Shenjat e para të diabetit


Diabeti është patologjia më e zakonshme që ndodh në praktikë endokrinologji, dhe është një nga vendet e para në mesin e shkaqeve të sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë në botë. Intrigës e sëmundjes qëndron në faktin se shumë pacientë e perceptojnë shenjat e para të diabetit me gjendje e sëmurë e thjeshtë që promovon zhvillimin e shpejtë të sëmundjes dhe komplikime. Megjithatë, mjekësia moderne përmirëson cilësinë dhe kohëzgjatjen e jetës për pacientët me diabet, me trajtimin e duhur me mjekun dhe të pajtueshmërisë udhëzimet.


Gjatë sëmundjes, simptomat dhe komplikime të varet nga natyra e format e sëmundjes.
Ka disa lloje të diabetit:
 • Tipi 1 - më të prekura janë të rinjtë nën 30 vjet.

 • Lloji 2 - më shumë njerëz vuajnë moshën e rritur, kryesisht gra dhe shpesh mbipeshë, në qoftë se ju i përkasin këtij grupi, ju duhet të lexoni këtë artikull - diabet tip 2.

 • Gestational

 • specifik

 • Format më të rëndësishme janë tip 1 dhe 2 diabetit.

  Diabetit të tipit 1 - një formë e sëmundjes karakterizuar nga lezione te pankreasit B - qelizave, që rezulton në insulina nuk prodhohet. Këto ndryshime në pankreas shpesh janë autoimune në natyrë, që është, qelizat e sistemit imunitar në disa pika të fillojnë të punojnë kundër indet e veta dhe qelizat e trupit. Ky lloj i sëmundjes është e karakterizuar nga progresion të shpejtë të sëmundjes (nëse nuk trajtohet) dhe shfaqet zakonisht pas goditjeve të SARS-it apo të natyrës së rëndë emocionale.

  Në tipin 2 insulinë prodhohet në sasi të mjaftueshme, por nuk ka ndjeshmëri për të. Ky lloj i sëmundjes është i fituar dhe karakterizohet nga rrjedhën e ngadaltë, e cila kontribuon në zhvillimin e komplikimeve.

  Simptomat e diabetit


  Shumë pacientë të kthehet në një specialist në fazat e mëvonshme të sëmundjes, komplikacioneve shpesh të zhvilluara. Prandaj, është e rëndësishme për të zbuluar menjëherë shenjat e diabetit në fazat e hershme të zhvillimit të saj:

 • Polydipsia ose etje. Në personat që vuajnë nga diabeti etja e pashuar shënuar me - për glycemic performancë të lartë (glukozës në gjak), duke rezultuar në trup me qëllim të thinners gjakut kërkojnë më shumë të lëngshme.

 • Polyuria ose urinim i shpeshtë ndodh në sfondin e rritjes së numrit të glukozës në gjak, të cilat veshkat dështojnë dhe të marrë lëngun shtesë nga gjaku për të hequr sheqer të tepërt nga trupi.

 • Humbje peshe shpejtë është një simptomë specifik për diabet të tipit 1, për shkak se trupi nuk është zhytur glukozë, ndikuar në procesin e ndarjes dhe konvertimin e saj në indet yndyrë.

 • Shtim në peshë është tipike për diabet tip 2.

 • Shkelja e oreksit në lidhje me shkeljen e metabolizmin e glukozës në trup.

 • Lodhje dhe dobësi lind nga mungesa e energjisë në trup të lidhur me glukozë metabolike.

 • Aroma e frymës aceton.

 • Dhimbje barku është gjithashtu një tipar karakteristik i sëmundjes është herpes dhe karakter.

 • Lëkura kruhet dhe të thatë është rezultat i rritjes së nxjerrje e sheqerit nëpërmjet gjëndra djerse. Ndonjëherë kruajtje mund të shkaktohet infeksioneve fungale të cilat zhvillohen për shkak të imunitetit të ulur.

 • Afatgjatë jo-shëruese infeksionet e lëkurës si një arsye për anketë mbi subjektin e diabetit. Në këtë patologji në imunitetin e trupit të njeriut zvogëlohet, duke rezultuar procesin infektive në lëkurë nuk përgjigjet në terapi.

 • Humbjen e flokëve të shoqëruara me çrregullime metabolike në trup.

 • Pigmentim të lëkurës së ekstremiteteve të ulëta që lidhen me dëmtimin e murit të brendshëm të enëve të gjakut dhe, rrjedhimisht, një shkelje e furnizimit me gjak të kësaj zone.

 • Mpirje dhe tingling i gishtave dhe këmbëve ndodh kur lezionet e sistemit nervor periferik ngritur vazhdimisht nivelet e sheqerit në gjak.

 • Shpesh vonuar, nënshtruar terapi të drogës pyelonephritis flasim për sëmundje të mundshme lidhur me glukozë të lartë të gjakut.

 • Përkeqësimi është një shenjë e diabetit tip 1 dhe ndodh gjatë zhvillimit të komplikimeve.

 • Simptomat e diabetit në njerëzit
  Së bashku me shenjat e përgjithshme të sëmundjeve të kenë simptoma të veçantë për burrat dhe shprehja e tyre shpesh flet për komplikime të zhvilluara:
 • Mungesa e dëshirës seksuale;

 • Sindromi i mosfunksionim ngrerë;

 • ndryshime cilësore dhe sasiore e spermës;

 • ndryshime të ndryshme në strukturën e ADN-së, duke shkaktuar probleme me funksionin riprodhues.

 • Simptomat e diabetit në gratë
  Shumica e grave nuk janë vënë veshin simptomat kryesore, kërkojnë kujdes mjekësor për ankesat e mëposhtme:

 • cikli menstrual;

 • thatësi dhe kruarje në organet vaginë dhe të jashtme gjenitale;

 • Mungesa e dëshirës seksuale;

 • varfëri pashpjegueshme;

 • gabim i zakonshëm me shkaqe të paidentifikuara.

 • Më shumë detaje në lidhje me simptomat e kësaj sëmundjeje në gratë Lexo artikullin e simptomave të diabetit në gratë.
  Simptomat e diabetit te fëmijët
  Në fëmijët, sëmundja është galopant, sigurisht shpejt progresiv. Në diabetin e tipit më të zakonshme të fëmijërisë 1. Shpesh prindërit nuk i kushtoj vëmendje për shenjat e hershme të diabetit, duke iu referuar te mjeku kur fëmija është në gjendje të rëndë. Në fëmijët, shenjat e para të diabetit triadë e simptomeve: etja, urinim i shpeshtë dhe humbje peshe e tepruar.

  Si sëmundja përparon fëmija mund të ankohen për dhimbje barku, lodhje, marramendje. Me apel parakohshëm për ndihmë mjekësore në zhvillim fenomen ketoacidosis, karakterizuar nga aroma e frymës aceton, dobësi, ndërgjegjes përziera dhe gjendje kome ketoatsidoticheskaya.
  Në shenjat e para të sëmundjes duhet menjëherë të kontaktoni një specialist i cili do të përshkruajë analizat e nevojshme diagnostike për të verifikuar diagnozën.
  Diabeti - një sëmundje që kërkon treguesit e monitorimit të kujdesshëm gjak. Vetëm aderimin në udhëzimet e përshkruara nga mjeku juaj, do të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë dhe kohëzgjatjen e jetës.