Bimeve ne trajtimin e diabetit


Sëmundje e rrezikshme - diabeti - i njohur për njerëzimin për shumë vite. Zhvillimi i barnave shumë efektive moderne për të lehtësuar jetën e njerëzve me diabet, megjithatë, mjekësi tradicionale gjithashtu sugjeron përdorimin e bimëve në trajtimin e diabetit. Sot ka rreth dyqind herbs dobishme me efekt anti-diabetik, dhe fatmirësisht, numri i tyre është në rritje.
Shkencëtarët ishin në gjendje për të përcaktuar se trajtimi i diabetit të dobishme janë ato barëra që kanë efekt hypoglycemic dhe ato përmbajnë shumë vitamina, saponins, alkaloide, glycosides, coumarins. Shtimi në trajtimin e bimëve të dobishme e bën atë më të efektshme, por përdorimi i bimëve të nevojshme për të shkuar konsultoheni me një mjek.Shuma e sheqerit në gjak janë në gjendje të stabilizuar lë hithër dhe blueberries, luleshtrydhe dhe rrënjët tërshërë e luleradhiqe dhe rodhe. Shpesh e përdorur ndarëse brenda arra. Ne trajtimin e diabetit përdorur ekstrakte të përgatitur nga murriz. 15 oz. lule dhe gjethe ne pour 300 mg. e ujë të vluar. Brenda 5 minuta, le të qëndrojë, pastaj shtoni mjaltin për të përmirësuar shijen. Ky infuzion është shumë i mirë edhe me komplikime të lidhura me diabetin.
Efekti antidiabetike atribuohet gjethe dhe boronica. Prej tyre mund të jenë të përgatitur si një pijeve të veçantë, i pavarur dhe i vuri në tarifë tjetër mjekësore. Gjethet e blueberries të marrë numrin 60 oz., Pres, pour 1 litër. e ujë të vluar. Insistojnë 2-3 orë, të marrë dy lugë 3-4 herë gjatë ditës.


Sot, mjekësi tradicionale është përdorur gjerësisht flaxseed farë liri të naftës. Fara janë këshilluar për të marrë të përfshira aty, mukusit, pasi ajo është e dobishme për mukozën e stomakut. Mukusit mirë dhe të butë mbulon mukozës, soothes dhe eliminon inflamacion, butë prek zorrët. Shtimi vaj flaxseed është rekomanduar për njerëzit ushqimore diabetik që ndodhën metabolizmin e yndyrave dhe atherosclerosis zhvillon.

Excellent provuar vetë në trajtimin e diabetit dhe një mbledhjes në pjesë të barabarta, rreth një lugë deri bishtaja, gjethe boronicë, gjethet e rodhe grimcuar. Hidh ujë të valë dhe të lënë për mbledhjen e dy orë. Merrni një lugë gjelle disa herë në ditë. Këto barëra kanë efekt të shkëlqyer hypoglycemic.


Në shkelje të metabolizmit të karbohidrateve rekomanduar për të marrë infuzion e rrënjë xhensen. Megjithatë, ajo është kundërindikuar në praninë e hipertensionit. Për të reduktuar nivelin e sheqerit në trup duhet të veprojë elemente të tilla si mangan, bakër dhe kobalt. Një numër i madh i substancave që përmbajnë bimeve luleshtrydhe pyll, horsetail, Arnica, elderberry, boronicë, gjethe delli.

Në verën e vitit ju mund të fus në bimë të dobishme - luleradhiqe që është efektive në trajtimin e diabetit. Ai është në gjendje të ndikojë pozitivisht në sistemin imunitar dhe për të zvogëluar e sheqerit në gjak. Ajo është e mirë për të mbledhur dandelions kur ata fillojnë des me lule dhe gjethe. Mbledhur lule të thata dhe gjethe. Gjatë përgatitjes produkt medicinal duhet të marrë 2 lugë copëtuar pjesë luleradhiqe, plotësoni atë në një termos dhe derdh gjysmë litër atje ujë të valë. Insistojnë nevojë për 10-12 orë, kështu që ju mund të përgatisë një mjet për të në mbrëmje dhe të lënë atë në të gjitha krijoj natën. Në mëngjesin e që rezulton mjet filtri dhe pini një gjysmë gotë para ngrënies për gjysmë ore.


Konsiderohen edhe ato bimë të dobishme medicinale që ne i quajmë barërat e këqija. Kjo është hithër. Megjithatë dobishme kjo fabrikë unik, i cili përbëhet nga më shumë se njëqind komponimet biologjikisht aktive dhe të dobishme. Hithër është e dobishme në trajtimin e shumë kurse formë kronike të sëmundjes që dobësojnë mbrojtjen e trupit dhe aftësinë e sistemit imunitar për të luftuar. Hithrat përdorin në anemi, si ajo kontribuon në ngritjen e hemoglobinës dhe rritjen e numrit të qelizave të kuqe të gjakut në gjak. Pak e dinë se hithër ka efekt të shkëlqyer hypoglycohaemic, dhe është e dobishme në diabet. Për të përgatitur një ilaç, të marrë 2 lugë lë hithër, derdh 05 litra ujë të vluar, ju mund ta bëni atë në një termos. Insistojnë nevojë për të gjithë natën, në mëngjes, ikjen, pini një filxhan çerek jo më shumë se tre herë në ditë, mundësisht para ngrënies.


Që nga diabeti është një contraindication për përdorimin e kafesë dhe pijeve të tjera që përmbajnë kafeinë në sasi të mëdha, ju mund të gjeni një alternativë të mirë të këtyre pijeve si çikore. Hidh dy lugë grirë rrënja e kësaj bime është një gotë me ujë, të sjellë një çiban, të lënë dritat në për gjysmë ore. Strain supë, pini një gotë tretë tre ose katër herë në ditë. Kjo supë është në gjendje të qetësojë nervat, zvogëlimin e sheqerit në gjak, stabilizimin metabolizmin dhe për të forcuar imunitetin.


Të tjera të nevojshme për trupin e diabetit - është Inositol. Ai është në gjendje për të vonuar procesin e degjenerim të dëmtuar metabolizmit yndyrë mëlçisë, dhe çrregullime metabolike. Është e nevojshme në kundërshtim me dietë dhe mungesa e ekuilibrit midis ushqyesve. Është e rekomanduar për të përdorur produktet që përmbajnë këtë përbërës: bizele jeshile, lakër, qepë, panxhar dhe lëng panxhar, domate dhe mëndafshi misri.

Duke ulur nivelet e sheqerit në gjak janë lëngje dobishme natyrore, lakër, patate, cornaceous, dardhë, shegë, butë, qershi. Këto lëngje mund të përdoret në formë të pastër ose të holluar me ujë në pjesë të barabarta. Pirë lëng para ngrënies e nevojshme, por është e rekomandueshme që të fillojë me filxhan të tretë, rritja e numrit javore në një gotë.