Shkeljet e niveleve hormonale grave


Hormonet janë një tregues i rëndësishëm i cilësisë së jetës së gruas, ajo ndikon në skeletor strukturën, lartësia, pesha, lëkurën dhe flokët. Hormonet femra ndikon në shëndetin, humor, karakterin dhe jetën dashuri në veçanti. Shkeljet e hormonal grave promovon dhimbje koke të shpeshta, disponimin dhe nervozizëm.
Hormonet - substanca biologjikisht aktive që janë të prodhuara nga gratë. Pjesa më e madhe e hormoneve femërore prodhuar nga gjëndra endokrine në sistemin endokrin kombinuar, kjo tiroide, pankreasit, paraschytovydnaya, gjëndër thymus, dhe vezore, gjëndrra e hipofizës, hypothalamus. Hormonet është bilanci në mes të hormoneve, të cilat në gratë janë më shumë se 60. Për të mbështetur ekuilibrin hormonal është e vështirë, pasi ajo ndikohet nga shumë faktorë, kjo mosha, sëmundjet virale, përdorimi i drogës, stresi të zgjatur, proceset autoimune, faktorëve të trashëgueshëm, tumor, pirja e duhanit dhe të tjerët.Për herë të parë trupin e femrës, në kundërshtim me fytyrat hormonale gjatë pubertetit, ajo mund të çojë në pubertet parakohshme ose vonesë. Zhvillimi seksual është përpara afatit për shkak të shkeljes së sekretimit të hormoneve që mund të shkaktohen nga infeksione kronike, dehje të llojeve të ndryshme, lëndimet e lindjes, ftohjet e shpeshta. Shumica vuajnë nga probleme të ngjashme vajzat 12 deri në 14 vjet, ajo duket në formë të puçrra fytyre nuk është vetëm fytyra, por gjoks dhe mbrapa, marramendje shpeshtë, dhimbje koke, lodhje. Mund të përjetojnë rritjen e presionit të gjakut dhe çrregullimeve psikologjike, shprehu agresioni, depresioni, depresioni. Simptoma të tilla janë shpjegime - tranzicion.


Vonesa në zhvillimin seksual - një sëmundje zhvillohet kur mungesa e hormoneve seksuale në trup më të ri, arsyet mund të ketë probleme me sistemin nervor, sëmundjet e trurit, te trupezuar me mbeshtjelljen fizik, dietë të varfër.
Shkeljet e niveleve të hormoneve grave janë shpesh sëmundje tiroide, sepse hekuri luan një rol udhëheqës në shëndetin e femrave dhe janë shpesh lidhja më e dobët. Hypothyroidism është një nga gjëndrës tiroide, ku funksioni i saj është i dobësuar, duke çuar në përmbajtje të ulët të hormoneve në gjak të trupit të femrës.


Shkaqet e kësaj patologjie mund të jenë: kirurgji, mungesa e jodit rënda, çrregullime të lindura, trajtimin e tumoreve. Simptomat kryesore: kujtesës dëmtuar, përgjumje, kapsllëk, depresioni, lëkurë të thatë, fryrë. Simptomat mund të shfaqen gradualisht, i shoqëruar nga ndalimin e gjuhës dhe të presionit të ulët të gjakut. Nëse nuk trajtohet Hypothyroidism hipotermi shpeshta, SARS, stresi, helmimi, mund të nxisë vende hypotyreoydnoy. Sëmundja trajtohet me hormonet.


Ajo mund të jetë e kundërta e sëmundjes - hyperthyroidism, e cila përfaqëson funksionin e tepërt tiroide, të cilat mund të shkaktojnë shkakton strumë. Simptomat kryesore: shteti paekuilibruar, nervozizëm, nervozizmi, të shoqëruar nga rritja e djersitjes, dhe takikardi më të zhvilluara. Rritja e oreksit, por ajo duket e lodhur, por gjendja e lëkurës përmirësohet, ajo bëhet e pastër dhe të qetë. Pasojë e përqëndrime të larta të hormoneve tiroide në gjak, është një tumor beninje - tyreoksycheskaya adenoma. Sëmundja shpesh gratë të prirur të moshës 40-60 vjet. Trajtim - kirurgji ose përdorimi i jodit radioaktiv.


Gjëndër tiroide mund të bëhet i përflakur, ky fenomen quhet thyroiditis, sëmundja mund të ndodhë në dy forma: thyroiditis Subacute dhe autoimune. Thyroiditis autoimune mund të ndodhë në një formë të fshehur deri në fund kurrë nuk shërohet.
Shkeljet e niveleve të hormoneve të grave mund të jetë për shkak të përmbajtjes së lartë të hormoneve mashkullore, e quajti një patologji - hyperandrogenism. Shumica e grave thjesht nuk e di për ekzistencën e kësaj sëmundjeje, por zhvillimi i saj aktiv të çon në varfëri, paaftësia për të japë fryt, në zhvillimin e cysts, diabeti, baldness. Hyperendrohenyya trashëguar, ndodhin për shkak të tumoreve ovarian dhe gjëndra veshkave. Simptomat shfaqen në vajzave si një të riu në formën e rritjes së rritjes së flokëve në të armëve, këmbët, problemet e fytyrës me lëkurë. Gjithashtu, menstruacione shfaqjen e vonshme dhe të parregullt, toni i ulët i zërit. Trajtim administrohet pas identifikimit shkaqet e sëmundjeve.


Shkeljet e niveleve të hormoneve grave në menopauzë, nuk është e pazakontë gjatë kësaj periudhe për shkak të ndryshimeve të shpejta hormonale që mund të zgjasë për vite me rradhë. Menopauza ndodh është e vështirë, përveç për simptomat e pakëndshme mund të zhvillojnë sëmundje serioze (diabet, sëmundje të zemrës, organeve riprodhuese).
Mjekësia moderne është në gjendje për të rivendosur mungesën ose tepërt të hormoneve në trupin e femrës, të lehtësojë simptomat e menopauzës dhe më shumë. Është e rëndësishme për të monitoruar shëndetin e tyre, për të mos vetë-mjekoj dhe në kohë për të parë një mjek.