolisthesis, deformime kurrizore në të tilla si scoliosis, kyphoscoliosis, hyperlordosis, hiperkifoz. Më e rëndësishmja, manipulim të përdorura në sindroma të ndryshme dhimbje: tensioni dhimbje koke, dhimbje përgjatë shpinë, dhimbje në gjoks dhe zemër, gjymtyrët (Spurs thembra, honartrozы, epicondylitis bërryl), në bark, legen, ijë dhe zonat anal kërbishtin. Por pas përjashtuar patologjinë e mundshëm të organeve të brendshme, shpesh japin simptoma të ngjashme!


Ashtu si me çdo metodë e trajtimit, terapi manuale ka contraindications saj. Ata janë të ndarë në absolut, kur përdorimi i elementeve të ekspozimit manual mund të përkeqësojnë sëmundjen themelor, dhe të afërm, në të cilën në çdo situatë rreziku i përdorimit të chiropractic justifikuar. Pra, rreptësisht ndalon përdorimin e terapisë manuale në prani të tumoreve kurrizore, palca kurrizore dhe trurit, nyje, gjymtyrët, organet e brendshme, osteomielit, inflamacion akut reumatoid, me plagë të freskëta traumatike e shpinë dhe nyje pas operacioneve në shpinë, myelopathy disk. Gjithashtu contraindication absolute për shëndetin e njeriut në këtë lloj trajtimi do të jetë gastro-intestinale traktit akute, zgavrën e kraharorit, goditje, sulm në zemër, gjakderdhje, inflamacion akut, infeksion dhe kështu me radhë. Duke contraindications afërm përfshijnë sëmundje të tilla si Arthrosis shkallën III-IV, osteoporozën, spondylitis ankylosing, anomalitë kongjenitale të sistemit musculoskeletal, shtatzënisë gjatë 12 javëve dhe të moshuar mbi 75 vjet.


Në shumicën e rasteve, shëndetin e njeriut terapist manual heq rrënjët e sëmundjes, duke vepruar në mënyrë të veçantë dhe me dashje. Gjendja më e zakonshme kur nuk ka ndikim fizik mjek chiropractor e vështirë për të krejtësisht të shpëtoj pacientin e dhimbjes. Kur joints (intervertebral ose periferike) i bllokuar, tabletë, vaj ose injeksion mund vetëm përkohësisht të zvogëlojë dhimbjen, por rifituar lëvizshmërisë ata nuk mund. Është e rëndësishme për të kuptuar se trajtimi për shëndetin e njeriut të përbashkët që kërkon integritetin, zell dhe durim nga ana e pacientit. Ndonjëherë një person shkon sëmundjen e tyre dhe kuruar atë detyrë krejtësisht të madh, por në çdo rast pas seancave të terapisë manuale zvogëlon dhimbjen dhe rikthen lëvizshmërinë brenda kufijve të pranueshëm të trupit, cilësia e jetës është përmirësuar në masë të madhe. Në shumicën e rasteve, puna e mundimshme përbashkët me pacientin paaftë për të krejtësisht të shpëtoj atë nga dhimbje të vazhdueshme.