Ushqyerit terapeutik në diabet


Nëse vuani nga diabeti, atëherë ju keni nevojë tejet rreptësisht të ndjekin një dietë të veçantë, madje edhe në një dietë. Që trupi juaj nuk prodhon insulinë, kjo është jetike për të mbajtur ekuilibrin e tij. Ne rastin e formularëve butë e diabeti respektuar dietën saktë duhet të ketë një kërkesë themelore në stilit të jetës tuaj. Ushqimi për forma të moderuara dhe të rënda të diabetit mund të reduktojnë ndjeshëm nevojën për pacientët të ilaçeve. Nëse ju filloni të përmbahen në mënyrë rigoroze për terapi ushqyese në diabet, ajo është një ndikim pozitiv jo vetëm në pamjen tuaj, por edhe mirëqenien dhe vetë-respekt.


Parimi themelor i të ushqyerit klinike në diabet - të kufizuar futje karbohidrate. Mjekësia moderne dallon dy lloje të karbohidrateve: tretshëm dhe jo asimiluar. Karbohidratet kundërindikuar për njerëzit që vuajnë nga diabeti, kështu që ju duhet të minimizuar konsumin e tyre.
Shumë thonë se në 60-80 vitet e ushqimi kryesor diabet ishte ushqime me yndyrë dhe ushqime të pasura me karbohidrate. Megjithatë, mjekësia moderne ka vërtetuar se të hahet një dietë të lartë-yndyrë rrit mundësinë e sistemit kardiovaskular në njerëzit që vuajnë nga diabeti. Deri tani ushqim për diabetikët duhet të jetë një dietë të lartë në karbohidratet dhe fibra, pak sheqer dhe yndyrë.


12 Parimet e të ushqyerit klinike në diabet
Që nga diabeti - është një sëmundje shumë e rëndë dhe e rrezikshme, pacienti duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze të rregullave të veçanta:
1. Konsumi i lartë kalori dhe ushqimet yndyrore duhet të mbahet në minimum. Kjo është veçanërisht e vërtetë për njerëzit me të tepërt apo mbipeshë.
2. Ushqimi luan një rol më të vogël. Ju nuk mund të ngarkesës deri 1 në ditë - shumë më të shëndetshme për trupin për të ngrënë 4-5 herë në ditë në doza të vogla.
3. Insulina ndikon në procesin e asimilimit të pasura me vitamina, kështu që ju duhet të monitorojnë me kujdes futje e vitaminës. Në mënyrë të veçantë, vitamina A dhe acid Askorbik dhe disa vitamina të tjera të absorbohet nga diabetikët trupit mjaftueshme. Për të plotësuar këtë mungesë, dietë duhet të jetë e plotë të vitaminave që përmbajnë produkte: perime të freskëta dhe fruta, lëngje natyrale, etj


4. Siç vuri në dukje, një nga elementet thelbësore të ushqyerit terapeutik për njerëzit që vuajnë nga diabeti është fije dietetike. Është e rekomanduar për të konsumuar të paktën 25-35 mg në ditë. Të hani nga kjo bukë, fasule, bizele dhe thjerrëzat. Megjithatë, këto produkte mund të rritet pak e sheqerit në gjak, si shkalla e thithjen e glukozës ndikimit të madh siguron fibër.
5. Është e nevojshme për të eliminuar maksimumin e dietën tuaj çdo pije me sheqer, sidomos të gazuara (qarqe, Duchesse, dragua, etj). Ndalimi absolut vendoset në të gjitha llojet e ëmbëlsirave: çokollatë, çokollata, karamele, jam dhe marmelatë, akullore, ëmbëlsira, buns ëmbël dhe më shumë. Nëse mjeku juaj gjen shtet të kënaqshëm të shëndetit, ai ndonjëherë do të kënaq veten ëmbëlsirat e përgatitura duke përdorur sweeteners. Më të zakonshme të sheqerit analog - fruktoza.

6. Një tjetër pikë e rëndësishme e të ushqyerit klinike në diabet janë fruta të freskëta dhe perimet, të cilat janë një burim i fibra dhe vitamina. Por ne duhet të ligët në fruta shumë të ëmbël si rrush, pjepër ose mango. Ata, si ëmbëlsirat e tjera, mund të rritet në mënyrë të konsiderueshme të sheqerit në gjak.
7. Trupi ka nevojë SUKROZË. Si sheqeri dhe produktet e sheqerit që përmbajnë hiqen nga dieta, terapi ushqyese, në vend të kësaj, të fillojë një rostiçeri dritë gjatë ditës tharë frutat, të cilat janë burimet më të pasura të fruktoza.


8. Mbani konsumimin e yndyrave. Mjekët përcaktuar se yndyrna në diabetikët nuk duhet të tejkalojë 10% të totalit të kalorive të konsumuara. Përndryshe, gjendja e pacientit mund të jetë i komplikuar problemet e sistemit kardiovaskular.
9. Salt - armik të bardhë. Kripa e tepërt në trup shkakton tensionin e lartë të gjakut. Mos torturës trupin tuaj.
10. Një rregull shumë i rëndësishëm për t'u ndjekur jo vetëm njerëzit që vuajnë nga diabeti: asnjë konsumi i pakontrolluar i alkoolit! Niveli i sheqerit në gjak është rritur në mënyrë të konsiderueshme nga alkooli. Megjithatë, për të mos u hedhur nga bar me shishe të alkoolit. Ndiqni masën.

11. Diabeti ndikon në funksionimin e veshkave dhe të mëlçisë. A nuk e ngarkesës së tyre - Limit konsum tuaj të proteinave. Shto një racion të produkteve ushqimore terapeutike janë të mira për të mëlçisë: çaj me hips u rrit, djathë, vaj krunde (jo krem).
12. Përgatitja ushqimet në furrë ose steamed.

Siç mund ta shikoni, parandalimi i diabetit nuk është ndonjë gjë shumë e ndërlikuar, por më tepër një ushqim shëndetësor efektive dhe efikase. Jo në çdo rast, nuk do të bëjnë të pamundurën për të bërë dietë - duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të marrë parasysh të gjitha tiparet e trupit tuaj.


Terapi efektive ushqyese në diabet?
Për një person që vuan nga diabeti, ajo është shumë e lehtë për të kontrolluar efikasitetin e dietës së saj. Ne jemi vetëm rregullisht të matur nivelet e glukozës në gjak. Për rezultatet më të sakta, kjo procedurë duhet të kryhet 2 herë në ditë: në mëngjes në një stomak bosh dhe 2 orë pas mëngjes. Nëse do të ketë një devijim nga parametrat e kërkuara, të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me ndryshimin e të ushqyerit klinike.

Jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun për simptome të tjera të rrezikshme:

1) atsetonovыy era e urinës;
2) fryma me shije frute në mëngjes dhe të tjerët.
Këto simptome tregojnë një mungesë të karbohidrateve në trup. Shkaku më i zakonshëm është refuzimi i produkteve uhlevodsoderzhaschyh. Sigurisht, si ushqim shëndetësor duhet gjithashtu të rregullohen.