Facials dhe flokët nga maja e birrës


Maja që bën birrë - një lloj të veçantë të kërpudhave, ndihmon përshpejtimin e fermentimi të komponimeve organike. Në mjekësinë popullore kanë qenë prej kohësh përdorur me sukses cilësitë e tyre të dobishme. Shkenca moderne gjithashtu njeh të mirat e maja që bën birrë dhe efektin e tyre terapeutik në trupin e njeriut. Maja Brewer është përdorur në trajtimin e sëmundjeve infektive të ndryshme, të tilla si diabeti, mosfunksionim i traktit gastrointestinal dhe sëmundje të ndryshme të lëkurës.
Maja që bën birrë gjetur përdorimin e tyre të mirë në kozmetikë për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave dhe amino acidet esenciale. Në praktikë, maja që bën birrë vendase janë përdorur si komponentë kryesore e maska ​​ushqyese dhe mjekësore për fytyrën, flokët dhe thonjtë. Ky artikull ofron informacion interesant në lidhje me përfitimet e maja që bën birrë në kujdesin e lëkurës dhe të flokëve, si dhe receta, të cilat janë përgatitur në Facials shtëpi dhe flokët nga maja e birrës.


Siç gjendet në antioksidantë maja që bën birrë, aminoacidet kanë një ndikim pozitiv në proceset metabolike të trupit, maja e përdorur zakonisht në programin kompleks të spastrim trupin e toksinave dhe radikalet e lira.
Lëkura jonë gjithashtu duhet të pastrohen nga papastërtitë, pluhuri, mbeturinat e grim dhe shtresa e qelizave të vdekur dhe komponimet e dëmshme që grumbullohen në sipërfaqe. Maja Brewer është përdorur në trajtimin e lëkurës me vaj prirur për fytyre dhe inflamacioneve të ndryshme të shkaktuara nga shkeljes mund të jetë mangësi hormonal dhe vitaminë. Elementët gjurmë zink, magnez, hekur, kalcium, krom, fosfor përmbajtura në maja - asistent i pazëvendësueshëm në zgjidhjen e këtij problemi.


Përbërja dhe të dobishme Pronat e maja që bën birrë
Maja që bën birrë - një trove vërtetë thesar i vitaminave B të nevojshme në mënyrë që të lëkurës, e flokëve dhe thonjtë të shëndetshme. Gjithashtu, maja që bën birrë - një burim natyror i proteinave. Përveç kësaj, maja e bën birrë është acid ribonucleic (ARN), e cila stimulon sistemin imunitar dhe ndihmon për të parandaluar sëmundjet degjenerative që prekin procesin e plakjes. Maja Këto komponente bën birrë forcojë vetitë mbrojtëse të lëkurës dhe për të ndihmuar për të ruajtur rininë e saj. Veçanërisht e dobishme kur ata janë lëkurë të thatë dhe të pjekur. Maska për maja të përballet me bazë që bën birrë nuk është vetëm kalori, ata gjithashtu zbut rrudhat sipërfaqësore.

Nuk është sekret se përdorimi i maja që bën birrë në pus ndikon në sistemin imunitar. Maja që bën birrë mund të rrisë nivelet e kolesterolit të mirë, kështu uljen e kolesterolit të përgjithshëm. Dhe shëndetin e brendshme është reflektuar gjithmonë në bukurinë e jashtme.

Recommended maska ​​receta popullore me maja që bën birrë:
Maskat nga maja që bën birrë për kombinim / me vaj lëkurë me vaj /
1. Merrni 10 gr. maja që bën birrë, pluhur dhe shpërndahet në 2-3 lugë lëng lakër turshi. Përzierje rezultuar ishte vënë në fytyrë dhe të mbajë për 10-15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Pas fytyrën shpëlaj me ujë të ftohtë. Ju mund të zëvendësojë lëng lakër ose një lugë gjelle uthull molle.

2. Merrni 10 gr. maja që bën birrë dhe të shpërndajë ato qumësht i thartuar deri qetë. Pas pritjes 20-30 minuta, kjo masë aplikoni në fytyrë në mënyrë të barabartë, duke u fokusuar në fushat me probleme. Pas 10-15 minuta pije me ujë të ngrohtë. Pastaj pije fytyrën tuaj me ujë të ftohtë.

Maskat nga maja që bën birrë për të thatë dhe të pjekur / plakjen e lëkurës
1. 10 gram. maja që bën birrë përzier me 1 lugë mjaltë natyral dhe një lugë gjelle ose dy lëng qepë. Maskë në mënyrë të barabartë aplikoni në fytyrë dhe për të mbajtur për 12-15 minuta. Pastaj pije me ujë të ngrohtë.

2. 20 gram. maja që bën birrë shpërndajë në ujë të ngrohtë, shtoni miell thekër, trazim deri në konsistencën e krem ​​i trashë dhe i vënë në 20 orë në një vend të ngrohtë. Aplikoni të nesërmen. Aplikoni thickly në fytyrë për 15-20 minuta. Hiq maskë butësisht me gishtat tuaj dhe pije mbetjeve me ujë të ngrohtë.

Maja Përdorni bën birrë për forcimin e flokëve
Ju mund të përdorni maja si për shëndetin e përgjithshëm dhe për trajtimin e të dëmtuara, dobësuar dhe ndarë flokët, si dhe sëmundje të kokës të tilla - reaksione alergjike, magnifiers dhe acarim të ndryshme.


Qepë, maskë maja për të përmirësuar rritjen e flokëve
Shtrydh lëng nga 1 qepë, shtoni 10 gram. maja para holluar 1-2 tbsp ujë të ngrohtë. Në përzierje prej 1 lugë hyjë vaj pluhur dhe rodhe se rekomanduar këtë pak të ngrohtë. Llokoçis deri sa të qetë. Massaging fshij në rrënjët e flokëve, duke e ndarë maska ​​bilancit të gjithë. Përfundojë kokën tuaj në përfundojë plastike. Mbani maskë tridhjetë apo dyzet minuta.

Maskë ushqyes bazuar në maja që bën birrë për të thatë, flokët e dëmtuar

10 gr. shpërndajë maja në 2 tbsp ujë të ngrohtë dhe përzierje me 1 lugë mjaltë. Prisni derisa shenjat e para të fermentimit. Pastaj aplikoni maskë në mënyrë të barabartë për flokët, të përfundojë kokën tuaj në mbyllur plastike dhe për të mbajtur 40-50 minuta. Shpëlaj nën ujë të rrjedhshëm.

Maskë mjekësore bazuar në maja zbokth që bën birrë
10 gr. maja që bën birrë të shpërndarë në 100 ml kos (në qoftë se flokët është e gjatë, është e nevojshme që të rritet numri i përbërësve në proporcione të duhura). Përzierje rezultuar ishte lënë për 30-40 minuta në një vend të ngrohtë për fermentimi. Pastaj aplikoni maskë në flokët tuaj dhe të mbuluar kokën me mbyllur plastike. Pas 30 minuta maskë del me të larë me ujë të ngrohtë.


Firming maskë bazuar në maja që bën birrë për flokët e dobët, e hollë, e cila whipped
Merrni 20 gr. maja, të mbuluar ato me qumësht të ngrohtë dhe të lënë në një vend të ngrohtë për fermentimi. Pas 15-20 minuta përzierje shtoni një vezë e verdhë veze të papërpunuara dhe 1 tbsp vaj ulliri. Llokoçis deri sa të qetë. Aplikoni maskë në flokët tuaj, të përfundojë kokën tuaj në përfundojë plastike. Pas 40-50 minuta pije me ujë të ngrohtë.