Facials dhe flokët me vaj susam


Vaj susam për shekuj të popullarizuara në mesin e banorëve të vendeve lindore. Vaj susam ka një të dobishme për shkak të përbërjes së saj dhe pronat kurative, kjo është për këto cilësi dhe të vlerësojmë atë. Vaj susam i lejohet të përdorë brenda, aplikuar jashtë. Dhe kjo mund të jetë sallata rimbushet perimeve dhe të përgatisë atë për një shumëllojshmëri të pjatave të mishit dhe peshkut. Perberja e vaj susam është më e fuqishme antioksidant - squalene, i cili nga ana e tij është përgjegjëse për prodhimin e hormoneve seksuale në trup. Dhe vaj susam mund të zvogëlojë nivelin e kolesterolit të keq në gjak, kështu që nuk është një masë e shkëlqyer parandaluese në atherosclerosis e enëve cerebrale. Ajo është përdorur edhe në cosmetology. Njëlloj Facials dhe flokët me vaj susam mirë gatuar. Cosmetologists gjithë botën vlerësojmë vaj susam, duke e përdorur atë në shtëpi, ju lehtë mund të gatuaj çdo maskë që do të ushqyer dhe moisturize fytyrën lëkurën e duarve dhe flokëve.Përbërja e vaj susam janë të nevojshme për të vazhduar vitaminat rinore A, C dhe E, si dhe vitamina B dhe acideve omega-6 dhe omega-9. Me ndihmën e këtyre acideve jo vetëm mund të mbajë, por edhe të mbajtur lëkurën të gjatë të rinj. Në cosmetology shtëpi vaj susam është përdorur për qëllimin e hydration, përtëritje, të ushqyerit dhe zbutjen e lëkurës. Nëse rregullisht të paktën 2 herë në javë për të bërë për njerëzit Maxi me shtimin e vaj susam, është e mundur për të rritur elasticitetin e lëkurës, moisturize dhe të qetë rrudhat edhe të vogla. Lëkura pas maska ​​të tilla duket të rinj dhe të arsyeshme.


Vaj susam vepron në lëkurë dhe për qëllime terapeutike. Dermatologists Përdorimi i saj në inflamacion të lëkurës si një germicidit. Njëlloj të vlefshme është e naftës dhe kur dielli djeg. Para se të shkoni në plazh, është e nevojshme që të lyej lëkurën e të gjithë naftës së susam trupi, t'i jepte një fustan pak mund të shkoni dhe të bëj banja dielli. Qetë dhe të bukur tan pa djegie dhe skuqje ju do të jetë e garantuar. Vaj susam mund të zëvendësojë ndonjë locion për rrezitje. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të vënë në lëkurë dhe pas trajtimeve dielli.


Në shtëpi, vaj susam mund të përdoret në formë të pastër dhe këto gjëra ndihmojë për të bërë maska. Veçanërisht e dobishme është vaj për lëkurë të thatë.

Hydrating maskë. Merrni një avokado të tërë, të pastër atë nga lëkura dhe pres me thikë në mish. Nga tul shtoni 1 tbsp vaj susam dhe të njëjtën sasi e salcë kosi ose krem. Përzierje në masë dhe të aplikoni në fytyrë pastruar paraprakisht e kozmetikës. Mbajeni maskën në fytyrën tuaj për të paktën 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe pije me të ftohtë.


Whitening fytyrës maskë. Fresh fshij xhenxhefil në rende, të marrë 1 lugë gjelle, shtoni 1 tbsp lëng limoni dhe të njëjtën sasi e naftës susam. Përzierje dhe të aplikoni në fytyrë të pastër. Mbajeni këtë maskë rekomandohet 15-20 minuta, pastaj pije me ujë.

Maskë me puçrra fytyre. 50 g pure të freskët maja me një lugë, shtoni 1 lugë lëng limoni dhe 1 lugë vaj susam. Pas përzierjes aplikoni në fytyrë, japin thatë dhe pije me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë.


Naftës Bazuar susam është e dobishme për të bërë maskë të ndryshme të flokëve. Pas aplikimit të maska ​​të tilla flokëve bëhet me shkëlqim, i butë, e bindur, ndërsa hedhjen në flokët e saj, gjithashtu eliminon kruarje dhe zbokth.

Flokët Maskë me vaj susam. Kjo maskë është e rekomanduar për të bërë para se ju do të lani flokët. Ne kemi marrë 50-100 ml vaj susam, në varësi nga sasia e flokëve dhe gjatësinë e tyre. Vaj të nxehtë pak në një banjë me avull dhe të fillojnë të vënë në flokë duke përdorur një furçë të veçantë për pikturë e flokëve. Duke u përpjekur të naftës është shpërndarë edhe mbi të gjithë gjatësinë, rrënjët e flokëve duhet butësisht fshij vaj. Pastaj flokët vënë në një kapak plastike dhe një peshqir ngrohjes. Koha e këtij flokëve maskë nga 30 minuta deri në 1 orë. Atëherë mënyra më e zakonshme e flokëve ime me shampon.


Maskë për shkëlqejë e flokëve. Një e verdhë veze veze të papërpunuara, rrahur lehtë me një pirun, shtoni lugë gjelle 2-3 mjaltë dhe 1 tbsp vaj susam. Mix dhe të zbatohet në të lagësht, flokët e thata pak. Mban maskë për 20-30 minuta, pastaj të lajë duke përdorur detergjent.

Firming maskë për flokët. Pjesa e katërt Borodino bukë, derdh ujë të nxehtë, më mirë akoma, në qoftë se ajo është një zierje e bimëve. Të mbajë për 10-15 minuta, pastaj gatuaj bukën në qull me miell misri. Për të shtuar bukë pure 1 lugë gjelle vaj susam dhe përzierje. Maskë vënë në flokë të lagur, fërkim me kujdes rrënjët e flokëve. Të mbajë për 20-30 minuta, pastaj lani flokët duke përdorur pastrues.


Për të maska ​​që ju të gatuaj me shtimin e vaj susam, ishte një efekt të veçantë, ata duhet të bëjnë të paktën dy herë në javë. Dhe një muaj më vonë, ju thjesht nuk e njohin veten.