Hypothyroidism, sëmundje tiroide


Në hypothyroidism primar është një shkak i drejtpërdrejtë i lezioneve patologji tiroide. Kjo gjendje mund të shkaktojë: mungesa e jodit në mjedis; disa anomali të lindura; inflamacion (infeksion kronik); proceset autoimune e natyrës: Dëmi pas administrimit të jodit radioaktiv ose kirurgji të gjëndrës tiroide; merkazolila mbidozë (medikament që redukton funksionin e tiroide, thyreostatics). Nuk është një tajitje e reduktuar e hormoneve tiroide, e cila çon në një ngadalësimin e proceseve metabolike. Gjithashtu izoluar formë periferike të sëmundjes. Le të flasim për hypothyroidism, sëmundje tiroide.


Në hypothyroidism mesme shkaku është patologji infektive, tumor apo lezione traumatike të sistemit hypothalamic-hipofizë, në vend të gjëndër tiroide. Hypothyroidism mesëm është e kombinuar zakonisht me një reduktim ose humbje të disa ose të gjitha funksionet e hipofizës (panhipopituitarizm). Forma periferike e sëmundjes nuk është për shkak të një rënie në prodhimin e hormoneve tiroide dhe metabolizmin dëmtuar periferik (metabolizmin) e hormoneve tiroide ose ulur ndjeshmërinë e organeve dhe indeve të hormoneve tiroide.


Simptomat
Simptomat e sëmundjes dhe shpejtësia varet nga shkalla e mangësi hormon. Simptomet e hypothyroidism janë lodhje, chilliness, sleepiness, ul performancën, marramendje, humbje të kujtesës, lëvizjet e ngadalshme Ndihmë, dhimbje të përbashkët (arthralgia), ngjirurit e zërit. Lëkura e thatë, të zbehtë, të verdhë. Një ënjtje karakteristikë e fytyrës dhe gjymtyrë. Feature edemë është se kur ju shtypni një gisht në fushën e para të vrima këmbë mbetet. Ka edematous, gjuha thickened me gjurmët e vulë të dhëmbëve në buzë. Brishtësia tipike dhe humbja e flokëve, vetullat lateral tretë, pubis. Ka një rënie në temperaturën e trupit, dhe kapsllëk. Që zemra mund të vërehet bradycardia (normë të reduktuar të zemrës), rrallë - takikardi (rritur normën e zemrës), tone pa zë të zemrës, ndryshimet në kardiogramë (dhëmbët tensionit të ulët, të ndryshojë pjesën e fundit të kompleksit ventrikular). Në thelb ka një tendencë për të hipotension (presionin e gjakut uljen). Në 10-20% e pacientëve kanë hipertensionit (tensioni i lartë i gjakut), e cila zakonisht zvogëlon gjatë trajtimit. Shpesh zhvillimin e hekurit mangësi anemi. Disa pacientë mund të jetë një kombinim i hypothyroidism primar, amenorrhea (mungesa e ciklit menstrual) laktorei (qumësht). Hypothyroidism origjina autoimune mund të kombinohet me dështimin e gjëndrave të tjera endokrine, si gjëndra veshkave (sindromi Schmidt), paratiroide, pankreasit.


Kur shqyrton karakterizuar nga thithjen reduktuar të jodit nga gjëndrës tiroide, nivelet e proteinave-i detyruar jod. Në hypothyroidism primar ka shënuar rritje në TSH. Diagnoza e hypothyroidism subklinike është vendosur në TSH ngritur dhe nivele normale të lirë T4. Diagnoza e manifestit hypothyroidism (duke pasur shenja klinike) të vendosur në TSH të lartë dhe rënie të lirë T4. Në sekondar rënie nivelet hypothyroidism TSH, rritje e kolesterolit dhe lipoproteins në gjak. Kur format e hypothyroidism kryesor test i rëndësishëm diagnostikues me tyreolyberynom fshehur. Reagimi për TSH tyreolyberyn theksuar se normale. Në hypothyroidism sekondar kur një reagim goditi TSH hipofizës tillë është vërejtur.