Metodat e heqjes së flokëve për gratë


Metodat e heqjes së flokëve të femrave duke përdorur dylli, mjaltë, sheqer, piskatore dhe madje edhe fillesa e njohur që nga kohërat e lashta. Megjithatë, ata ofrojnë vetëm një efekt të përkohshëm. Kjo është arsyeja pse gratë moderne gjithnjë e më shumë preferojnë të flokëve aparat shkarkimi që lejon seanca të shumta për një kohë të gjatë, dhe ndonjëherë edhe të harrojmë për flokët bezdisshëm. Ndër metodat më të popullarizuara dhe efektive të aparatit heqja e flokëve mund të ndahet elektrolizë, lazer, foto-depilim dhe heqjen e flokëve ELOS. Ata ndryshojnë kryesisht nga ndikimi në gjëndër e flokëve.


Elektroliza - një nga më të efektshme për femrat, por në të njëjtën kohë mjaft të dhimbshme procedurat, si në këtë rast është ndikimi në çdo flokët individualisht. Gjatë procedurës në follicles flokët futur elektrodë hollë-gjilpërë. Për shkak të pulsin elektrike formuar në fund të saj, nuk ka shkëndija më e vogël e nxehtësisë që merr në fund të gjëndër përgjegjës për restaurimin e rritjes së flokëve, dhe shkatërron atë. Vlen të përmendet se impuls elektrik është plotësisht i sigurt për të gjithë trupin dhe vetëm ndikon në gjëndër e flokëve. Elektrolizë për gratë duhet të jetë një herë në muaj e gjysmë. Në mesatare, që ndal rritjen e flokëve të gjatë, të bëjë të paktën 6-8 trajtime për çdo zonë. Gjatësia e flokëve të procedurës duhet të jetë të paktën 5.1 cm.


Procedura është mjaft e dhimbshme, por parehati është hequr pjesërisht nga një të veçantë krem ​​anestezi anestezisë ose lidocaine. Efekti më i zakonshëm anësor pas elektrolizë: skuqje, gjurmë të vogla të djegie dhe ënjtje në zonën e trajtuar lëkurës. Këto efekte janë krejtësisht normale dhe janë të përkohshme. Elektrolizë të pahijshme mund të çojë në infeksion ose dhëmbëza të përhershëm. Gjurmët e vazhdueshme e elektrolizë mund të formohet në pacientët lëkura e të cilëve është e prirur për dhëmbëza (kjo zakonisht rezulton të dini nëse një sesion testi më herët). Nëse keni filluar të formojnë plagët në lëkurë pas disa seancave të elektrolizë duhet të ndryshojë parametrat procedurë ose mjeshtër të heqjes së flokëve.


Laser flokeve Shkarkimi - Hiq flokët e padëshiruar duke përdorur një lazer të veçantë që shkatërron gjëndër e flokëve nga të nxehtit. Efekti më i mirë është arritur në flokë të errët me lëkurë të lehta. Fakti se lazer hiqet vetëm flokët e dukshme të trupit. Më shumë se flokët bjonde dhe të errët ton lëkurë që ju keni, procedura më pak efektive. Gjatësia e heqjen e flokëve në zonën në kohën e përpunimit lazer nuk duhet të kalojë 2-3 mm, pasi ajo është në gjatësi të tillë që ata hequr më të në mënyrë të sigurtë dhe në mënyrë efektive. Pas një kursi të plotë të trajtimit (6-8 seancat në varësi të karakteristikave individuale) nuk janë të rinovohet rritjen e flokëve në mungesë të luhatjeve të hormoneve në trup. 2-3 procedurat e para janë kryer në intervale prej 1 muaj, pastaj gradualisht duke rritur interval. Duke plotësuar një kurs të plotë kaloni seanca dhe rritjen e intervalit të ekspertëve e rekomanduar nuk është e nevojshme. Kjo mund të çojë në rezultate të dobëta depilim.


Efekti selektiv mbi flokët pa e dëmtuar lëkurën dhe strukturat e nënlëkurës. Rezultati është i dukshëm menjëherë pas heqjes së flokëve. Ndryshe nga elektrolizë dhe lazer metodë foto-depilim mund të ndikojnë në sipërfaqe prej gati 2 cm 2 dhe jo në çdo flokët individualisht. Koha e procedurës varet nga zona trajtuar. Për shkak të faktit se sistemet moderne lazer pajisur me sistemin e ftohjes, procedura është mjaft e pa dhimbje. Por përdoret në flokë të lehta dhe push. Për më tepër, në këtë metodë janë efektet anësore që mund të përjetojnë një ndjesi djegie dhe skuqje të lëkurës që janë brenda 2-3 orë pas procedurës. Pigmentim mund të ndodhë gjatë procedurës për lëkurë tanned.


Flokeve Shkarkimi - heqja e flokëve seri flashes shkurtër dhe intensive e dritës. Parimi i operacionit është i njëjtë me atë të lazer heqjen e flokëve, energjia drita është zhytur nga pigment flokëve (melaninës), dhe gjëndër e flokëve është e shkatërruar nga të nxehtit. Para-përpunuara lëkurë me xhel, e cila mbron atë nga flashes dritë kur të përpunimit. Koha e një procedure varion nga 5 në 30 minuta, në varësi të zonës e tokës së kultivuar. Për të arritur një efekt të qëndrueshëm multi kërkon 6 deri në 8 trajtime në interval kohor prej 15 muajsh.


Ndryshe nga metodat lazer photoepilation prek një gamë të gjerë të ngjyra e flokëve. Ju mund të hiqni çdo ngjyrë e flokëve dhe strukturën. I vetmi përjashtim është shumë i lehtë dhe flokë gri. Në spektrin e njësisë llambë photoepilation jo rrezatimi ultravjollcë, të cilat e ADN-së dëmton celular. Sepse procedura është e sigurt dhe nuk mund të çojë në kancer apo sëmundje të tjera. Pas seancave të para të strukturës së flokëve është prishur, dhe ata bëhen më të rralla dhe të hollë, dhe për këtë arsye më pak të dukshme. Dikush nuk është ndjenjë efektet e ngrohjes gjatë procedurës, ndërsa të tjerët të ndjeni një ndjesi djegie të lehtë në vendin e zbatimit të tij. Është më mirë për t'u përgatitur për siklet dhe gëzojnë mungesën e tyre. Me një prag të ulët dhimbje është e mundur për të aplikuar anestezike.


Elos-depilim. Baza e kësaj metode është ndikimi parimi mbi strukturën e brendshme e flokëve të dy llojet e energjisë: dritës dhe energjisë elektrike. Largimi i flokëve në zonat intime është jo vetëm estetikisht, por edhe higjienës - flokët në këtë zonë të çojë në djersitje, e cila është e favorshme për zhvillimin e florës dhe dekompozimit të baktereve.