Humbja e flokeve, shkakton alopecia


Patolohycheskoe vыpadenye nazыvaetsya flokëve në alopetsyey mjekësisë - ishin podverzhenы dostatochno Shumë njerëz, veçanërisht formoy rasprostranennoy besohet baldness trashëgimore ose alopetsyya androgenic. Popullore svoystvenno fati Bolshoi KUJDES sobstvennoy vneshnosty, Ky dhe natyrore, dhe një IZ më vazhnыh pryznakov chelovecheskoy krasotы që nga kohët e lashta schytayutsya volosы vetja. Jashtë varësisë nga ai njeri çfarëdo dysheme, baldness - është gjithmonë opredelennaya tragjedia zhyznennaya dhe do të donte për të parë ee shmanget bы Pothuajse të gjithë. Ne pryvыkly për diçka morethan ozabochenы mënyrën e prycheskoy ymenno Grave, megjithatë Shumica e njerëzve edhe ynteresuyutsya temë vыpadenye flokët alopetsyya Shkaqet эtoho dukuri negative.


Nëse njeriu, moment nuk prekrasnыy nachynaet zamechat, diçka mbi parimet e tepërta aktive teryat volosы, Kjo sposobno Edhe shokyrovat dhe të hyjë në një depresion, sepse vыpadenye flokët - është gjithmonë nepryyatno, aq më shumë dhimbje, diçka alopetsyya sposobna vijnë në jetën tonë, në Mendimi i parë, pa arsye vydymoy. Dukej bы, njeriu chuvstvuet vetë vpolne normale, nuk vetja sëmundje muchayut nykakye, si në diçka эtoy nepryyatnosty njëjtën arsye? Alopetsyya - është neyzmenno problemi serezneyshaya për natyrën psikologjike njeriun Pothuajse kazhdogo që preku IIa ynoy ose të paktën. Flokët Pra vыpadenye - alopetsyya, vozmozhnыe Shkaqet proces baldness aktive.  

 
Shkaqet alopetsyy Ndonjëherë duke njohur të drejtën për ndarjen e grupeve KUQ kryesore: e jashtme dhe vnutrennye. Jashtme Shkaqet baldness, në përgjithësi, më shumë ochevydnы, por tjetër Kjo nuk flasim për vëllim, diçka që me ta të lehtë borotsya. Vnutrennye Shkaqet alopetsyy vыyavyt disa trudnee, por neobhodimo Set këtij urdhri Avto popыtatsya ndaluar patolohycheskyy këtë proces, shmanget dalneysheho baldness.  
    
Shkaqet e jashtme:  
A) Stressы - Neyzmennыe Satelitore sovremennoho njeri, ymenno IIE javljajutsja më shpesh është prychynoy baldness aktive parim, dhe për shkak të эta njerëzore nuk mund bыt dhe tavolina e dukshme, Si Kjo schytat njohjen e drejtë Ndër medykov. Ajo duhet të jetë më e yzbehat në jetën e përditshme stressovыh situatave polzovatsya, në nevojë pak, profesionistët e shërbimeve - psikologë, në mënyrë Avto razhruzytsya nga probleme ezhednevnыh.

B) sëmundje infektive. Shumë schytayut, diçka që është e pamundur uberechsya tyre, edhe pse kjo nuk është rasti. Vlerë povыshennoe obraschat KUJDES mbi të, Avto organizëm bыl sposoben gjithmonë protyvostoyat infeksionit për cheho Ajo duhet vazhdimisht ukreplyat funksionet mbrojtëse vetja. Imuniteti Ukreplyaya, mozhem Ne shmangen problemet zjarri-provë komponimet, duke përfshirë, dhe pikëpamjet bashkë svoym jashtme.

B) Fyzycheskye travmы. Sluchaetsya kështu diçka e pamundur Ndikimi shmanget negative të ndryshme nga mekanike, povrezhdenyy kimike. Çfarë mund të jetë posovetovat në këtë sluchae? Aktivitete Trudovoy në procesin dhe pika e dytë эkstrennыh, për shembull, në sportive Mësim sleduet polzovatsya mjeteve për mbrojtjen e yndyvydualnыmy. Kur lyubыh lëndime holovы sleduet obraschatsya menjëhershëm për pomoshchju medytsynskoy.

D) efekt negativ substancave të ndryshme yadovytыh. Nëse pryhodytsya vazhdimisht për njeriun Rasti ymet me substanca podobnыmy, zabotytsya sleduet në Merah predostorozhnosty.
Nazvannoho Përveç kësaj, flokët vыpadenye Mund proyshodyt shkak dhe shumë të tjera, alopetsyya lind Shumë shpesh, kur raznыe Shkaqet nakladыvayutsya njëri-tjetrin, deystvuya në të njëjtën kohë.

Vnutrennye Shkaqet flokët vыpadenyya:
A) predispozicion Henetycheskaya. Një nga arsyet kryesore iz alopetsyy, dhe Deti, Prindërit kotorыh stradaly alopetsyy këtu, me fraksionet e mëdha probabiliteti DO TË ymet të njëjtat probleme në të ardhmen. Faktet Njohuri эtoho u mund të ndihmojë njerëzit nekotorыm kryetarin predprynyat seri, duke përfshirë dhe medykamentoznыh, preduprezhdaya filluar procesin e zhvillimit patolohycheskoho эtoho.

B) sboy Hormonalnыe. Luhatjet në trup në hormonal pryvodyat niveli neyzmenno shumtë alopetsyya NDRYSHME nepryyatnostey dhe një ZI ato. Luhatjet Vыzvat hormonalnыe mogut shumë faktorë, për shembull, upotreblenye opredelennыh lekarstvennыh droga, shtatzënisë, dhe travmы etj
C) Substancat metabolizmin Shkelja, në përgjithësi, edhe të sjellë një numër për momente nehatyvnыh, kasayuschyhsya shëndetin e njeriut. Duke folur për neposredstvenno alopetsyy, sleduet upomyanut, diçka obmennыh proceset shkelje në trup sposobno epërsinë Ndryshime sereznыm, kasayuschyhsya flokët tona.

Të gjitha nazvannoe - nuk është lista e plotë shoh arsye teknike kotorыm Mund nachatsya baldness. Disa njerëz nachynayut prezhdevremenno panykovat, kur vydyat në rascheske nemnoho vыpavshyh ezhednevno flokëve. Megjithatë, në normat njeri dolzhen teryat 50 deri në 100 qime çdo ditë - është estestvennыy proces ottorzhenyya e qelizave të vdekur dhe zëvendësimi s novыmy, Prandaj bespokoytsya nuk ia vlen. Delo tjetrin, kur volosы nachynayut Llum vыlezaya kreu trarëve Kjo, Si rregull, zametno herë. Speciet alopetsyy tozhe dallimin neskolko.


1. androgenic allopetsyya sposobna zatronut njerëzve oboeho kat, dhe më javljaetsja chastыm pamje patolohycheskoho baldness.
2. Ochahovaya alopetsyya. Pervыm ee shërbejnë pamjen simptomë nekotorыh nebolshyh holovы komplote, ku tendë shkelje volosyanoy. Sposobna voznyknut tek gratë, burrat, dhe ndonjëherë edhe vërejtur tek fëmijët. Në raste nekotorыh këto zona me shkelje të mogut zatronut vetullat Hairy, podborodok. Në ditën sehodnyashnyy okonchatelnыe Shkaqet shfaqjes эtoho publikon alopetsyy deri në fund nuk studiohet. Ndonjëherë IIa mund të sillen dovolno stranno, peremeschayas në telu, ose vovse humbur veten.

3. Ju gjithashtu mund të emrit dhe lloji i alopetsyy tillë, Si totalnыy në Kotorr ndodh Largoj humbjen e flokëve në kokë.
4. Universale alopetsyya zatrahyvaet jo vetëm kokën, por të tjerët traktet dhe trupin. Pavarësisht nga kjo, diçka karakteristike e alopetsyya bolshe muzhskoho dysheme, Gratë nga stradayut nee tozhe dovolno shpesh.