Kujdesi dhe forcimin e flokëve


Urtësia popullor thotë: "pa arsye dhe flokët nuk do të bjerë nga kokën time." Çfarë është e vërtetë është e vërtetë. I pastër, të trashë, të fortë, flokët të shëndoshë - pamjen e një personi Dekorimi së. Sigurisht nuk flokëve çmendur shtoi, megjithatë, duke humbur njeriun e flokëve fillon të ndjehen të pasigurt. Dhe për të marrë veten në një mënyrë të re, balding njeri ka nevojë për kohë. Meshkujt janë shumë më të lehtë për të përjetojnë humbjen e flokëve. Por gratë kanë shumë më të vështirë për të marrë të përdoret për të poredevshym dhe flokët e dobësuar.
Në kohët e lashta besonin se bukuria e flokëve të grave përmban një fuqi femër. Forca se mbajtur rininë e tij, duke e bërë këtë charms dhe ritualet e ndryshme. Kujdesej për flokët kërkuan me kujdes brushat mjeshtërisht schetynnymy, druri dhe kombinezon kockave. Kujdesi dhe forcimin e flokëve ishte e thjeshtë dhe e natyrshme. Në to ne do të flasim në këtë artikull.Gjëndra dhjamor normale të vendosura në lëkurë e kokës - një garanci se flokët me shkëlqim dhe i butë. Gjëndra dhjamor të fshehtë një sekret të veçantë në follicles flokët. Nëse sekrecione lëshuar shumë, flokët bëhet me yndyrë dhe të kontaminuar shpejt. Grimcat e epidermë vdekur, përzierjen me sebum për të formuar një kore në lëkurë e kokës, sepse kjo vështirësuar frymëmarrjen e saj. Jo duke marrë sasinë e duhur të follicles flokët fillojnë të thyejnë më afër në sipërfaqe. Megjithatë, pas të lëvizte në krye të rrënjës dhe shpejt vdes poshtë. Sigurisht humbja e flokëve - një proces i natyrshëm. Megjithatë, kjo ndodh pas 5-6 vjetësh nga fillimi i lindjes së rrënjës së flokëve. Kjo ndodh për shkak se flokët e re fillon të shtyjë jashtë vjetër.

Nuk ka objekte të mjaftueshme për kujdesin e flokëve me yndyrë dhe vaj rrënjët e flokëve fuqizimit.

Zhytem në hirrë qumështi thekre bukë pa crusts. Breadcrumb mirë pure, pastaj shpesh vënë në flokë të pista. Vendos një kapelë në kokë e fibrave natyrore: pambuk ose liri shall apo kravatë. Në mbulesë të lartë me një peshqir dhe të lënë për 1 orë. Flokët Shpëlaj me ujë të ngrohtë, pastaj pije me ujë dhe uthull. Uthull shpëlarje zgjidhja duhet të jetë pak acid. Lani flokët tuaj në këtë mënyrë si kontaminimit. Përdorimi i një shampo mish-serum ndihmon të pastër lëkurën dhe flokët, si dhe forcimin e pushtetit të rrënjëve.


Për t'u kujdesur për flokët me vaj të përdorur mirë me lëng të freskët të lë rodhe, ekstrakt nga gjethet e rodhe, zierje ose infuzion të rrënjëve.
Për të përgatitur lëng përmes një mulli mishit tilting gjethe rodhe dhe shtrydh me napë. Shitore në frigorifer për jo më shumë se 2-3 ditë. Fshij në rrënjët e flokëve të pastra dhe të lyej flokët 1-2 herë në ditë çdo ditë. Kjo do të thotë rregullon gjëndra dhjamor, bën që të shkëlqejë e flokëve dhe forcon rrënjët.
Nëse ju nuk mund të gatuaj lëng, krijoj gjethet e rodhe. 1 tbsp ose 2 lugë të thata gjethe copëtuar të freskëta e bimëve të krijoj 1 filxhan me ujë të valë. Mbush 40 minuta, kullimin. Dozimi është i njëjtë me lëng


Rrënjët e rodhe kanë një ndikim të madh në normalizimin e flokëve me yndyrë. Nga rrënjët bërë tretësirë ​​dhe zierje.
Për të përgatitur supë duhet të marrë 1 tbsp i grimcuar rrënjët rodhe thata dhe pour 1 filxhan ujë. Vendos një zjarr të vogël, të mbuluar dhe kuzhinier deri të valë. Pas valë të vënë në një banjë me ujë dhe pastaj kuzhinier për 30 minuta. Lejoni të ftohtë, pastaj tendosje përmes napë. Lëndëve të para shtrydh. Fshij në rrënjët e flokëve për të fshirë flokët apo duke shtuar ujë për pije kokën zierje pas larjes.


Tretësirë ​​e rrënjë rodhe është e mirë që ju mund të mbani për një kohë të gjatë. Vendos një shishe qelqi të errët 1/2 filxhan copëtuar rrënjët rodhe dhe derdh 05 litra 70% alkool. Pyesni mbush në një vend të errët në temperaturën e dhomës për tre javë. Për të përdorur dëm para në një pjesë të vogël të tretësirë: 70-100 ml infuzion tendosura derdh në një shishe të vogël nga mjekësia.
Aplikimi. Infusion holluar me ujë: 100 ml të ujit për 30 ml tretësirë. Flokët e pastër tretësirë ​​përditshme në të gjithë gjatësinë për trajtimin e sebum tepërt dhe për t'u dhënë atyre një shkëlqim të shëndetshme.


Një problem tjetër - një, flokët e brishtë e thatë. Ata janë flokët e yndyrshme janë të vdekur, nuk do të duken të shëndetshme. Kjo ndodh për shkak se gjëndra dhjamor për të zvogëluar numrin e arsye sebum. Flokët privuar nga vajra natyrore, peresushuyetsya dhe të bëhet i brishtë apo rrënjët, apo flokët tuaj. Për flokët e thatë, si dhe për yndyror nevojë objektet e kujdesit të kujdesshëm për forcimin e tyre dhe rivendosjen e gjëndra dhjamor.

Qepë Vitamina maskë për flokët e thatë dhe i brishtë. Hekura një qepë të mesme dhe qull me miell misri qepë të përzier me 1 lugë mjaltë. Para se të përdorni një lani flokët. Rub përzierje në flokët rrënjët dhe për të shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjithë gjatësinë e flokëve. Lini maskë në për 1 orë, pastaj pije, fshij peshqir flokëve. Flokët e thatë natyrisht, pa përdorur për tharëse. Vetëm kreh flokët e thatë që do të mbrojë ata nga thyerje dhe ndarjen.


1-2 orë para se të larë kokën dhe të zbatohet në rrënjët e flokëve asnjë yndyrë të kafshëve. Lahen sapun tuaj të zakonshme dhe pastaj pije me ujë acetik. Pas tharjes, të aplikojnë një furçë schetynnu disa pika vaj pluhur dhe pastaj të kreh flokët e saj. Krehje flokët me vajrat e bëjnë flokët të butë dhe me shkëlqim dhe forcimin e sebum.

Për të forcuar, zbutje, rehabilitimin e flokëve sugjerojnë të përdorni vajra bimore janë: bajame e hidhur, bredhi, pisha arra, buds pisha, pluhur, pjeshke, qimnon zi, nenexhik, kajsi, ulliri.

Mos harroni se flokët duhet të jenë të përhershme dhe jo të një-off dhe pastaj flokët do të ju falenderoj bukurinë dhe një shkëlqim të mëndafshtë.