Parandalimi i diabetit


Një nga sëmundjet më të zakonshme të kohës sonë - diabetit. Edhe një njeri krejtësisht i shëndetshëm, i cili nga linjat e trashëguar dhe nuk ka sensibilitet të sëmundjes, mund të mësojnë në një moment të diagnozës keq. Është parandalimi i diabetit, flasim më në detaje.
Diabeti është konsideruar si një sëmundje hormonale. Prandaj, parandalimi specifik i sëmundjes është e pamundur. Ndryshimet në nivelin gjenetik për të parandaluar dhe të paparashikueshme. Por për të bërë çdo gjë të mundshme për të zvogëluar shanset e sëmundjeve në minimum.Ju mund të njohin simptomat karakteristike të sëmundjes. Për diabet është pamja tipike e etja konstante, urinim të përshpejtuar, dhe si pasojë - dehidratim. Nuk është një zi e madhe buke, por edhe me sasi të mëdha të ushqimit të konsumuar vjen lodhje dhe pesha mund të bien. Me diabet, të shqetësuar mprehtësi vizuale, dhimbje dhe një ndjenjë e dobësisë në muskuj, lëkurë - kruajtje dhe ndjeshmëria ndaj acarim.

Për llojin e parë të diabetit karakterizohen nga linjë trashëguar transmetimit. Foshnjave të porsalindura prindërit e të cilëve kishte një diagnozë, profilaksi është e rekomanduar për dhënien e gjirit të zgjatur. Të paktën 7 muaj një fëmijë duhet të marrin qumështit të gjirit në sistemin imunitar mjaft forcuar. Kjo nuk është e ndaluar të hyjë në dietë e ushqimeve të tjera, por qumështi i nënës duhet të jetë baza e dietën e përditshme. Në të ardhmen parandalimin e sëmundjes bazuar në vazhdim të ushqyerit duhur.


Diabetikët dhe njerëzit të prirur për zhvillimin e saj, një dietë të ekuilibruar është i rekomanduar. Çfarë nënkuptohet me këtë term? Së pari, ajo është rreptësisht e ndaluar për të nopem. Çdo ushqim tepërt të hyjnë në stomak shkakton rritje të sheqerit në gjak. Në dietë duhet të jetë një shumë e yndyrë, proteina dhe karbohidratet. Vëmendje e veçantë - vitamina. Ushqimi i tillë është i nevojshëm për të parandaluar shfaqjen e peshë të tepërt. Mbipesha - një nga arsyet që provokojnë shfaqjen e diabetit.

Kur u rrit pesha e trupit, prodhimin e insulinës nga pankreasi vështirë se qelizave dukshme muskujve dhe insulinë merr në indin yndyror. Kështu, mangësi insulinë të çon në diabet hershme. Kështu, parandalimi parësor i zhvillimit - vëmendja për peshën e trupit të tij.

Parandalimi i diabetit është ushtrimi i rregullt. Aktiviteti i përditshëm fizik është e rekomandueshme që të jepet të paktën 30 minuta. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të metabolizmit të intensifikuar, rritje lipolysis dhe përmirësuar përbërjen e gjakut. Prandaj, diabetikët, mjekët rekomandojnë më shumë në këmbë, vidyazykatysya të autobusëve dhe të ngasin biçikleta nëse është e mundur. Përveç kësaj, ajo është e dobishme për të notuar, drejtimin, futboll.

Në mënyrë që të parandalojë zhvillimin e diabetit, për të shmangur stresin dhe shqetësimet. Ata të cilët janë të prirur për sëmundje duhet të qëndrojnë të qetë në çdo situatë. Absolutisht kundërindikuar nervor dhe të jetë në një humor të keq. Duke treguar emocionet pozitive dhe të komunikojnë vetëm me njerëz pozitiv mendje.

Për të parandaluar sëmundje, duhet të monitorojnë shëndetin e tyre dhe herë pas here të shkuar te mjeku. Edhe në qoftë se nuk ka shenja të veçanta të diabetit, është parandalimi më i mirë - inspektimit dhe rënie teste të rregullta. Spitali duhet të marrin pjesë të paktën 1 herë në 6 muaj. Nëse dyshoni se mjekët ndonjë ndryshim në gjendjen shëndetësore, atëherë menjëherë të rekomandojë masa të veçanta.

Si parandalimin e diabetit, tregojnë ushqim që nuk përmban soje. Produkte soje mund të jetë i padëmshëm, por jo për diabetikët. Këto produkte nuk përmbajnë proteina të kafshëve dhe me origjinë bimore, kanë cilësi shumë të ndryshme. Këto proteina mund të provokojë me energji.

Shpesh infeksionet virale shkaktojnë edhe diabetit. Mjekët kanë qenë në gjendje të provojnë se lëvizur li, hepatiti, rubeola, gripi dhe infeksionet tjera të rrisë rrezikun e diabetit. Por nuk do të vetëm të mendojnë se pas gripit simptomat shfaqen menjëherë diabet. Sëmundjet virale mund të përsëritet disa herë. Një kombinim i rastësisë trashëguar predispozitë për t'u bërë dyabetykom rritur ndjeshëm.

Parandalimi i sëmundjeve të rrezikshme - një shans për të mbrojtur veten nga gjendja e rrezikshme e trupit që duket si një pasojë. Për shembull, diabeti rrit rrezikun e rëndim të sëmundjeve kardiovaskulare dhe presionit të lartë të gjakut. Masat për parandalimin e hipertensionit, për të shmangur infarkt miokardi, dhe goditje në tru.

Është e nevojshme për të shpërndarë mitet rreth asaj që njerëzit të mendojnë për diabetin Disa njerëz. Disa besojnë se një parakusht për zhvillimin e diabetit mund të bëhet konsumi i tepruar i ëmbëlsirat. Sheqer të përfshira në ushqim që nuk ka ndikim të drejtpërdrejtë në nivelin e sheqerit në gjak. Prandaj ndalojnë fëmijët të hanë një shumë e ëmbëlsirat është e rekomanduar për shkak të reaksioneve alergjike vetëm, por nuk diabet.

Për fat të keq, miti është se diabeti komplikacion është zhvillimi i të ashtuquajturave sëmundje të këmbëve. Sipërfaqja është e mbuluar me një mëngjes këmbë në formën e kratereve. Përfundimisht ata rriten, plagë të shfaqet. Diabetikët duhet të zgjidhni këpucë të përshtatshme, të marrë një dush me shtimin e kamomil supë dhe urtë.

Masat për të zhvilluar diabetin, për fat të keq, nuk është një garanci absolute që sëmundja nuk shfaqet. Megjithatë, vëmendja e duhur duhet t'i kushtohet shëndetit të tyre, vidyazykavshys zakone të këqija dhe dietë të varfër.