Drejtat e hormoneve tiroide


Gjëndër tiroide trupi merr emrin e vet nga fjalët tireos greke - "mburojë" dhe idos - "pikëpamje". Ajo është e vendosur në pjesën e përparme të qafës. Ai përbëhet nga dy aksione tiroide dhe isthmus anësore. Ind gjëndër përmban shumë flluska të vogla (follicles). Në follicles akumulon jod që hyn në trup nëpërmjet ushqimit dhe ujit. Bisedoni rreth hormoneve tiroide personi.
Gjëndrës tiroide ndikon në pothuajse të gjitha proceset në trup: zhvillimi i gjirit femra, lëkurën dhe flokët, aftësinë për të bartë dhe të lindë një fëmijë të shëndetshëm. Nën kontrollin e saj dhe metabolizmin, metabolizmin e yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve. Hormonet tiroide ndikojnë në gjumë dhe oreks, aktivitet fizik, pesha e trupit, funksionin e zemrës, sistemin nervor dhe organet e tjera të brendshme. Sistemi imunitar Puna gjithashtu varet nga gjëndrës tiroide.Hormonet kryesore të prodhuar nga gjëndër tiroide - thyroxine dhe triiodothyronine. Ata janë të domosdoshme për zhvillimin normal mendor i njeriut. Në disavantazh të tyre në një moshë të hershme fëmijës prapa jo vetëm zhvillimin e fizike, por edhe mendore. Në të rriturit, ajo tregon ngadalësimin e proceseve të trurit, humbjen e kujtesës, hutim. Një hormon i prodhuar nga gjëndër - tyreokaltsytonyn. Ai merr pjesë në rregullimin e metabolizmit të kalciumit, është përgjegjëse për forcën e eshtrave.

Thyroiditis autoimune në njerëzit

Një nga sëmundjet më të zakonshme tiroide janë thyroiditis autoimune (AIT). Ai është konsideruar si një sëmundje e trashëguar, siç dëshmohet nga ndodhja e shpeshtë e sëmundjes në të afërmve. Pacientët me thyroiditis autoimune shpesh vuajnë dhe sëmundjeve të tjera autoimune: përhapur goiter toksike, humbje e flokëve, vitiligo.

Shfaqja e sëmundjes mund të paraprijë ndonjë veprim: sëmundje të ndryshme infektive, inflamacion, më pak tiroide lëndimi ose kirurgji tiroide. Provokojnë sëmundje janë degradimit mjedisor, mangësi apo ndotjen e tepërt e jodit dhe kështu me radhë. D. Në trupin të prodhojë antitrupa të vetë indin e tyre tiroide, duke çuar në shkatërrimin progresiv të trupit. Në fillim të sëmundjes funksion tiroide nuk është e zhvlerësuar. Pacientët që përjetojnë lodhje kronike dhe nuk nxiton te mjeku, të cilat mund të rrisin në mënyrë të konsiderueshme sëmundje. Për të diagnostikuar "tiroidet autoimmune", A me ultratinguj tiroide, test të gjakut për të hormoneve tiroide dhe antitrupat tiroide në inde. AIT kurë krejtësisht e pamundur. Por mjekësia moderne lejon trupit për të ruajtur nivelet optimale të hormoneve.


Hypothyroidism
Pra, është reduktimi në funksion tiroide. Simptomat e saj: përgjumje, të qenët i përgjumur, lodhje, humbje të kujtesës. Rritja pesha e trupit, mund të jetë ënjtje të fytyrës dhe këmbët, poshtë flokët, thonjtë bëhen të lëkurës brishtë dhe e thatë, dhimbje të muskujve të jetë e mundur.
Ka ndryshime në sistemin kardiovaskular, rrit presionin e gjakut, funksionin e zemrës ngadalësuar, ka dhimbje në zemër, në nivelet e kolesterolit në gjak. Zhvillimi anemi. Pacientët ngrirjes, për shkak të shkeljes së thermoregulation. Vuajtje dhe traktit gastrointestinal. Në gratë e moshës riprodhuese shpesh çrregullime menstruale, probleme me shtatzëninë, zhvillim varfëri.


Hyperthyroidism
Kur hormonet tiroide përshpejton proceset metabolike në trup, duke rritur konsumin e oksigjenit dhe metabolizmin e energjisë indeve. Një person me hyperthyroidism ndjehen të ngrohjes në trup, transferet vështirësi dhe zagushi në diell, djersitje rëndë. Nuk ka humbje të shpejtë në peshë, pavarësisht oreks të fortë. Përveç kësaj, neusydchyv pacienti, emocionuese, shtrëngimi i duarve me të, quickens rrahje zemre (120 rrahje në minutë ose më shumë), ka aritmia, gjumë i trazuar. Në burra, ulur potencë, ndërsa gratë ndërprerë ciklin menstrual.