Maskat e flokëve nga zbokth në shtëpi


Metoda më e popullarizuar deri më sot për të luftuar zbokth është përdorimi i shampoos të veçanta. Farmacitë mund të gjenden në dhjetra e opsioneve të ndryshme. Por për fat të keq, këto fonde nuk janë gjithmonë mënyra më e mirë për të përballuar me detyrën.
Përveç këtyre, ka mjete popullore, provuar gjatë dekadave apo edhe povikmy, të cilat shpesh janë më efektive. Mënyra më e zakonshme për të hequr qafe zbokth në shtëpi - është përdorimi i maskave për flokë.

Për trajtimin e zbokth thatë dhe me vaj të aplikoni një grimë receta të ndryshme, kështu që nëse ju nuk e dini se si të bëjnë dallimin në mes të llojeve të zbokth, të jetë i sigurt për të lexuar këtë artikull.
Maskë flokët në shtëpi nga zbokth thatë

Maska e naftës rodhe.
Ngrohjes në një banjë me ujë vaj rodhe ose thjesht vënë një shishe e saj në ujë të nxehtë për disa minuta. Vaj të ngrohtë është rubbed në lëvizjet e kokës masazh. Vendos një qese plastike apo një kapak gome, të përfundojë një peshqir dhe të lënë për 30-40 minuta. Lani kokën tuaj.
Maskë hudhër nga zbokth thatë.
Bëni 6-8 karafil të mesme të hudhër dhe përzierje në proporcione të barabarta e vajra bimore (mundësisht rodhe). Përzierje rezultuar është rubbed në lëkurë e kokës dhe të mbajë 2 orë, pastaj lani flokët tuaj me shampo.

Në shumicën e rasteve, zbokth është plotësisht pas 7-10 procedurat, dhe përmirësime të dukshme ndodhin pas herë të dytë. Bëni një maskë një herë në javë. Por vini re se pas maskë flokët tuaj do të ketë një aromë të hudhër.
Maskë Veza-mjaltë.
Merrni verdhë veze 1 veze, 2 lugë mjaltë, 2 ch. l. vaj luledielli, 1 lugë lëng aloe dhe 1 tbsp majonezë. Kjo përzierje mirë dhe të aplikoni në lëkurën e kokës dhe flokët, vënë në paketë dhe të mbyllë një peshqir. Pas gjysmë ore lani kokën tuaj.
Maska e yolks vezë dhe vaj pluhur.

Beat një vezë e verdhë veze dhe të shtoni në atë 1 tbsp vaj dhe 1 lugë pluhur Tretësirë ​​Calendula. Aplikoni për të kokës dhe për të mbajtur polietileni dhe peshqir për 2-3 orë. Pastaj pije. Aplikoni një herë në javë.
Kefir maskë zbokth për flokët e thatë.
3 tbsp kos përzier me 1 tbsp vaj vegjetal (rodhe, ulliri, pluhur) dhe vezë e verdhë veze. Përhapjen përbërjen në lëkurë e kokës, të përfundojë celofan dhe një peshqir dhe të lënë për një orë. Del me të larë maskën me ujë të ngrohtë dhe lani flokët tuaj me shampo. Aplikoni 2-3 herë në javë.

Maskë Oil Hair.
Mix 1 lugë gjelle dhe 1 lugë gjelle pluhur vaj ulliri me lëng të gjysmë limoni. Aplikoni për të kokës dhe flokët rrënjëve për 30 minuta para se të larë. Përfundojë flokët në një peshqir të ngrohtë dhe celofan.
Maskë vezë-limon.
2 yolks vezë, lëng të gjysmë limoni dhe disa pika të rodhe (mund Oil pluhur), përzierje dhe fshij në lëkurë e kokës për 30-40 minuta para se të larë.
Maskë Veza-liri.
2 yolks vezë, 2 lugë vaj flaxseed dhe 2 lugë rum, përzierje dhe të aplikoni në lëkurën dhe flokët rrënjët. Përfundojë celofan kokë dhe një peshqir, të mbajë për 1 orë, pastaj pije me ujë të ngrohtë.

Maskë me lëng qepë.
Mix 1 lugë gjelle lëng qepë, 2 tbsp vodka dhe 1 tbsp vaj pluhur, të vënë në përbërjen në lëkurë e kokës dhe të lënë për 1 orë. Larë me shampon.
Foragjere dhe maskë mjaltë.
Në një rende gjobë hekura qepë dhe përzierje me mjaltë në raportin e 4: 1. shtoni pak vaj dhe të aplikojnë përzierje në lëkurë e kokës tuaj për 1 orë. Mos harroni të vishen një qese plastike dhe një peshqir. Lani flokët tuaj me shampo.
Onions jo vetëm që ndihmon të shpëtoj zbokth, por edhe i jep forcën e flokëve, shndrit dhe shije të ndritshme. Përballja me këtë të fundit, ju mund të përdorni limon. Pas shampooing flokët pije me ujë dhe lëng limoni - 1 litër ujë 2 lugë lëng limoni.Maska Shtëpi për flokët me vaj nga zbokth

Maskë hudhër.
Bëni 6-8 karafil të mesme të hudhër dhe fshij në lëkurë e kokës. Hold 2 orë, pastaj lani flokët tuaj me shampo. Ju shikoni, ndryshe nga një maskë të ngjashme kundër zbokth thatë, kjo nuk duhet të përdorni vaj.
Maska e qepë dhe lisi leh.
Merrni një gjysmë gotë me leh lisi dhe zhvishem qepë. Hidh një litër ujë të vluar dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Ftohtë dhe tendosje supë me lëng mishi, pastaj shtoni 50 ml të alkoolit salicili. Fshij një zierje e lëkurës dhe rrënjët e flokëve dhe të përfundojë për 30 minuta, pastaj lani flokët tuaj. Ju mund të vendosni një maskë mbi të gjithë gjatësinë e flokëve, por vini re se përbërja e tillë njolla pak në ngjyrë kafe.

Zbokth Krapyvno-acetik maskë.
Për ta bërë këtë, ju duhet së pari të përgatisë veten për recetë e thjeshtë supë. Ujë të zier për të mbushur 2 tbsp e acaroj dhe le të qëndrojë 15 minuta. Tani, përzierje 1 tbsp dhe 8 lugë uthull supë acaroj dhe fshij në lëkurë e kokës me një disk pambuku.
Përfundojë shall flokëve (peshqir optional uteplyatysya) dhe të lënë për 1 orë, pastaj lani flokët tuaj. Përsëriteni rekomandohet 2 herë në javë për tre muaj.
Maskë panxhar.
Hekura një panxhar të mesme dhe të shtrydh lëng. Fshij atë në lëkurë e kokës një orë para se të lahet. Jo të përshtatshme për flokët të lehta, si panxhar janë ngjyrë.

Flokët në shtëpi maskë zbokth.
Merrni mjaltë një pjesë, salcë kosi, lëng aloe, lëng limoni dhe vaj pluhur, shtoni atyre 2 karafil hudhër njëpasnjëshëm dhe fshij në rrënjët e flokëve për 30 minuta para se të larë.
Maska e supë hithër.
Brew 1 lugë gjelle hithër lë filxhan me ujë të valë dhe le të qëndrojë 90 minuta, pastaj tendosje. Pas shampooing zierje rubbed në lëkurë e kokës, të përfundojë në një qese plastike dhe të lënë për 30 minuta. Pas heqjes paketë, mos lani kokën. Përsëriteni 2-3 herë në javë.

Maska e Calendula tretësirë.
Ne duhet të marrë tretësirë ​​alkoolit prej Calendula dhe të lehta lëvizje rrethore fshij rrënjët e flokëve. Celofan flokët dhe peshqir ngrohur dhe pas 30 minutash lani flokët tuaj me ujë të ngrohtë.
Maskë qepë.
Përgatitja e një llapa, fshij qepë integruar. Tërësisht fshij atë në lëkurë e kokës, të përfundojë një peshqir dhe të lënë për një orë. Pastaj lani flokët tuaj me shampo. Luftuar erë si kur zbokth i thatë, të ndihmojë limon.
Maska e hithër qen, rodhe dhe lisi leh.

Ajo duhet të marrë 50 gram nettles qen bari, rrënjë rodhe 50 gram dhe 30 gram lisi leh. Kjo bluaj dhe derdh 500 ml vodka. Pyetni për 2 javë në një vend të errët, por çdo ditë të marrë për të shkundur. Infuzion dhe të aplikojnë në lëkurë e kokës për 30 minuta para shampooing. Pasi të aplikoni maskë, të përfundojë polietileni dhe peshqir. Nëse flokët shumë të yndyrshëm, zbokth dhe shumë, mund të përdoret çdo ditë.
Kefir maskë zbokth për flokët me vaj.
Kefir temperaturën e dhomës aplikoni në lëkurën e kokës dhe flokët. "Zapakuytes" në celofan dhe një peshqir dhe pas 30 minuta pije me ujë të ngrohtë dhe një shampo të vogël. Aplikoni 2-3 herë në javë.

Përdorimi i maskave për zbokth flokët në shtëpi është një mënyrë e shkëlqyer dhe të provuar për të zgjidhur problemet. Por metodat tradicionale nuk gjithmonë të ndihmojnë menjëherë pas përdorimit të parë, pra ju lutemi të jetë i durueshëm në qoftë se ju zgjidhni këtë metodë të luftës për pastërtinë e kokës. Në mënyrë tipike, maskë duhet të bëhet për dy herë në javë për 2-3 muaj.