Menopauza në gratë


Menopauza ose menopauza "vjen" në jetën e grave, në përgjithësi, për të arritur 40, ose 45. Ndërsa gratë janë të rinj, ata nuk mendojnë për periudhën e tyre të pritjes, pasi duket se kjo është ende larg, kjo është kur kjo do të vijë kohë, atëherë ne do të mendojmë rreth asaj se si për të rindërtuar jetën e tyre në një mënyrë të re. Megjithatë, është më mirë që të jetë i vetëdijshëm për këtë çështje, si menopauzës manifestohet tek gratë dhe se si të mbijetojnë hormonal ndryshon trupin dhe simptomat e menopauzës.

Menopauza - një periudhë e pushimit pakthyeshme e funksionit të sistemit riprodhues, e cila është shkaktuar nga ndryshimet në gratë pushtet-moshës. Menopauza është e karakterizuar nga zhdukjen graduale të menstruacioneve, në masë të madhe të reduktuar prodhimin e hormonit - faljen e estrogjenit nga funksionet ovarian hormonale.Pse zhvillimin e menopauzës tek gratë?

Periudha ndodh pas menopauzës për shkak të moshës lidhur me ndryshimet hormoneve në trupin e çdo gruaje, roli kryesor është luajtur nga ndryshime të tilla në kancerin endokrin, sistemin nervor kardiovaskulare dhe qendror. Gjatë menopauzës simptoma të varet nga natyra dhe gjendjen e përgjithshme të trupit të femrës. Në praninë e sëmundjeve që ndodhin në trup, apo aktivitet të ulët në jetën, menopauza mund të ketë komplikime gjithashtu i rëndësishëm për gratë me paqëndrueshmërisë tepruar mendore.
Simptomat


Ka disa faza të menopauzës femër? secila prej të cilave është e shoqëruar me simptoma të caktuara;

1. premenopausal - një kusht që ndodh nga momenti largohem funksion ovarian para menopauzës, që zgjat nga dy vjet në gjashtë. Tiparet karakteristike janë menstruacione pakët, të cilat janë të parregullt, në mes tyre duke filluar 40-90 ditë, ndonjëherë më shumë, intervale të tilla ndodhin para menopauzës, konceptim pamundur.

Gratë mund të vërehet në simptoma të menopauzës të tilla si dhimbje prapa, dhimbje barku, fryrje të gjirit, t'i shtyer, ndjenja e ngrohjes shkaktuar në gjoks, qafë dhe fytyrë, skuqje, djersitje shumë i fortë, mungesa e ajrit, si dhe marramendje dhe turbullt e ndërgjegjes. Pas Tides shpesh vërejtur ethe. Këto simptoma janë manifestuar nga surges papritur e estrogjenit në gjak.


Nevoja premenopausal patologjike e trajtimit, për shkak të një rritje e estrogjenit dhe progesterone mangësi, një fenomen interpretohet si hyperestrogenia. Kjo rezulton në shtim të gjirit dhe shpërndarjen e substancave trashë nga qafa, këto shenja janë kur shihet gjinekolog. Formuar edhe fibroids dhe tumoreve të tjera të sistemit riprodhues dhe ndarë gjakderdhje mitrës.

2. Menopauza - të tilla si kulm ofenduese me menstruacioneve fundit. Kur nuk ka shenja të menstruacione është vërejtur gjatë gjithë vitit, ky fakt tregon ardhjen e menopauzës. Flashes nxehtë, djersitje, pagjumësi ose të qenët i përgjumur.


3. menopauza - një kusht ndodh pas fillimit të menopauzës dhe zgjat deri në fund të një gruaje. Periudha e karakterizuar nga simptomat e mëposhtme: estrogjenit ulët, mungesa e prodhimit të hormoneve nga vezoret, Labia butë, pubike reduktimit dendësia e flokëve, deformimit, mungesa e elasticitetit, gjoks obvyslostyu, thithat rrafshim, mukusit nga mitrës gjithnjë e më pak në të ardhmen ajo bën ul . Por gjithashtu të veprojë si një fenomen i përkohshëm mund të ulur epsh, mosmbajtjeje urinar - një dritë fazë apo të fortë, paqëndrueshmëri emocionale, mukozën e thatë vaginale.


Për kursi i menopauzës është normale, funksionet tipike wilting ngadalshëm riprodhuese, trupi ngulitur pothuajse krejtësisht në një periudhë të caktuar dhe të sjell ndryshime normalisht. Kur neuvazi shëndetit të tyre, mungesa e trajtimit të sëmundjeve të disponueshme në predispozicion gjenetik ose mund të jetë më e efekteve të rënda të tilla si çrregullimeve dhe sëmundjeve të sistemit kardiovaskular, osteoporozën, çrregullimeve metabolike.Menopauza e hershme në gratë


Menopauza zakonisht ndodh para 45 viteve, por edhe vërejtur shpesh në fillim të menopauzës. Para së gjithash, kur menopauza vjen më herët, ajo dëshmon për plakjen e hershme, kështu që të jetë i sigurt për të kontaktuar ekspertët. Shkaqet e përbashkëta dhe simptomat e menopauzës të hershme:


1. Sëmundjet e natyrës tiroide imunologjike;

2. Sëmundjet infektive të vërejtura gjatë pubertetit;

3. Aktiviteti i reduktuar i vezoreve;

4. Kirurgjia për të eliminuar vezore ose në mitër vetë;

5. durojnë një shumë të stresit, divorcit, vdekjes në më të afërt, etj

Në zhvillimin e hershëm të hormoneve menopauzës ristrukturimin nën lëkurë bëhet palakueshëm, është një shkelje e flokëve dhe thonjtë, si dhe zvogëlimin e peshës, apo, anasjelltas, një grua duke shpërthyer. Prandaj, ndryshimet në kockave densitet uljen në një vend të mirë përpara afatit. Në studimin e parametrave biokimi gjakut janë ndryshuar, në mënyrë që të mund të zhvillojnë atherosclerosis, sulmeve të zemrës, sëmundje ishemike të zemrës.


Kur menopauza duhet rregullisht çdo vit e gjysmë / vit për të vizituar një gjinekolog për qëllimin e ekzaminimeve parandaluese dhe zbulimin e hershëm të shkeljeve ndodhin në këtë periudhë, si dhe një trajtim korrigjuese.

Simptomat e menopauzës që një grua duhet të lajmërojnë dhe të fillojë një vizitë në një mjek:

- Shkelja e urinimit;

- Gjakderdhje;

- Ndjenja dhimbje pavarësisht përqendrimit të tyre;

- Nëse ju gjeni vula në zonën e organeve gjenitale, ose kur ndihen në gji;


- Presion të lartë;

- Depresioni.

Për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme dhe cilësinë e jetës së grave, duke eliminuar flashes nxehtë, emocionale e tepruar dhe simptoma të ngjashme të metodave terapeutike të mundshme.