Flokë të shëndetshëm pas grua shtatzënisë


Menjëherë pas fëmijës në hormonet botërore kthyer në normale. Dhe nëna e re papritmas vëreni se lëkura bëhet shurdhër, e thatë, me luspa dhe i ndritshëm, të dukshme zmadhoj përsëri poret e saj, pika të zeza dhe të bardha, linja dhe hijet. Flokët kusht nuk është i lumtur: ata të fillojnë të bien. Gjetja ndryshime negative, gruaja fillon të marrë veprim. Le të flasim për shëndetin e flokëve tuaj pas gratë shtatzënisë.
Gjatë shtatzënisë, gjaku në mënyrë dramatike rrit nivelet e estrogjenit, e cila quhet edhe hormon i bukurisë. Së pari ajo prodhon aktive korpus luteum substancë e vezore, atëherë funksioni shkon në placentë. Nga tremujorit të tremujorit nivelet e estrogjenit në rritje të trupit, kështu që lëkura duket e përsosur. Edhe faktorë sezonalë nuk mund të dëmtojë atë - të ftohtë, era e ftohtë dhe të marrë frymë ngrohje ngrohtësi.Tërhequr nga drop trupit nga jetëdhënës rënie ujë, ata mund të kthehet në lëkurën e çdo personi në pergamenë overdried. Shtatzënë është një përjashtim i lumtur në listën e viktimave të mundshme të kushteve të jashtme. Për shkak të pronave të lëkurës bukuri hormon mbetet i freskët në çdo mjedis, madje edhe me kujdes minimale. Pas lindjes, ndryshimet negative janë zbuluar menjëherë. Zhytur në kujdesin e një fëmijë, një nënë e re rrallë shikon në pasqyrë, duke menduar zakon që është jo më keq se në muajt e mëparshëm. Vetëm kur simptomat e shqetësimit akumuluar, e kupton se është koha për të filluar veprime aktive dhe vendimtare.


Çdo kujdesit të lëkurës fillon me pastrimin e duhur. Nënat e reja nuk është e rekomanduar për të larë me ujë rrjedh nga tap, edhe pas kalimit nëpër filtrin ajo është e dëmshme për shumë papastërtitë e lëkurës. Neutralizoj ata të kenë sukses duke përdorur krem ​​bërë nga emulsione lamyllyarnыh. Ato përbëhen nga pllaka - lamyll (lamella në latinisht - pjatë) me ngjashmëri fiziologjike me substanca yndyrë-si shtresa e sipërme e lëkurës (lipideve). Lamyllы ngulitur lehtë në mes të qelizave, mbylljen e "vrima" - çara dhe rrudhave. Një sasi e vogël e krem ​​që përmban këto pllaka duhet të tretur në ujë të nxehtë nga trokitje e lehtë, e cila nuk përmban klor. Kur lëngshme ka ftohur në temperaturën e dhomës, ajo mund të lani. Pas procedura duhet të vihet në fytyrën e të njëjtën sasi të vogël parash nga lamyllamy. Ky hap do të kthehet elasticitetin e lëkurës, duke eliminuar lëkurë dhe të çara.


Gjatë restaurimit të kujdesit themelor të lëkurës është një krem ​​i përbërë nga Squalene vënë, parandalon inflamacion; Vitamina C - i jep lëkurës një pamje të shëndetshme; Acid yndyror - rikthen funksion mbrojtës. Dhe karakteristikat kryesore të kursimit drogës: ajo duhet të përmbajë një minimum prej ujë. Efekti do të jetë një muaj më vonë. Nëse ju doni të shpejt të freskohem, do të shprehë kujdes. Mami, ende ushqyer fëmijën tuaj, është e rëndësishme për të zgjedhur metoda që janë të sigurt për fëmijën. Peels përshtatshme sipërfaqësore përqendruara koktej të acide frutash, ata e marrin 4 deri në 5 shtresa të thekon lëkurës vdekur, lirimin kohë grumbullimin e sekrecioneve nga gjëndra dhjamor. Lëkura merr më shumë oksigjen dhe ushqyesve.


Forcimi peels të veprimit, të hequr puffiness, rrudhat qetë gjobë dhe do të forcojë e lëkurës ndihmon masazh limfatik kullimit - një seri e lëvizjeve të njëpasnjëshme përgjatë enëve limfatike aktivizon kullimit limfatike. Lëkurë dhe masazh përfunduar maska ​​ftohjes nga algat kafe, i quajtur gjithashtu alhynatnymy. Kjo procedurë është tonet shumë të lëkurës dhe krijon efektin e përgjithshëm. Kur gji mbetet prapa përgatitjen e shpejtë për dalje e madhe nuk janë të ndryshme nga ajo e ofruar nga sallonet e femrave "të zakonshëm". Ajo mund të përbëhet nga peels thellë dhe injeksione të ndryshme bukurie (acidit Hyaluronic, Botox, etj).


Pas shtatzënisë flokët ndalesa bie jashtë. Por pas 3-4 muajve pas dorëzimit të zënë hapin për të humbur kohë rekord ritëm. Shkalla e trembë fatkeqësi: Away qëllimet fillesa. Kjo nuk do të duken të tmerrshme këtë proces, ajo gjithmonë përfundon fiziologjike dhe shfaqjen e curls të reja. Gjatë kësaj periudhe, të gjitha përpjekjet duhet të drejtohen në flokë, e cila ishte destinuar për të lënë kokën, shkarkoi shpejt për ato të reja.

Humbje Natyrore flokëve pas shtatzënisë zgjat rreth 2 muaj. Dhe e gjithë kjo kohë duhet të jetë me kujdes të kujdesen për lëkurën e kokës. Zhvillimi i një strategji daljeje fillon me diagnozën e trupit dhe të kokës. Pastaj të vendosur mënyrën e masave higjienike - larje dhe kujdesin e flokëve dhe kokës spastrimit. Këto janë dy procedura të ndryshme. Nevoja për një të dytë atje pas trichology gjetur se shampo nuk është në gjendje për të krejtësisht të pastër nga tani e kokës gjithë ndotjen - papastërtitë e dëmshme në përbërjen e ajrit urban mbetet hedhjen automjete. Ajo është vetëm me lëkurë të veçantë me acide frutash dhe elemente gërryes.


Paratë mund të blejnë në një flokë farmaci ose klinikë të kujdesit të shëndetshme, si dhe të bëhet në shtëpi me një përzierje me ujë me kripë deti, fasule kafe terren, balte kozmetike apo bukë thekre. Farmaci lëkurë përdorim një herë në javë, në shtëpi i bërë - jo më shumë se një herë për disa muaj. Përgatitja në shtëpi rubbed në massaging butë të lëkurës për 5 minuta, asnjë përpjekje shtesë është i gatshëm për të vënë në ikje, i dedikuar 5-10 mm. Të dy pastaj u largua për 10 minuta dhe pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.


FLUSHING pastrues, vënë maskë ushqyes ose balsam. Në mes lëkura kokës dhe shampon e flokëve të shëndetshme pastrohen vetëm. Sa shpesh duhet të bëj rekomandoj ekspertin. Trajtimi zakonshme për gratë përfshin higjienës përsëritje në 2-3 ditë.