Maska e flokëve me vaj pluhur


Vaj pluhur ka qenë prej kohësh një nga mjetet më efektive të luftimit të këtyre flokëve problemeve shëndetësore si thatësi, humbje e flokëve, i brishtë, e shurdhër, zbokth, humbje e elasticitetit të curls. Për shkak të pronave të saj medicinale, vaj pluhur forcon flokët follicles dhe përshpejton rritjen e flokëve, heq thatësi dhe flaking e kokës, jep shndrit e flokëve dhe forcë. Vaj kastori është përdorur në trajtimin e flokëve në formën e fasha dhe maska. Ajo mund të përdoret edhe në formë të pastër dhe me përbërës të tjerë.


Më mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për t'u përdorur vaj pluhur si trajtim flokët është përdorimi i saj në formë të pastër. Në këtë rast i naftës në një formë të ngrohur pak duhet të rubbed direkt në lëkurë e kokës dhe flokët rrënjëve të. Në asnjë rast nuk duhet të shpërndajë të naftës mbi të gjithë gjatësinë e flokëve, siç është pra shumë e trashë dhe e vështirë për të larë off. Pas aplikimit të naftës pluhur zakutuyetsya kokë me një peshqir. Disa orë më vonë naftës larë me kujdes me një shampo të butë. Nëse aplikuar vaj pluhur dy herë në javë, në 2-3 muaj flokët do të jetë me gëzof, të trasha dhe me shkëlqim.


Në mënyrë që të zmyvalasya lehtë naftës trashë nga flokët, ajo është e rekomanduar në përmasa të vogla të përzierje vajra pak të dendura thelbësore, të tilla si bajame, rozmarinë, rrushit. Pra nuk është një maskë e madhe mjekësore, e cila jo vetëm që forcon flokët, por edhe përmirëson disponimin dhe heq tensionin. Megjithatë, rezultatet më të mira mund të arrihen duke zbatuar kompresa dhe maska ​​për flokët me vaj pluhur.

Maska Recipes për flokët me vaj pluhur
Maska kundër humbjen e flokëve.

1. 2 tbsp vaj pluhur të përzier me 2 lugë lëng qepë. Rezulton maskë rubbed në rrënjët e flokëve, kryetar zakutuyetsya qese plastike dhe një peshqir. Pas 30-40 minuta maskë pije me ujë të ngrohtë.
2. vaj kastori dhe alkool fërkuar janë përzier në një raport prej 3: 1. Maskë gatuar rubbed në rrënjët e flokëve. Pas 15.2 orë kryesoj shpëlarë tërësisht me një shampo të butë, pastaj pije me një zgjidhje të dobët të uthull ose lëng limoni. Për këtë ujë për shpëlarje të shtoni lëng të gjysmë limoni ose 2 lugë uthull.


Maskat me vaj pluhur të thatë kokës dhe zbokth.
1. Merrni 1 lugë gjethe çaji dhe shtoni 50 ml ujë të valë. Në supë që rezulton, shtoni 1 tbsp vodka dhe 1 lugë vaj pluhur, të gjitha të përziera tërësisht. Maskë gatuar është aplikuar në lëkurë e kokës dhe moshës për 2-3 orë, pastaj tërësisht larë me ujë të ngrohtë. Frekuenca e përdorimit të tillë të maskë flokët - 2-3 herë në javë.
2. Merrni 2 tbsp Tretësirë ​​Calendula dhe përzierje me 2 lugë vaj pluhur. Rezulton maskë të zbatohet në lëkurë e kokës, dhe pas 30 minutash pije.


Paketa flokët me vaj pluhur.
Vaj 1. Merrni pluhur, shampo dhe vaj ulliri dhe përzierje në një raport prej 2: 1: 2. Përgatitur për të vënë një maskë në flokët tuaj dhe të kokës për 30 minuta, pastaj pije. Kjo procedurë duhet të përsëritet çdo 3-4 javë.
2. Mix proporcione të barabarta pluhur dhe vaj bajame, me shtimin e bimëve (hithër ose thupër gjethe, lule kamomil). Maskë rezultuar vënë mbi kokën e tij për gjysmë ore, pastaj pije. Procedura përsëritet 1 herë në javë.


Maskë me vaj pluhur për rritjen e flokëve.
1/2 filxhan kos të ngrohtë në një pjatë me ujë të nxehtë, pastaj shtoni 1 lugë vaj pluhur, përzierje dhe fshij maskë në rrënjët e flokëve dhe kokës. Mbulojnë flokët me një qese plastike dhe të mbyllë një peshqir. Pas 30 minutash, tërësisht të larë kokën.

Aplikimi maskë flokët bazuar në vaj pluhur, mos harroni se ata do të sjellin efekt maksimal vetëm në kombinim me një dietë të pasur me vitamina dhe kujdesin e duhur e flokëve. Me këtë, ju kohë mund të mbajë bukurinë e saj dhe bukuri.