Veprimi i hormoneve në trup femëror


Gruaja e ndryshme nga njeriu jo vetëm faktorëve të jashtëm por të brendshëm. Dhe kjo është e natyrshme. Por pse dhe gratë ndryshojnë? Në disa flokë bjonde dhe lëkurë, të tjerët të kundërta, e fytyrës të errët, flokët e errët. Një i pjesës më të drejtë të natyrave të ndryshme të ëmbël dhe të butë, të tjerët - impulsiv dhe nganjëherë sillen provokuese. Duket të gjitha rastet në të hormoneve. Cilat janë hormonet? Kjo kimike me të cilin pjesë të ndryshme të femrave të këmbimit trupi informacion. Hormonet janë të pranishëm tek meshkujt, por trupi i femrës është më e varur nga to. Gjëndrat endokrine, të cilat janë të vendosura në vende të ndryshme, të fshehtë hormoneve në gjak dhe në këtë mënyrë të kalojë në informacion. Veprimi i hormoneve në trupin e femrës është mjaft i madh. Cikli menstrual rregullohet nga hormonet tek gratë, sepse gratë në këtë periudhë, duke përjetuar swings humor, agresion ndaj apatisë plotë. Dhe kjo varet nga hormonet nëse një grua të bëhet një nënë, që është, bëhen me barrë dhe të lindë një fëmijë të shëndetshëm të plotë.


Në shkencën moderne të dalluar mashkullin dhe hormonet femërore. Për gratë përfshijnë estrogjenit, progesterone, oxytocin dhe Hormoni, në mashkull - testosterone. Aktualisht trupin e femrës si hormonet femërore dhe mashkullore.

Estrogjenit
Ky hormon është prodhuar nga vezore në trup femëror. Në të varet kohën dhe intensitetin e vajzave pubertetit. Sa shpejt trupi përgatitet për seksualitetin rritur teen, yrodam shtatzënisë. Ajo estrogjenit një grua është e detyruar nga instinkti i tij nënës.

Efektet e estrogjenit është ende në fshehjen e testosterone, hormon mashkullor. Nëse për ndonjë arsye reduktuar nivelin e estrogjenit, hormon mashkullor merr "i nderuar" vendin në femra. Manifestohet është tipare më shumë mashkullore dhe sjelljet. Gruaja bëhet më agresive, duket një tendencë për të rivalitetit.

Nga ana tjetër, estrogjenit hormon ka një efekt qetësues, ajo ndihmon për të shmangur shpërthimin e zemërimit dhe të shtetit agresive. Estrogjenit përmirëson kujtesën dhe na bën të ruajtur yndyrë. Modës për gratë thatë prek më shumë se gjysmën gjysmën bukur të njerëzimit, por ky faktor është thjesht e nevojshme për ato gra që duan të kenë një fëmijë. Efektet e estrogjenit ndihmon ushqejë shtatzëninë edhe në kushte ekstreme të urisë ose klimë negative.

Një grua me nivele normale të estrogjenit mund të shihet nga larg. Hormone mundëson kohë të gjatë, pothuajse deri në moshën e vjetër të mbajtur lëkurën në gjendje të mirë, të mbajtur të rinjve dhe dashurinë e jetës. Këto gra janë më të lumtur në martesë. Ata duken shumë më mirë se moshatarët e tyre të cilët kanë thyer balancën e estrogjenit në trup.

Megjithatë, si në çdo histori tjetër ka një mizë në vaj. Estrogjenit tepërt në trup çon në probleme të tilla si infertilitetit, predispozicion tumorit në sëmundjet e organeve gjenitale femërore, ciklit menstrual. Estrogjenit tepërt mund të shkaktoj dhimbje koke të vazhdueshme, hipertension, dhimbje këmbë dhe të përzier me të vjella. Por sasia e pamjaftueshme e estrogjenit në gjak mund të çojë në nervozizëm, nervozizmi, parregullsi menstruale, ulur makinë seksi, zvogëlimin e gjirit dhe thatësi e vaginës.


Progesterone
Edhe ky hormon një hormon i quajtur mëmësinë. Progesterone është përgjegjës për shtatzëninë e duhur dhe zhvillimin e tij normal. Steriliteti dhe miscarriages të shpeshta mund të tregojnë nivele të ulëta të progesterone. Me këtë hormon para zemrat e ofrimit të përgatitur për të ushqyer fëmijën e palindur. Formuar progesterone veshkave, korpus luteum dhe placentë. Në qoftë se kjo është nën nivelin normal, këto manifestime parë në gratë në gjysmën e dytë të ciklit, i ashtuquajturi PMS, një grua shfaqet nervozizëm, depresion.


Hormoni
Ky hormon është prodhuar nga gjëndrra e hipofizës. Ishte ai gra detyronte dhe madhësia rritjen e gjirit. Ai është përgjegjës për prodhimin e qumështit në kohën e laktacionit. Përmbajtja e saj në rritjen e gjakut pas ushtrimit, stres dhe lodhje nervore. Pra, ai ka një emër të dytë - hormon stresi. Rritje të mprehtë në Hormoni shkakton pakëndshme, pokalыvayuschym dhe ndjenjat e dhimbshme në gjoks. Ky është shkaku kryesor i mastitë.

Oxytocin
Ose nëna hormoneve. Oxytocin hyn në gjak gjatë shtatzënisë dhe lindjes, stimulon aktivitetet gjenerike. Normalisht femrat është prodhuar në trup gjatë stresit dhe stimulon nevojën për të komunikuar.


Testosterone
Hormon mashkullor i prodhuar nga gjëndra në trupin e femrës. Menstruacioneve që ndodh normalisht në gratë nga 21 deri në 28 th cikël ditor, testosterone duket. Hormonet femërore janë ulur gjatë kësaj periudhe, kështu që nuk ka nervozizëm, agresioni, duke qarë dhe lodhje. Çrregullime të gjumit, paraqitja e akneve, tension të lartë, bllokimi i qumështit të gjirit, të gjitha varet nga testosterone. Nëse ky hormon gjendet në normë, gruaja duket humor, besim dhe anasjelltas, me një tejkalim të hormonit një grua nuk mund të merrni shtatzënë, duket rritjen e padëshiruar e flokëve në fytyrë dhe gjoks.


Në fund dua të shtoj, në qoftë se keni vënë re një grua në ndonjë nga simptomat e mësipërme nuk mund të merrni shtatzënë - shqyrtuar hormonet.