Masazh dhe teknika e metoda


Masazh pothuajse universal - është më e lehtë tek lista sëmundjet për të cilat nuk zbatohet. Edhe njeriu primitiv zbuluar atë goditje dhe lëvizja rastyrayuschye heq dhimbjen dhe redukton inflamacion. Gjatë mijëvjeçarë, njerëzit janë përmirësuar teknikat masazh. Le të flasim për tema të tilla si - masazh dhe teknikën e metodës.
Historia masazh dinte ulje dhe ngritje. Metoda Popullariteti në Kinën e lashtë, Egjipt, Persi, Indi, Afrikë dhe në mesin e aborigjenëve të Amerikës ishte jashtëzakonisht i lartë. Ai praktikuar në mënyrë aktive në Greqi dhe Perandorinë Romake. Ideja mesjetare e asketizmit dhe përulje, mori Evropa nuk kontribuojnë për prosperitetin e këtij arti masazh në Lindjen e vazhdoi zhvillimin e saj. Në Rilindjes, evropianët janë të interesuar përsëri në këtë lloj të manipulimit. Pika e kthesës ishte fundi i shekullit XIX. Njohuritë e akumuluar e biologjisë, anatomi dhe fiziologji lejojë hulumtim për të vërtetuar ndikimin e masazh në trup, për të përcaktuar tregues dhe contraindications për përdorimin e saj. Pra, çfarë mund të tillë një mjete në dukje të thjeshta - duart e njeriut?Lëkurë
Masazh përmirëson tonin dhe lokale imunitetin e tij, normalizes djersën dhe gjëndra dhjamor.

Sistemi nervor
Duke vepruar në përfundimin e nervave periferike, të cilat janë të vendosura në lëkurë, mund të kontrollohet nga excitability nervor, zvogëlojë ose eliminojë dhimbjen, rregullojnë organet e brendshme.

Gjakut dhe sistemit limfatik
Në duart e një masazhator dhe një metodë të veprojnë kapilarët zgjerohet dhe mbrapa - të hapura dhe të fillojnë punën. Përmirëson qarkullimin e gjakut, jo vetëm lokale, por edhe furnizimin me gjak të organeve të brendshme, duke përfshirë zemrës. Përshpejton qarkullimin limfatike.


Muskuj dhe nyje
Me rritur masazh performancës ushtrim rikthen indeve të muskujve, me pak - pengon atyre atrofi. Ajo optimizes rrjedhjen e gjakut për të nyjeve dhe forcon pajisje sumkovo-lidhur.

Metabolizëm
Pranimi në qelizat e oksigjenit dhe ushqyesve, të mësuarit e tyre, transferimin e energjisë, produktet e mbeturinave prodhimit - intensitetin e këtyre proceseve rritet në mënyrë të konsiderueshme kur zbatimin teknikë. Në mjekësi tradicionale, më të kërkuar masazh terapeutik evropian - të përgjithshme ose lokale. Ajo e përfshirë plotësisht të gjitha teknikat kryesore masazh, dhe lista e aplikimeve është shumë e gjerë. Kardiologji - dëmtime kongjestive të zemrës, angina, hipertension, hipertension, periudha postinfarction. Arthrology dhe neurologji - osteokondroza, artrit në akute dhe kronike fazë, radiculitis, pezmatim nervi, nevralgji, parezë dhe paraliza.


Traumatologjisë - shtrihen muskujt, ligaments dhe tendons, sprains dhe fraktura
Gastroenterologji - gastrit kronik, ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale (jashtë fazës akute).

Pulmonology - bronkit, pneumoni
Task limfatik kullimit teknikë e në - eliminojë ënjtje, inflamacion dhe toksiciteti shkaktuar nga stanjacioni i lëngjeve intersticiale, limfatike. Ai përdor teknika klasike, por terapisti vepron shumë të butë në lëvizje të ngadaltë, dhe lëvizje kryer përgjatë aktuale e limfatike - nga periferia në nyjet limfatike. Në disa zona është përdorur?


Phlebology - pamjaftueshmëri kronike deje, venat me variçe nuk janë të komplikuara
Thelbi i teknikës acupressure kur mbante apo acupressure - efektet mekanike në pikat biologjikisht aktive të trupit. Ajo komplote variojnë në madhësi nga 2 deri 10 mm, në të cilat një përqendrim të lartë të mbaresa nervore. Teknikat themelore masazh kryhen gishtat. Për efikasitetin acupressure akupunkturë nuk jep, dhe mundësia e mjaft të gjerë të saj.

Sesioni i masazh terapeutik, në varësi të llojit të saj dhe lexime individuale mund të zgjasë nga dhjetë minuta në një orë. Kursi përbëhet nga 10-15 procedurave. Zakonisht ata kalojnë një ditë, por në disa raste - për çdo ditë. Kur zgjedh taktikat dhe teknikën e masazh, mjeku me përvojë konsideron mosha dhe gjinia e pacientit, gjendjen e lëkurës, ashpërsia dhe kohëzgjatja e procesit patologjike. Presin përmirësim i menjëhershëm, sidomos në sëmundje kronike, nuk mund. Zakonisht pas procedurës së dytë apo të tretë ka një përkeqësim i përkohshëm i të ashtuquajturës fazës akute. Pika e kthesës vjen seancë 5-7 cm, dhe S-12-të ne mund të flasim për një efekt të theksuar terapeutik. Në tremujorin e parë të masazh shtatzënisë është i kundërindikuar. Pastaj, nëse është e nevojshme, dhe me lejen e gjinekologu mund të kryejë procedurën.