Hyperlipidemia - përshkrimin, shkaqet, diagnoza, trajtimi


Hyperlipidemia ndodh kur rritja yndyrat (triglycerides, cholesterol), HDL shfaqet me moshën, burrat kanë atë mbi normën e femrave ajo rrit pas menopauzës (menopauzës). Nivelet e larta lipidet mund të jetë për shkak të faktorëve të tjerë. Është e rëndësishme të marrin në konsideratë kohën e tyre për të diagnostikuar rritje. Shpesh rrit triglycerides kohë, sepse njeriu abuzuar yndyrna. Yndyrna Ç'do rrjedhin nga shpejtësia individuale.


Në një pacient mund të ketë nivele të larta të yndyrave shtazore dhe në këtë mënyrë nuk e rrisin kolesterolin më shumë se 4 mmol / L. Një pacient mund të vëzhgojnë një dietë të rreptë, nuk hanë yndyrë, ndërsa rritja totale e kolesterolit mësipërme 6 mg / dl. Kjo varet nga faktorët gjenetik, dhe shpejtësia me të cilën mund të vijnë zbutës proteid në gjak dhe ka hequr.Shkaqet e hyperlipidemia

1. Një predispozicion gjenetik.


2. Për shkak se obeziteti.


3. Nëse dietë është një përmbajtje të lartë yndyrë.


4. Për shkak se njeriu është një mënyrë jetese pasiv, ajo është fizikisht joaktiv.


5. Në abuzim moderuar dhe të konsiderueshme të alkoolit, pirja e duhanit.


6. Për shkak se njeriu nuk ka kontroll diabetin dhe kjo zvogëlon funksionin e gjëndrës tiroide.


7. Kur ngritur kolesterolin.


8. Një cerozë.


9. Në pamjaftueshmëri renale.


  

10. Për shkak të porphyria.


11. Kur të marrë drogë të caktuara mjekësore, estrogjenit kontraceptivëve ai person merr brenda, hormonet - kortikosteroidet, diuretics thiazide.


Simptomat hyperlipidemia

Me rritjen e yndyrë zakonisht nuk i përjetojnë asnjë simptomë, por disa njerëz të merrni trupin yndyrë, veçanërisht ajo është formuar në tendons dhe lëkurë. Sepse rrit nivelet e triglicerideve më e lartë se 6 mg / dl mund të rrisë mëlçi dhe mërzi, simptomat e pancreatitis, i shoqëruar nga dhimbje të forta në bark.


Diagnoza e hyperlipidemia

Për këtë mostër të gjakut është marrë, duke e përdorur atë mund të masë e kolesterolit që do të merren në çdo kohë të ditës. Për të matur kolesterolin, gjaku është më e mirë për të marrë në një stomak bosh pas 00:00 do të vijë uria.


Duke përdorur biokimi e gjakut mund të kontrolloni lypoproteynah densitet të lartë të oksiduar lipoprotein densitet të ulët, dendësi të ulët të lypoproteynah.


Trajtimi i hyperlipidemia

Dietë duhet të përmbajë kolesterol të ulët, ju keni nevojë për të zvogëluar përdorimin e produkteve të cilat përmbajnë yndyrna të ngopura.


Përballen me kolesterol të lartë do të ndihmojë stërvitje. Mos harroni se në këtë situatë duhet vidyazykatysya nga alkooli, sepse ajo ndikon në normën e HDL.


Për të hequr qafe hyperlipidemia, ju keni nevojë për të humbur peshë, ju duhet të harrojmë për zakone të këqija - alkoolit, duhanit, stërvitje, pini medikamente të veçanta. Në qoftë se gjaku përmban një shumë të trajtimit yndyrë dhe thjeshtë nuk ndihmon, ju duhet të shqyrtohen gjithashtu, të kalojë testet speciale për të gjetur shkakun dhe trajtim të veçantë.


Parandalimi i hyperlipidemia

Mos harroni se ju mund të ndikojnë gjithmonë përbërjen e yndyrës në gjak:


1. Ndryshimi dietën tuaj dhe të jetesës, të jetë i sigurt për të ndjekur një dietë të rreptë, të kufizojnë konsumin e yndyrave shtazore, mos harroni për ushtrimin, i cili duhet të jetë gjithmonë i matur shprehitë vidyazykatysya shumë e rëndësishme të këqija.


2. R3r3r3125. Gjumi duhet të jenë të shëndetshëm, të paktën 8 orë.


3. normalizohen në presionin e gjakut.


4. Mos të dorëzohej ndaj stresit, nuk përpiqet për punë jashtë orarit emocionalisht.


5. Metodat e drogës statin përfshijnë marrjen, fibrate, niacin, vaj peshku, të ulët heparin peshe molekulare.


6. Rregullisht të pastër e gjakut, koha për të hequr qafe e kolesterolit të keq.


7. Krioafereza ndihmon për të pastruar enët e gjakut përmirësohet.


Mbani në mend se duke zgjedhur metodën e duhur të trajtimin dhe parandalimin e hiperlipidemisë mund vetëm mjeku.


Ka edhe rregullat e të ushqyerit e mirë:


1. Ulja e konsumit të ngopur yndyrë në 5%.


2. Konsumi i përgjithshëm yndyrë duhet të ulet në 35%.


3. Si mund të përdorin më pak kolesterol është i lejuar vetëm deri në 200 mg.


4. përdorim produkte të përditshme që janë të pasura me fibra të '30 Celuloza është përfshirë në produktet e mëposhtme - bizele, fasule, kënaqur, fruta dhe perime.


5. Përfshirja në ushqimet tuaja të përditshme dietë që përmbajnë sterole dhe stanoly, ky misri, arra, vaj vegjetal, oriz.


6. normalizimin e kolesterolit do të përdorin disa lloje të peshkut - sardelet, salmon, skumbri dhe salmon. Struktura e peshkut janë të omega-3 acide yndyrore. Me to ju mund të ulët triglycerides. Zëvendësuesit e mishit gjithashtu do të ndihmojë të hequr qafe të niveleve të tepërta të lipoproteins.


7. ndikojë pozitivisht lipidet e gjakut psylyum dhe gjethe delli plesht fara, përmes substancë mund të normalizohen gjendjen zorrë, rivendosjen e florës e saj dhe të nxjerr yndyrna shtesë.


Pra, hyperlipidemia ndodh kur lipidet e gjakut është shumë e lartë. Çfarë funksionalitetin lipide? Ajo yndyrna që shkrihet në gjak. Ato janë të rëndësishme për njerëzit, sepse ajo është një komponent që shkon në një shumë të hormoneve. Nëse lipidet rritet, njerëzit mund të merrni të sëmurë. Nga lipide përfshijnë kolesterolin, në qoftë se ajo shumë, kjo është e rrezikshme për shëndetin. Është shumë e rëndësishme për të hequr qafe e yndyrë të tepërt në gjak, ajo ka nevojë për kohë për të kuruar sëmundje, të përdorin të gjitha metodat parandaluese, veçanërisht të rëndësishme për të hequr qafe e peshë të tepërt, për të ndjekur dietën tuaj, një mënyrë jetese të shëndetshme, harrojmë për zakone të këqija dhe gjithmonë të marrë një analizë parandaluese Gjaku që koha mund të diagnostikojnë hyperlipidemia.