Fytyre dhe çrregullim hormonal të sistemit


Short mërzitur sistemin hormonal - dhe janë të pikturuar në fytyrë e pimples. Kur trupi juaj rrit nivelet e hormoneve mashkullore, kryesisht testosterone, gjëndra dhjamor janë aktivizuar. Nëse ju kanë kaluar kohë mjetet për lëkurën e problemit dhe të paktën disa muaj cikli dështon, kjo ka kuptim për të shkuar në një gjinekolog, endokrinolog. Në rastin ideal do të ishte mirë për të kaluar provimin e plotë: dhurojnë gjak për hormonet dhe hormoneve tiroide të bërë dhe testet klinike të gjakut biokimike, urinalysis, ultratinguj e vezoreve, mitrës dhe tiroide. Si një tjetër mund të jetë e lidhur aknet çrregullim dhe sistemin hormonal?


Përmbajtja e hormoneve të caktuara në gjak varet nga koha e ditës dhe ditës së ciklit menstrual. Më të sakta tregojnë rezultat analiza që ju t'ia dorëzojë 5-7 cikël ditor në varg mes 8 dhe 9:00. Hapi i parë është zakonisht të përshkruara krem ​​antibacterial dhe ointments. Nëse pas 1-2 javësh gjendjen e lëkurës përmirësohet gjatë për të shkuar artileri të rëndë - kontraceptivëve oral të kombinuar. Ato reduktojnë aktivitetin e gjëndra dhjamor, duke ulur nivelin e testosteronit, dhe - më e rëndësishmja - të regjistruar zyrtarisht për trajtimin e akneve. Një tjetër opsion - droga bazuar në vitaminë A, retinoids. Ata lehtësimin e bllokuar poret dhe për të parandaluar shfaqjen e pimples të reja. Ata janë përshkruar ndonjëherë në kombinim me antibiotikë. Çdo dermatolog do të ju them se në hormonal çrregullim të lëkurës sistemi mund të mbahet në gjendje të mirë.


Për ta bërë këtë, ju duhet të vidluschuvaty atë, tonin dhe të përdorë gjithashtu edhe kujdes do të thotë se lloji juaj ideal, në mëngjes dhe në mbrëmje. Produktet e duhur janë duke ndryshuar pH e epidermë, të ndaluar rritjen e baktereve, por nuk shkelin pengesë mbrojtëse të lëkurës.
Cleanser Pra, së pari. Që nga struktura e saj është substanca antibakteriale dhe anti-inflamator, lëkura merr nje sinjal përfshirjen e mbrojtjes natyror nga stimujve jashtëm. Pastaj - exfoliating locion tonik. Ai përgatit veshje e guaskës për zbatimin e mëtejshëm të krem ​​ose lëngjeve (pavarësisht se çfarë Texture ju do).


Shpenzimet Objektivat - luftë të drejtpërdrejtë me puçrra fytyre dhe inflamacion. Mos e fshij fytyrën me kube akulli: ata të ngushtë poret, e cila në fund të fundit çon në rritjen e sebum. Nëse jeni të shqetësuar përflakur, shpesh pimples, kjo ka kuptim për të kërkuar prindërit, ata nuk kanë diçka që në rininë e tij. Nëse është kështu, unë besoj se fati juaj vuloset. Më e sigurtë - duket dermatolog. Së pari, ajo përcakton shkakun e sëmundjes, dhe së dyti, ajo do të ndihmojë në lehtësimin e simptomave. Të jenë të përgatitur që ju duhet për të parë për ushqim. Gjej cleanser më të butë, JoElle dhe produkt zëvendësim gërryes me acide frutash. Përdorur më parë kryesisht scrubs Alkooli dhe tonik. Por shkencëtarët kanë vërtetuar se lëkurë puçrra fytyre shumë të ndjeshme - ajo preku pronat pengesë, dhe produktet e saj agresive janë të kundërindikuar.


Probleme me traktin gastrointestinal gjithashtu kërcënojnë probleme me lëkurën. Lajm i keq: një dietë të veçantë që eliminon aknet ekziston. Lajm i mirë: çdo gjë mund të ndryshojë nëse Rishikimi stilin e jetës tuaj dhe të shijojnë disa zakone vidyazykashsya. Kur fle, enzimat nuk punojnë të prishen ushqim, dhe tërheqja e produkteve metabolike. Nëse ju shkëpusin ata nga ky mision të rëndësishëm, lëkura vuan parë.
- Pini të paktën 1,5-2 litra ujë dhe çaj jeshil në ditë. Më fluide ju konsumoni, aq më shumë toksina excreted nga trupi.


- Vidyazykatysya e produkteve që nxisin rritjen e gjëndra dhjamor. Alkooli minimale, kafe, yndyrë dhe i tymosur. Dhe nuk e teproj ëmbël: sheqer rrit fermentimin në zorrët, por kjo nuk është mënyra më e mirë ndikon në lëkurë.
- Pini qumësht të drejtë. Sipas disa studimeve, hormonet që japin lopë përfundon në pije dhe mund të provokojë puçrra fytyre. Edhe pse dikush e vë informacionit dyshim këtë, dermatologists ende këshillojnë të pini vetëm fermer qumësht ose të zëvendësojë atë me produktet e qumështit.


- Hani më shumë fibra dhe zinkut në kundërshtim sistemit hormonal. Së pari normalizes aktivitetin e zorrëve, i dyti - rregullon gjëndra dhjamor. Më shumë fruta të freskëta dhe perime, mos injorojë peshk, mish të kuq, fasule dhe arra. Shkencëtarët amerikanë nga Wake Forest University kryer një studim interesant, për muaj të tërë ata monitoruar studentët që vuajnë nga aknet e ashpërsi të ndryshme. Ajo doli se në kohët e stresit të lartë emocionale (p.sh. para provimeve) frekuencën e puçrra fytyre rritur me 23%. Provuar fakt: stresi përshpejton rrjedhën e inflamacionit dhe ngadalëson shërimin e puçrra fytyre. Në fuqinë tuaj


- Mos shkoni çmendur sepse pimples - ju mund të vështirë të përballojë këtë ndihmë.
- Më shumë pushim. Në nivelin e kortizolit hormon stresi u kërkohet normalisht 7-8 orë gjumë të plotë. Nga rruga, gjatë kësaj kohe procesi i ripërtëritjes së qelizave të lëkurës.
- Shpesh lëvizin në kundërshtim sistemit hormonal. Sport, ecje, vrapim, not dhe seksi - çdo aktivitet fillon procesin e detoxification dhe duke penguar zhvillimin e vërtetë të kortizolit, e cila shkakton inflamacion. Kjo rrit nivelin e endorphins, të cilat kanë një efekt qetësues. Plus ushtrim jep oksigjen të qelizave të lëkurës. Dhe ajo është - një lloj i mbrojtjes kundër baktereve.