Dëme nervore nevropati diabetik


Në favor të parësisë së mendimit thotë fakt mikroangiopati kombinim pothuajse të përhershme të retinopathy nevropati diabetik dhe nephropathy diabetik. Gjithashtu nuk përjashtohet një rol në origjinën e çrregullimeve metabolike simptomat neurologjike. Le të flasim për dëmin diabetik nevropati nervore.
Diabetikët sistemit nervor më të ndjeshme për ndonjë dëm shtesë sesa e sistemit nervor të shëndetshëm. Prandaj, lëndimet e ndryshme, infeksione apo veprimet toksike shpesh provokojnë zhvillimin e nevropati diabetik rënda. Alokimi foto klinike të sindroma diabetik nevropati pak - simptomat tipike të kombinime të caktuara. Shkelja e ndjeshmërisë karakterizuar nga paresthesia, ndjesi e zvarritje milingonat, ujë ose rërë rrjedhin. Ata janë shoqëruar shpesh me dhimbje - djegie, shpim, schekochuschey. Zakonisht prek të dy këmbët simetrike. Nuk është humbja e tipit të ndjeshmërisë "çorape" ose "dorashka", që mund të përcaktohet në neurolog studimit.Shpesh dhimbje të forta aq të rënda që të mbulojë të gjitha simptomat e tjera të diabetit, atëherë flasim për "dhimbje diabet." Kjo dhimbje pikëllues - të mprehtë, e shurdhër ose djegia - shpesh lokalizuara në thembra të këmbëve. Ndonjëherë lokalizimin dhimbje më pak të përcaktuara. Zakonisht gjatë natës ose në pjesën tjetër, ata janë të rritur dhe ditën shprehur relativisht të dobët. Lëvizja jep disa dhimbje siguri, duke i detyruar pacientët të ecin gjatë gjithë kohës gjatë natës. Dhe në disa pacientë lëvizja gjithashtu rrit dhimbje, duke i detyruar ata që të marrë një pozicion të qetë.


Sindromi i Atlantikut. Procesion në disa pacientët diabetik është e paqartë, konfuze - ataktychnyy. Kjo ndodh për shkak të shkeljes së ndjeshmërisë thellë në raste të rënda, duke i dhënë të rritet në një diagnozë të psevdotabeksa diabetike (psevdosuhotky diabetik). Në këto pacientëve, përveç dhimbje dhe ndjeshmërisë çrregullimeve, të karakterizuar nga ose më pak të rëndë dobësisë muskujve. Këto sindroma janë kryesisht një manifestim i polyneuritis diabetik. Në disa raste ajo është myelopathy diabetik me ndryshimet degjenerative e fibrave kurrizore motorike kurrizit. Pra, shpesh manifestohet radiculitis jospecifik, radykulonevryty dhe dashuri e nerva kafkës, duke përfshirë ophthalmoplegia, manifestohet me dhimbje në orbitë sy.


Shoqëruar shpesh nga lezione te nevropati diabetik i sistemit nervor autonom. Gjithashtu, rezultati i innervation autonom mund të jetë një djersitje shkelje, lëvizshmëri zorrëve, e cila manifestohet me diarre ose kapsllëk. Gjithashtu trazuar fuqinë seksuale në meshkuj me diabet, të cilat mund të jenë të shoqëruara me çrregullime të sistemit nervor autonom, sidomos nëse është gjetur shenjat e tjera të nevropati diabetik.

Pezmatim nervi diabetik në fazat e hershme eliminuar relativisht lehtë. Prandaj, likuidimi i shpejtë në nerva nuk identifikohet ndryshime të rëndësishme. Zgjatur njëjtë për të përshkruar shkatërrimin e mill myelin e fibrave nervore - nervore demyelynyzatsyyu. Polyneuritis rënda diabetik merr një kohë të gjatë, të prirur për progresion, veçanërisht në qoftë se diabeti rënda. Një manifestim i nevropati diabetik të ekstremiteteve të ulëta është formimi ata vazhduan ulcerat jo-shëruese, dobësi të muskujve, vështirësi në këmbë nga squatting, squatting, ngjitje shkallët. Organet e brendshme dëme nervore mund të ndodhë bloating, stools lirshme të shpeshta, çrregullime urinim, sidomos humbja e ndjesi e plotësi fshikëz, lumë ngadaltë e urinës ose vonojnë atë.


Një manifestim i nevropati mund të jetë djersitje periodik, marramendje kur ngjitje nga shtrati për shkak të rënie të presionit të gjakut, reagimi orthostatic, ndjenja Tides se pacientët konsiderohet si hypoglycemia çon në pritjen pajustifikuar e karbohidrateve dhe hyperhlykemyzatsyy mëtejshëm. Përdorimi i karbohidrateve nuk eliminojnë simptomat, si glukozë mund të jetë në raste të tilla nuk është e ulët, por më tepër të lartë.