Shampoos natyrore me duart e tyre


A e dini se shampo nuk shpiku shumë kohë më parë. Dhe çfarë gjyshet tona larë kokën. Ironikisht, por ende kreu më i zakonshëm larë me sapun dhe mbahen dendësinë e flokëve, shndrit shëndetshme dhe forcë. Produkte moderne të kujdesit të flokëve në përbërjen përmbajnë shumë të dëmshme për shëndetin e njeriut, glycol propylene dhe sodium laurel sulfate. Për flokët jonë ishte shampoos të forta dhe të bukura natyrore ofrojnë duart e tyre.
Shampoos Recipes me përbërësit natyral
Shampo në bazë sapuni. Bëni mbledhjen e bimëve: acaroj, luleradhiqe, basil në pjesë të barabarta. Herbs pres mirë, përzierje. Brew infuzion bimor 1/3 filxhan dhe 1 filxhan ujë të valë. Mbush për 20 minuta. Strain, lëndëve të para shtrydh. Grate sapun fëmijë 60g dhe shkrirë në një banjë me ujë, gradualisht futur infuzion e bimëve. Llokoçis mirë, tendosje përmes napë dhe shtoni 20-60 pika vaj aromatike dhe 1 lugë bazë perimesh të naftës. Mbani shampo, bënë duart e tyre, nuk ka më shumë se 7 ditë. Në qoftë se në procesin e marrjes shampo, shtoni 1 lugë vodka, ruajtja e shampo natyrore rrit për tre javë të prodhimit.Për të forcuar rrënjët e flokëve dhe të stimulojë rrjedhjen e gjakut në lëkurë e kokës është shumë e lehtë për të gatuar me duart e tyre shampo mustardë pa bazë sapuni. Për ta bërë këtë, përzierje 1 tbsp. l. pluhur mustardë me kos ose pirë kos për konsistencën e salcë kosi, shtoni verdhë veze veze dhe 1 tbsp paplotë çdo vaj vegjetal. Aplikoni përzierje të lagur flokët, masazh, të vënë mbi kokën e tij një dush kapak dhe kreu ukatayte shall leshi. Mbani jo më shumë se 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.


Shampo për flokët me vaj mustardë, me bazë uji. Në 2 litra ujë të ngrohtë shpërndajë 1 tbsp. l. pluhur mustardë. Lani kokën në ujë, pastaj pije me ujë me acid limoni.

Shampo me bukë thekre pa baza sapun për flokë normal dhe me vaj. Zhytem në valë 300g ujë thekër bukë pa kore të shtetit butë. Vendos slurry mishit për flokët e lagura mbi gjithë gjatësinë e flokëve rrënjët. Kreu masazh në duart e tij apo krehër. Cover kokën tuaj me polietileni ose të veshin një dush kapak. Shkruani në kokë për 15 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë. Nëpërmjet përdorimit të flokëve shampo të bëhet me shkëlqim dhe i butë.


Shampo natyrore për flokët zahryaznyayuschyhsya shpejt. Mirë përzierje 1/2 filxhan dhallë ose pirë kos 1 vezë e verdhë veze. Para se të aplikoni kefir - verdhë veze shampo shpëlarje flokët me ujë. Lahen kreu mjet, lani me ujë dhe pije zierje e acaroj ose thupër.

Shampo me qumësht i thartuar. Kjo metodë i larë flokët qenë prej kohësh i njohur dhe është përdorur ende në Azinë Qendrore. Për ta bërë këtë, të marrë në shtëpi i bërë kos dhe bollëk njomet kokën e saj. Vishen kapak plastike, të përfundojë një peshqir dhe të lënë për 1 orë. Shpëlarje mirë me ujë të ngrohtë, pastaj pije flokët me ujë dhe uthull (për 3 litra ujë të shtoni 1 lugë gjelle uthull).


Shampo me supë Saponaria officinalis penoobrazuyuschymy dhe ka veti të shkëlqyera pastrues. Për përgatitjen e shampo mylnyanky duart e tyre deri në 30 g të rrënjëve grimcuar mylnyanky korrespondon me llojin e flokëve dhe 500 ml ujë. Vlim me ujë dhe shtoni të lëndëve të para. Cover dhe të lënë të mbush për 12 orë. Pas infuzion pour mylnyanky infuzion në smalt apo bakrit tigan, vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban. Zierje 15 minuta. Shto supë e bimëve që janë të përshtatshme për llojin tuaj të flokëve. Insistojnë 20 minuta. Drain. Shitore në frigorifer për 7 ditë. Për ruajtjen brenda 21-27 ditëve, ju duhet të shtoni një Sorbate ruajtës kaliumi apo alkool. Hidh shampo me shishe ngrohur para se të përdorni në një banjë me ujë dhe dridhen. Pas përdorni shampon përsëritur bazuar rrënjët e flokëve mylnyanky janë të forta, të jetojnë shndrit e flokëve dhe silkiness, përmirëson rritjen e flokëve dhe ndalesa humbjen e flokëve.


Shampo bimor në bazë sapuni. Marrë ujë (300 ml), herbs (30 g), vaj Sandalwood (5 ml), u rrit me ujë (15 ml), vitaminë E (5 ml), acid limoni (5 g), mjaltë (15 g), sapun fëmijë ( 60 g), vaj kastori (10 ml), një vaj aromatic (2 pika). Vlim me ujë dhe derdh në një tas smalt me ​​herbs. Mbush për 20-30 minuta, kullimin. Sapun hekura fëmijë. Shkrihet shtuar infuzion bimor. Shto bimor sapun vaj-zgjidhje Sandalwood, u rrit me ujë, vitaminë E, mjaltë, acid limoni, vaj pluhur, vaj aromatike. Përzierje mirë. Hidh në shishe. Shitore në frigorifer deri në 1 muaj. Shake para përdorimit.


Shampo birrë me herbs. Për të përgatitur shampo birrë natyrore duart tuaja duhet të marrë në mënyrë të barabartë Calendula lule, rrënjë rodhe, lë thupër, kone hop. Pres Raw. Hidh 2 lugë 1 filxhan materiale të thatë birrë të nxehtë. Insistojnë 20 minuta. Drain. Lëndët e para shtrydh me napë. Lani kokën tuaj pak mjet të nxehtë.

Forcimi shampo xhelatinoz për çdo lloj të flokëve. Merrni 1 tbsp sapun të lëngët, e verdhë veze 1 veze, 1 lugë gjelle xhelatinë pluhur. Ngadalë përziej mirë për zhdukjen e gunga. Para se të aplikoni flokët lagur me ujë dhe pastaj përzierje xhelatinë për flokët. Në mënyrë të barabartë të shpërndarë në flokë. Masazh. Mbajeni për 10 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Duke shtuar në përzierje është 1 vezë e verdhë veze, sapun të lëngët në recetë nuk mund të përdoret.