Fakte interesante dhe të rëndësishme në lidhje me diabet


Indeksi artikull

Përpjekjet e para për trajtimin e diabetitMetodat e reja të insulinës

A mund të mbroni veten nga diabetiDiabeti pajtueshme dhe sport?Diabeti dhe trashëgim


Përpjekjet e para për trajtimin e diabetit


Përpjekjet për të kuruar diabetin janë bërë në kohë të pes Për shembull, mjekët e pacientëve të lashtë Romës administruar masazh, ushtrime, Aromatherapy dhe trajtime të tjera. Në shekullin e 19 për diabet zhvilluar një dietë që konsistonte në përdorimin e mishit dhe një sasi të vogël të ushqimit që përmban karbohidratet. Disa dekada ka zhvilluar disa dieta. Popullariteti marrë trajtim si opiumit dhe gjakderdhje. Efekti më i madh i është dhënë dietë të ulët kalori.


Në vitin 1922 u bë përpjekja e parë për të trajtuar pacientët ynsulynoterapyey. Kjo nuk ishte plotësisht i suksesshëm - në Diabetes shpejt u shfaq reagime negative. Pas kësaj përgatitje është dërguar për rishikim dhe më pak se një muaj, shkencëtarët kanë krijuar një vaksinë që penguar efekte anësore dhe nivelet e ulur në mënyrë të konsiderueshme e glukozës.


Metodat e reja të insulinës


Në mes të shekullit të 20 u zhvillua veprimin e insulinës e cila zgjati rreth 16 orë. Për këtë insulinë vepruar 6-8 orë.Vaksinat moderne për pacientët me diabet të hyjë në fuqi për 24 orë. Por ka pereduyazyka për të përmirësuar dhe ky fakt. Shkencëtarët amerikanë kanë zhvilluar një xhel me nanoparticles, i cili në të ardhmen do të lejojë pacientët me diabet vidyazykatysya nga injeksione të shpeshta. Megjithatë drogës nuk ka qenë ende studim klinikisht.A mund të mbroni veten nga diabeti


Type diabet 1 shpesh zhvillohet në agresion autoimune, ne te cilin sistemi imun shkaterron qelizat që prodhojnë insulinë. Kjo mund të ndodhë për shkak se një shtyrë për shkak të ftohtë apo të vuajnë stresin. Kështu një person duhet të jetë një predispozitë gjenetike për sëmundje. Për njerëzit e tillë aktualisht duke u zhvilluar vaksina, të cilat i ngadalshëm zhvillimi i sëmundjes.
Tip 2 diabetit mund të parandalohet. Ju duhet të shikojnë dietën tuaj. Ushqimi i ëmbël prish pankreasit, trupi humbet ndjeshmërinë ndaj insulinës, e cila më pas rimëkëmbet vështirë.Diabeti pajtueshme dhe sport?


Diabeti është një sëmundje serioze, por mjekësia moderne mundëson pacientëve me këtë ushtrim diagnoza. Shembuj të kësaj janë atletë të njohur. Diabeti vuan lojtar i famshëm futbolli nga Brazili - Pele. Kjo nuk e pengoi atë të fitojë një numër rekord kampionatet botërore. Sëmundja nuk do të bëhet pengesë për Bill Talberta, në sajë të famshme të lojës së tenisit. Atlet vdiq në moshën 82. Diagnoza e vënë atë në 12 kështu ai ka jetuar me këtë sëmundje për 70 vjet.Diabeti dhe trashëgim


Diabeti mund të trashëgohet nga nëna apo babai. Nëse babai ka sëmundje, në të cilin rast gjasat e sëmundjes në një fëmijë më të lartë. Kjo është 10%. Me moshë, gra rrit rrezikun e transferimit të sëmundjes fëmija trashëguar. Diabet tip 2 është e trashëguar më shumë fëmijë.