Mjetet juridike popullore për flokët me yndyrë


Shumica prej nesh e dinë se flokët të njerëzve mund të jenë të llojeve të ndryshme: normale, të thatë dhe me vaj. Besohet se më e vështirë për të pastruar lloj yndyrshëm flokëve është, ata shpesh rrinë së bashku për të formuar fillesat, të duken të shëmtuar, ata të grumbulluar një shumë të poshtër, djerse, yndyrë. Tepër gjëndra dhjamor aktive të çojë në flokë me yndyrë, e cila nga ana e dobët për të korrigjuar trajtim. Megjithatë, ka një sasi të mjaftueshme të parave që mund të ndihmojë ata me këtë problem dhe, mbi të gjitha, ajo sigurisht vlen edhe për gratë.


Ka disa rregulla dhe receta që janë plot me mjetet juridike popullore për flokët me yndyrë. Aplikimin e tyre në praktikë mjaft lehtë mund të zvogëlojë përmbajtje yndyrë e flokëve, t'i bëjë ata më të bindur, të bukur, të shëndetshëm. Nga mjetet juridike popullore të përdorura nga shumë flokë me yndyrë, në mënyrë efektive mund të ndihmojë pa përdorimin e kimikateve të ofruara nga shumë kompani kozmetike reklamat. Shumë nga reklamat ofrojnë shampoos dhe maska ​​për të hequr qafe këtë problem, por fatkeqësi e tyre që ata përdorin në strukturën e tyre e shumë komponentëve kimike, por ne do të përpiqemi të gjejmë një mënyrë për të dalë me ndihmën e njerëzve, produkteve të sigurta të shëndetit natyral.


Për flokët me vaj do të përfitojnë fasha përbërësit natyral, dhe disa mënyra të tjera për t'u kujdesur për ta. Këtu janë disa recetave kompresa në flokët në shtëpi me përmbajtje të lartë yndyrë.

Recetë № 1. Ajo duhet të marrë gjethe nenexhik, të prerë ato me kujdes, duke u përpjekur për të bërë më të vogla, atëherë ata duhet të fshij së bashku me manaferrat ryabynovыmy në mënyrë që të marrë një konsistencë homogjene paste. Ky mjet duhet të përhapet me flokë dhe për të mbajtur në këtë mënyrë për një orë, pastaj flokët duhet të lahet tërësisht. Përsëriteni këtë proces çdo ditë.


Recetë № 2. përafërsisht e njëjtë siç përshkruhet më sipër, ju mund të përdorni gjethe luleradhiqe ose gjethe delli. Peretershy kujdes në slurry të vogël duhet të fshij atë në lëkurë e kokës, duke mos u kufizuar në një aplikim vetëm flokët. Ky mjet i ndihmon rregullimin e lajka e lëkurës dhe të flokëve në kokën e tij.

Recetë № 3. Nga kohët e lashta, mjete të mira provuar popullore të tilla si kos dhe kosi përdoret për të hequr qafe e flokëve të tepërt yndyrë. Ajo duhet të vazhdojë si më poshtë: kos Spread or flokët kos dhe kokën lidh përgatitur në peshqir paraprakisht. Kjo vë llapë duhet të vendosen në kokë për 20 minuta, pastaj kreu duhet të shpëlaj me ujë me sapun. Pas të gjitha këtyre manipulimeve është e rekomanduar për shpëlarje flokët me ujë me uthull të vogël, e cila do të zvogëlojë ëmbëlsi e flokëve.


Recetë № 4. Mjetet juridike popullore e mëposhtme do të ndihmojë jo vetëm nga flokët me yndyrë, por edhe të kontribuojë në forcimin e tyre. Kjo do të kërkojë lë thupër, e cila duhet të jetë prerë shumë imët dhe të matur në vlerë prej dy lugë. Numri që rezulton i thupër lë të derdh ujë (një filxhan) të valë dhe pastaj le të qëndrojë për 20 minuta, pas së cilës infuzion duhet të thahet. Ky infuzion duhet të përdoret, t'i shtyer ato flokët me yndyrë pas kokës larë. Manipulimi përshkruar duhet të jetë brenda një muaji tri herë në javë do të forcojë flokët dhe të bëjë atë të butë, me shkëlqim dhe për të shpëtuar ata nga zbokth me vaj.


Recetë № 5. Një tjetër mënyrë për të hequr qafe zbokth dhe të bëjë flokët e më pak yndyrë. Kjo do të kërkojë acaroj, më saktë - gjethet e saj. Ne kemi nevojë për të marrë ato në sasi prej 500 gram. dhe i hedh ujë të vluar (gjysmë litër) për të dhënë një ulcerë të vogël, pastaj të ftohtë. Pasi mjeti ka ftohur, ajo duhet të thahet dhe pije atyre kokën pas çdo shampon. Vini re se ky mjet është i dobishëm jo vetëm thjesht shpëlarje flokët, por ju duhet të përpiqen për të fshij atë në lëkurë e kokës. Përmes trajtimeve të rregullta me supë hithër mund të ndihmojë në forcimin e flokëve, forcimin e tyre, ata nuk do të vetëm më pak yndyrë, por do të rritet shumë më të shpejtë zbokth zhduket.


Recetë № 6. Disa këshilla për ata flokët e të cilit ka bërë kohët e fundit në mënyrë të konsiderueshme më shumë yndyrë se zakonisht. Flokët Kushti pasqyron shëndetin e trupit të njeriut, si një e tërë - ky fakt shënoi një kohë shumë të gjatë. Flokët mund të ndryshojë duken më keq ose më mirë me anë të një sërë faktorësh në dukje të parëndësishme,. Së pari, ne duhet të i kushtoj vëmendje për dietën tuaj. Nëse ju hani shumë ushqime pikante ëmbël dhe yndyrshëm, kjo mund të çojë në një shkelje të gjëndra dhjamor, e cila nga ana komplikojë marrjen e shpëtoj e flokëve me yndyrë. Në ushqim duhet të konsumohen më shumë fibra, proteina. Hani më shumë perime, fruta. Së dyti, ju duhet të përdorni shampo që i përshtatet llojin tuaj të flokëve, ju mund të përdorni balms veçanta. Së treti, të heqin qafe e flokëve të tepërt yndyrë pjesërisht përmes shampooing më të shpeshtë dhe shpëlarje flokët pas kësaj procedure. Shënim, megjithatë, se larja e madje edhe e shpeshtë e flokëve nuk është shmang flokët me yndyrë përgjithmonë. Së katërti, ka vërejtur se masazh kreu provokon flokët yndyrë në rrënjë, përveç kësaj, krehje shumë të shpeshta, mbledhjen shtrënguar bende elastike gjithashtu nuk mënyra më e mirë ndikon në gjendjen e flokut.


Recetë № 7. Mos shkoni nëpër mjetet e njerëzve të partisë në bazë të kamomil flokë me yndyrë. Nga lulet e këtij ekstrakte bimore mund të jenë të dobishme për t'u përgatitur për atë që ata duhet të derdh ujë të valë, duke marrë një pjesë të lule kamomil 10 pjesë të ujit. Ky infuzion duhet shpëlarje flokët tri herë në javë për tre javë.

Recetë № 8. Ashtu si me kamomil infuzion është përgatitur nga pelin. Kursi do të përdorë atë një pak më ndryshe: gjatë muajit të pelin ekstrakt shpëlarje flokët, pastaj bëri një pushim dy-javor dhe pastaj të përsëritur.