Sëmundjet metabolike, trashje


Shifër hollë është një pjesë integrale e bukurisë. Por kjo është shumë e vështirë për t'i rezistuar aromë të këndshme, pamjen dhe shijen e ushqimit. Bilanci midis dy dëshirave, psikologjikisht të forcuar vullnetin e tyre me anë të krahasimeve Fiat, duke përsëritur: "I - Flint". Por, për një miliard njerëz në planet, ky rregull nuk zjarrit. Sëmundjet metabolike, obeziteti shkakton shumë vetëm siklet.
Trashje - një sëmundje e metabolizmit të depozitimit tepërt yndyrë në organet dhe sistemet e trupit. Shkaqet e saj janë predispozitë gjenetike, sëmundjet e sistemit endokrin, overeating.


Kjo është:
- Faktorët ushqyese (ngrën tepër) më shpesh të çon në trashje. Ne marrë në konsideratë indeks i mases se trupit (BMI) për të rritur nga formula: peshë në kilogram të ndara nga lartësi në metra, katrore merren. Normale BMI është konsideruar të jetë tregues nga 18 në 25. Kur BMI pesha nën 18 vjeç është konsideruar i pamjaftueshëm. Kur një BMI mbi 25, mbipeshë, ndërsa një BMI mbi 30 - trashë.

Simptomet e sëmundjeve metabolike
Ndoshta obeziteti - një nga sëmundjet e pakta metabolike që janë të vështirë për të diagnostikuar. Por në qoftë se ka probleme me zbulimin e tij, klinikisht është më e komplikuar. Në procesin e sëmundjes përfshirë pothuajse të gjitha organet dhe indet. Nuk mund të izolohet yndyrë, trupi shpërndan yndyrë të tepërt në të gjithë trupin. Dhe për ndryshime anatomike duhet shkelje funksione.


Trajtimi i metabolizmit
Nga mbipeshë në luftë mund të reduktohet pranimit dëshiruar kalori dhe për të rritur aktivitetin fizik. Kjo është shumë e vështirë për t'u marrë me trashje. Pesha humbje duhet të jetë gradual, gjithnjë nën mbikëqyrje mjekësore, humbje peshe shpejtë mund të çojë në komplikacione të rënda të tilla si sëmundje thromboembolic, sulm në zemër, goditje në tru. Është e rëndësishme për të ndaluar në kërkim vakt e tyre të shijshme dhe të përzemërt. Çohu nga tabela me një ndjenjë të urisë lehtë. Në fund të fundit, truri ynë vetëm 20 minuta pasi të hahet dërgon sinjale të ngopje. Dhe ne zakonisht duhet kohë që të gëlltiste parë, të dytë dhe komposto për këtë periudhë kohore. Leviz për të djegur kalori ekstra. Pick kalori numërimit dhe e konsiderojnë çdo gjë ngrënë në një ditë. Me trashje tregojnë quhet ditë agjërimi (1 në javë). Për shembull, kefir. Produkt qumështi përmban një proteine ​​të nevojshme për funksionimin e trupit, dhe kjo ditë është transferuar parakohshme. Pije e përditshme 15 litra kos, duke e ndarë atë në 6 pjesë të barabarta. Gjithashtu duhet të pini sasi shtesë të lëngshme (rreth 1 litër ujë, çaj bosh). Është më mirë për të planifikuar një ditë në fundjavë, sidomos ata që punojnë fizikisht.


Phytotherapy
Bimor të ndihmojë të humbni peshë.
• fara li mbështjellë Mukoza e stomakut, duke krijuar volum ekstra, përshpejtimin e ndjenjë të ngopjes.
• Për të reduktuar oreksin duke marrë infuzion të stigmas misri. Në filxhan ujë të vluar 1 tbsp stigmat, të mbajtur në ngrohje të ulët për 10 minuta, insistojnë orë, filtër. Merrni 4-5 herë në ditë për 1 st. l. përpara se të hahet. Stigma misri gjithashtu kanë efekt choleretic, diuretik, përshpejtimin tërheqjen e lëngjeve nga trupi në përgjithësi dhe e yndyrë në veçanti.

• horsetail, knotweed, bearberry (mbajnë veshët), buds thupër janë edhe diuretike.
• përdorur gjerësisht veprim laksativ barishte, të tilla si leh buckthorn, Senna. Megjithatë, ata duhet të përdoren me kujdes.
• Për zvogëlimin e peshës është përdorur edhe uthull molle. Merrni një gotë me ujë dhe shtoni 2 lugë Uthulla e Molles. Merrni një gotë 3 herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Uthulla e Molles prishet yndyrë dhe përmirëson gjendjen e përgjithshme, duke i dhënë trupit një ndjenjë të gjallëri dhe energji.