Metoda e heqjes së flokëve padëshiruar


Në këtë botë nga një pikëpamja shkencore ka vetëm dy metodat e heqjes së flokëve nga trupi: ajo depilim dhe depilim. Dhe ata, pavarësisht nga emrat e të ngjashme, rrënjësisht të ndryshme. Kur depilim heq vetëm llambë e flokëve është (ose, në gjëndër gjuhën mjekësore) mbetet në vend. Prandaj, pasi flokët depilim herët a vonë do të rritet përsëri. Vajzat që nuk janë të përfshirë në modelimin ose thjesht nuk është gati për sakrifica të mëdha, të lumtur për të praktikuar metoda të ndryshme të heqjes së flokëve: rroje, dylli, llucë-ring, depilatories kimike.


Të gjitha këto trajtime janë në dispozicion dhe e bëri të lehtë në shtëpi. Të perfektsionistky vërtetë (zonjat të cilët aspirojnë të idealit) preferojnë heqjen e flokëve, përmes të cilit ju mund të shpëtoj e flokëve përgjithmonë. Megjithatë, ka raste që largimi të teknologjisë së lartë e flokëve sjell zhgënjim, premtoi se flokët është zhdukur, dhe ata sprouted përsëri. Pse? Nayiyazytsirnishe, ju zgjodhi metodën e gabuar për të hequr flokët e tepërt dhe heqjen e flokëve - dhe ai doli vetëm flokët tuaj. Le të shohim se çfarë për kë.

Flokeve Shkarkimi - heqja e flokëve me një impuls të lehta. Fakti se follicles flokët dhe ato përmbajnë pigment melaninës. Ajo mund të thithin dritën. Nëse ju bëni melaninës për të absorbuar sasi të tepërta të dritës, gjëndër shkatërruar plotësisht. Ky është parimi dhe janë pajisje të foto-depilim. Në fushën e lëkurës madhësisë prej rreth 5 centimetra katror dërguar impuls të lehta - dhe follicles janë shkatërruar.

Megjithatë, duhet të theksohet, është në pigmentit melanin lëkurës, përmes të cilit ne mund të bëj banja dielli. Në mënyrë që të mos djegur lëkurën para zonës procedurë cosmetologist suva mbrojtëse e heqjen e flokëve xhel. Duhet të theksohet se në disa follicles flokët foto-depilim dhe mund të shmangur shkatërrimin. Së pari, lëkura është gjithmonë e "fjetur" follicles flokët. Tani njeriu nuk rriten flokët shtesë, kështu që ata nuk mund të shkatërrojë. Por follicles në çdo kohë mund të zgjoheni - dhe rriten flokët përsëri! Prandaj beauticians rekomandojmë 4-6 trajtime photoepilation të "vras" të gjitha llamba që banojnë në zonën e heqjes së flokëve. Së dyti, një hollë qime pak e bardhë nuk melaninës, sulm në mënyrë që drita që ata nuk janë të vlefshme. Gjithashtu fotoepiljatsija pakuptimtë në qoftë se ju dëshironi të hiqni flokëve të tepërt gri.


Photoepilation Kostoja është rreth 300-350 rubla për një blic. Dhe sa do të ketë nevojë flash për ju, do të përcaktojë vetëm beautician. Ka edhe fotoepilyator kompakt për përdorim shtëpiak. Ato duken si tharëse flokësh, dhe performanca më praktikisht i padallueshëm nga sallon. Lazer, e cila përdoret për të quajtur armë vdekjeprurëse të së ardhmes, erdhi në shërbim të zonjat të rinj që ëndërrojnë të heqin qafe e flokëve të tepërta në zonën bikini, këmbët dhe, nëse është e nevojshme, në fytyrë dhe duar. Laser heqja e flokëve është në thelb i ngjashëm me photoepilation të përshkruar më lart, por në vend të një arme të rrezikshme përdoret për gjëndër, dhe lazer jo të lehta. Rreze e saj sulmon melaninës - dhe gjëndër është shkatërruar. Disa ekspertë thonë se lazer është më e ndjeshme për flokë të holla dhe të lehta sesa aparatit photoepilation. Por ende, në qoftë se flokët është shumë më e lehtë të lëkurës, lazer të lënë të gjallë. Ashtu si në rastin e foto-depilim, lazer duhet të kryejë kurse nga 3-6 seancave në varësi të karakteristikave tuaja individuale.


Kostoja e heqjes së flokëve lazer për të mëposhtme: 900 rubla - personi rajoni 8000 - Zona bikini, prej 15.000 rubla - këmbët. Një nga mënyrat e parë për të eliminuar flokët hardware një herë dhe për të gjithë - elektrolizë. Ajo u shpik në 40s e fundit përgjithmonë. Në këtë rast, si emri nënkupton, follicles janë shkatërruar duke përdorur një shkarkesë elektrike. Për ta bërë këtë, lëkura është e hollë gjilpërë është futur nëpërmjet saj dhe ka shërbyer shkarkimin xhoko. Ndryshe nga metodat e mëparshme, kjo është disi e dhimbshme. Dhe në qoftë se ju keni një prag të ulët dhimbje (akute perceptojnë dhimbje), një metodë e tillë nuk është për ju. Përkundër faktit se beautician trajton anestezion të lëkurës, një gjilpërë do të ndihet. Në vend të kësaj, për njerëzit të tolerojë dhimbje, kjo metodë është ideale: me elektrolizë shkatërruan të gjitha (edhe delikate) qime, dhe çmimi në gjysmë. Seanca mesatare elektrolizë zgjat 20-30 minuta. Për shembull: në zonën plotësisht proepilyuvaty bikini, ju keni nevojë për 3-5 seanca.