Shkaqet e çrregullimeve tiroide


Gjëndër tiroide - një organ i vogël që ndodhet në pjesën e përparme të qafës dhe formën e një flutur. Kur ai punon si duhet, peshë normale, humor të shkëlqyer, ne lehtë mund të përballen me ndonjë vështirësi. Por kur ajo zakapryzuvaty, ndërpreu të gjithë trupin. Çka e shkakton çrregullime tiroide?

Hormonet tiroide ndikojnë si një efekt shumëpalësh në trup që të zvogëlojë ose të rrisë funksionin e tij (Hypo - dhe hyperthyroidism) është shumë atribute tipike e sëmundjeve të ndryshme. Ato ndikojnë në pothuajse të gjitha fushat e trupit - nga apel vizuel karakteristikave rozuyazykah.Shpesh simptomat e çrregullimeve të tilla janë dobësi pamotivuar, lodhje, pagjumësi, dhe ndjenja ftohtësinë ftohtë (në hypothyroidism) ose ndjesi të vazhdueshme të ngrohjes (në hyperfunction), ftohjet e shpeshta pa ethe, kujtesës dëmtuar, vëmendje dhe inteligjencë, reduktuar funksionin seksual dhe varfëri dhimbja e muskujve dhe konstipacioni, depresioni dhe nervoziteti. Fëmijët shkelje tiroide mund të duket për të hyperactivity. Të rriturit shpesh vijnë në problemet e papritura parat peshe, dhe duket se ushqim të shëndetshëm dhe aktiviteti fizik janë të pranishëm, pesha ose rrotullon mbi, ose, përndryshe, fillon të bjerë ndjeshëm faktin se çrregullimet në hypothyroidism dhe nuk mund të humbni peshë, duke përmirësuar funksioni i tiroides vështirë "dobraty" pesha në normale. Mos shtoni optimizëm dhe të tilla "Armiqtë" bukuria femra si thonjtë i brishtë, lëkurë të thatë, humbje e flokëve. Kjo është edhe një shenjë e çrregullimeve tiroide.


Në të gjithë këtë çrregullim, për fat të keq, udhëtime për mjekët të ndryshme jo gjithmonë të sjellë rezultate. Por duhet të tërheqë "e drejtë" thread, dhe lëmsh ​​i problemeve do të lëshohem gradualisht. Arsyet që mund të çojë në mosfunksionim e tiroide gjëndër shumë: stresi kronik, predispozicion gjenetik, përçarje e sistemit imunitar, mjedis i varfër, por shpesh kjo është për shkak të mungesës së jodit në trup. Fakti që ky element gjurmë është pjesë e hormoneve tiroide. Ata "forcë" indet e trupit për të marrë frymë (të stimuluar frymëmarrje indeve - rregullojnë të gjitha llojet e metabolizmit dhe të veprimtarisë së çdo organi, duke përfshirë të trurit). Por pa çdo gjë e jodit është e pamundur!


Sipas statistikave, sot secili prej nesh merr vetëm tretë të katërtën e kërkesave të përditshme të marrjes së jodit (150-200 mg në ditë) të. Nuk është çudi, prevalenca e sëmundjeve që lidhen me mungesën e elementeve gjurmë në rajone të ndryshme të vendit 15-35%. Sipas hulumtimit në Ukrainë ka zona ku nuk do të ketë rrezik për çrregullime mangësi jod dhe kushtet. Në raste të tilla dhe shkakton analiza profilin hormonal tregon se gjëndër tiroide ka reduktuar prodhimin e hormoneve tiroide (T4, dhe TS). Niveli i sintetizuar tiroide hipofizë hormoni stimulues (TSH), e cila stimulon sekrecionet e saj të brendshëm, rritur në krahasim me normën. Megjithatë nxisë gjëndër qesharake: nuk jod - nuk ka hormone! Pra, mos harroni të ushqyer elementin gjëndrës tiroide thelbësor për atë (por vetëm në qoftë se tipar sewn-dukshme kanceri reduktuar ose normale!).


Jodi është për këtë arsye që gjendet në peshk, mish, perime, por mbi të gjitha - një produkte të veçanta iodinated. Vetëm mbani në mend se jodit është rezistent ndaj të ftohtit, por vapa shpejt avullohet. Gjatë trajtimit të ngrohjes e mishit dhe peshkut të humbni 50% jod, dhe perime dhe qumësht - në 30%. Prandaj është më mirë për të gatuar perime të gjithë, duke rënë ato në ujë të vluar, dhe mish dhe peshk - steamed nën kapuç. Është e kotë që të mbusheni me kripë jodizuar në ushqimet e gatshme: një mjedis të nxehtë kalium jodur decomposes. Prandaj podsalyvayte ajo ka ftohur ushqim. Nëse tiroide mungon jod, ajo fillon të prodhojë sasi të mjaftueshme të hormoneve. Zhvillimi hypothyroidism.


Tabloja e sëmundjes ka shumë fytyra, por të marra veç e veç simptomat jospecifik. Nëse jeni duke sjellë një numër të madh të ankesave duket të jetë asnjë mënyrë Sëmundjet palidhura, të japin gjak për të hormoneve tiroide! Një grup i ngjashëm i simptomave të formuar shumë ngadalë, kaq shumë kohë të gjatë nuk ka shkuar te mjeku. Kur më në fund vijnë në klinikë për këtë arsye, atëherë fillojnë të rrethit - nga një profesionist në një tjetër. Kardiolog thënë në lidhje me dridhje të vazhdueshme dhe gulçim, një gastroenterologist - në lidhje me kapsllëk, një neurolog - lodhje, gjinekolog - ndryshoi karakterin e përpjekjeve hënore dhe të pasuksesshme që të ketë një fëmijë, dermatolog - për lëkurë të thatë, thonjtë i brishtë dhe humbjen e flokëve të fortë


Dhe një gjë e vogël të tillë si të reduktuar temperaturën e trupit, disa shënime të përgjithshme! Hypothyroidism zakonisht prek Mjeku grua e re thonë: "Unë nuk do të marrë temperaturën e sëmurë nuk ankohet në klinikë - ende nuk do të japë sëmurë" Por të vazhdueshme 35 ° C në mëngjes dhe ankesave të chilliness mund të lajmërojnë doktorin: ajo është një nga treguesit më të rëndësishëm të rënies funksion tiroide! Prandaj, në qoftë se shëndeti është alarmante, mbi të gjitha, i kushtoj vëmendje për një numër të simptomeve ilustruese. Ata filluan të gomave shpejt, harrojnë çdo gjë, humor në zero? Zadyhayetesya kur ecje të shpejtë? Lëkura në fytyrën e tij mori një ngjyrë të verdhë? A nuk e kalojnë puffiness nën sytë? Zëri i ngjirur bë disi? Nxitoni te endokrinolog - të gjitha shenjat e funksionit rënie tiroide, ose hypothyroidism. Gjithashtu, të bëjë Ultrasonografi tiroide dhe kthehen gjak të hormoneve tiroide (rekomandohet për gratë e 3 deri në ditën e 7-të të ciklit menstrual, dhe burrat - në çdo ditë të caktuar, kërkohet vetëm në një stomak bosh në mëngjes).