Çekuilibër hormonal në gratë


Siç e dini, të proceseve fiziologjike në trup vazhdoi normalisht kërkohet ekuilibrin hormonal. Në kushtet aktuale të mjedisit dhe ritmin e jetës është shumë e vështirë për të mbajtur raportin në mes substanca biologjike që ndikojnë negativisht në funksionimin e të gjitha organeve dhe sistemet e trupit. Çekuilibër hormonal është shumë e zakonshme dhe mund të ndodhë në çdo moshë. Adoleshentët sidomos rreziku i prirur shpesh vërehet në gratë gjatë menopauzës në pacientët që vuajnë nga një shkelje e tiroide dhe sëmundje të tjera endokrine.


Çekuilibër hormonal në gratë manifestohet si ndryshime në trup në formën e flokëve të lartë apo të ulët të trupit, hypoplasia e gjëndrrat e qumështit, çrregullime nervore, dhimbje koke, hedhje presion, lëkurë hipertermia, luhatjet e peshës, PMS, parregullsi menstruale, etj

Shkaqet e çrregullimeve hormonale
- stresit të shkaktuar nga jeta e përditshme (punë, konfliktet familjare);
- ushqyerit e parregullt dhe e dobët;
- infeksioni, sëmundjet seksualisht të transmetueshme;
- predispozicion gjenetik;

- përçarje e gjëndrës tiroide;
- Operacionet e transferuar;
- dëmtimi i veshkave;
- Mungesa kronike e gjumit, lodhje të rënda;
- zakone të këqija.
- transferohet abortit;
- Tumoret legenit;
- gjirit;
- menopauza;
- shtatzënisë dhe pas lindjes Periudha:
- përdorimin e kontraceptivëve oral;
- dietë rraskapitës.

Të gjithë këta faktorë mund të ndikojnë në ristrukturimin e sistemit hormonal në femra.
Çekuilibër hormonal trajtohet me metoda të ndryshme, të cilat ofrojnë klinikë moderne mjekësore. Kërkoni specialist është e nevojshme, pasi trajtimi do të varet nga ajo ndikimin shkaktojë në dështim të hormoneve në gratë. Mosfunksionim të ndodhë për shkak të çekuilibër hormon midis estrogjenit dhe progesterone. Në qoftë se koha nuk të rivendosur raport normal të këtyre dy hormoneve, pasojat mund të jenë të tmerrshme: infertilitetit, aborte spontane, kanceri, shkaktojnë sëmundje të zemrës në gratë.

Në këtë sëmundje, vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet të ushqyerit. Të funksionojnë kthye në organe gjenitale normale duhet të hani ushqime të pasura me selen dhe zinkut. Në dietë duhet të jetë fara kungull, embrion gruri, bollgur, fistikë dhe hudhër. Mos harroni dhjamë derri, viçi ligët, qumësht, arra, kikirikë, perimet me gjethe, pastë, vakt, fistikë. Në hartimin menu përditshme, mos harroni se sa më shumë trupi shkon zink, aq më pak ajo thith kalcium. Prandaj, ne duhet të thyejnë teknikat e ushqimit nga zink dhe kalcium në kohë të ndryshme të ditës.


Nëse baza e ndryshimeve hormonale është gjëndër tiroide, darkë më të mirë të shërbejë ushqim deti (alga deti). Nëse ju të gjeni të vështirë të përdorin atë në ushqim, ajo mund të shtohet në salads, leshterik thata, të cilat mund të blihen në farmaci.
Shumë gra vuajnë nga sindromi premenstrual: dhimbje dhe Bllokimi i qumështit, zvarritje dhimbje në bark, ndryshimet e shpeshta humor, rrit oreksin. Ky çekuilibër hormonal duhet të trajtohet Exchange ilaç bimor. Një javë para se të infusions mujore propozuara pini larg zambakëve, patë Bloodroot, pelin të përbashkët dhe celandine. Nëse TEAS infuzion me herbs shtuar dhe hani ushqim vegjetarian, ajo do të reduktojë ndjeshëm peshën e sindromi premenstrual.


Këto barëra janë marrë veç e veç për një cikël menstrual:
- pelin brewed me ujë të valë për udhëzime dhe insistojnë 15 minuta, filtri dhe për të marrë 1 rr 5-të ditën e ciklit;
- Sage brewed gjithashtu, filtruar dhe marrë 3 herë në ditë për 1/3 filxhan e 16 të ciklit 25-ditor;
- Bloodroot patë brewed me ujë të nxehtë, këmbëngulin dhe të marrin nga 16-të deri 25 dite-të të ciklit në skemën e mësipërme për 30 minuta përpara se të hahet.

Vendimi Prioritet Mund të duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze për disa ditë të ciklit, duke bërë hormonet të caktuara. Pra trajtojnë çekuilibër hormonal do të rezultojë.

Gjatë menopauzës është e rekomanduar për të marrë një zierje e Wort, nenexhik dhe limon balm Shën Gjonit. Kursi i trajtimit është 3 muaj me një pushim për një muaj. Një ditë ju duhet të pini 1 filxhan në 3 doza të ndara para ngrënies. Ditën tjetër, të përgatisë një infuzion të freskët.
Një mënyrë shumë efektive për normalizimin e hormoneve seksuale femërore janë hirudotherapy (trajtimi me Leeches). Në pështymë e Leeches përmban enzima që të stimulojë prodhimin e hormoneve të pamjaftueshme për të trupit. Leeches vënë në kryqe dhe coccyx - siç rekomandohet mjekësi kineze. Kështu trupi është pastruar nga toksina dhe rikthen hormonet e bilancit të brendshme. Sidomos rekomanduar këtë procedurë për njerëzit në moshën e rritur. Enzimat Leeches ndihmojë të zëvendësuar hormonet humbur në gratë. Për më tepër, hirudotherapy efekt pozitiv mbi lëkurën tonë, flokët dhe sistemin nervor.


Nëse një çekuilibër hormon në gratë është shfaqur si pasojë e mungesës së jodit, ajo është shumë i dobishëm për të përgatitur recetë e mëposhtme: 1 kg feyohy bluaj në një mulli mishit dhe shtoni 900 gram sheqer ose mjaltë. Llokoçis mirë dhe të lënë në frigorifer. Përzierje të marrë 3 herë në ditë për orët dysheme para ngrënies për 1 lugë Trajtimi duhet të vazhdojë deri në pjesën e fund gatuar. Pas 7 muajsh trajtimi duhet të përsëritet.
Trajtimi i çrregullimeve hormonale kërkon pak kohë. Në mjekësi bimore, ka shumë teknologjive terapeutike, duke përfshirë përdorimin e drogave të ndryshme që të rivendosë gratë hormonal. Për parandalimin dhe trajtimin e mastodyon ndryshme hormonale të përdorura, rikthen ciklit menstrual, klymadyon, heq simptomat e menopauzës, tsyklodyon, rregullon ciklin menstrual, dhe më shumë.