Shenjat e plakjes flokëve të njeriut


Çfarë do të ndalojë këtë proces? Cilat janë shenjat e plakjes flokë të njeriut? Kur na mungon vitamina dhe minerale, flokët përjetojnë stres të rëndë ata bëhen më të hollë, i përulur dhe i brishtë, dhe mangësitë zgjatur vitaminë mund edhe të fillojë të bjerë. Fakti që ushqyesve follicles flokët marrim nga ushqimi vjen fundit. Dhe nganjëherë ata thjesht nuk arrijnë flokët. Kjo çështje vjen në ballë në dimër, kur ndikimi i ushqimit temperaturë të ulët kokës dhe flokët dhe aq e komplikuar. Rezultati është i qartë: shumica e flokëve të drejtë seksit të vjeshtës hollë vonë dhe dimrit.


Ushqim
Shmangni dietat strikte! Flokët përbëhet kryesisht nga proteina (nga rruga, jo rastësisht në vegans janë më të hollë dhe i dobët), në mënyrë që në tryezë duhet të jetë një ushqim proteina. Rritjen e flokëve do të sigurojë vitamina B (bukë miell i pasitur, maja, drithëra, etj). Një E rëndësishme dhe vitamina (burimi - është kryesisht arra, fara dhe vajra bimore). Ai është përgjegjës për transportimin e oksigjenit në gjak, si dhe me mungesën e tij të plakjes flokëve të marrë më pak ushqim. Vitamina C (një shumë e saj të agrumeve, rrush pa fara i zi, piper i ëmbël, lakër) përmirëson qarkullimin e gjakut në lëkurë e kokës dhe flokët follicles ushqim. Gjithashtu, mos harroni në lidhje me antioksidantë të tilla si zink dhe selen (ato janë të pasura me ushqim deti, lakër, arra). Pas flokët edhe para plakjes gjithashtu janë sulmuar Kapova falas!


I parë "Fije argjendi" vërejmë një njeri zakonisht kaluar piketë 35-vjeçare. Numri i tyre është rritur gradualisht, dhe 50-55 vjet flokë gri tashmë duke u bërë mjaft e dukshme. Por, çfarë nëse personi ishte gri para kohe? Arsyet dhe shenjat mund të jenë të shumta. Më të zakonshme - një lodhje kronike, stresi të rëndë dhe të vazhdueshme, ekspozimi i zgjatur diell, dietë të varfër, trashëgim. Shkencëtarët kanë vënë re: pothuajse të gjitha qimet në fillim gri janë të mangët në zink, acid folik dhe vitaminë C. Kjo, rastësisht, shpjegon faktin se më shpesh rritet gri jo-duhanpirësit: nikotina ndikuar nga vitaminë C shkatërruar me shpejtësi. Ajo ka mjekë rastësi rritur normën e saj çdo ditë e duhanit dyfishuar.


Asistent juaj kryesor - agjentëve ndryshme intensive rigjeneruese me një përmbajtje të lartë të përbërësve aktivë: proteina hydrolyzed, lipide, karbohylratov, acidit Hyaluronic, komplekset minerale, aminoacidet. Një herë në javë, të bëjë vitaminë maskë ushqyes. Për shembull, mix 2 lugë pluhur dhe vaj luledielli, shtoni një lugë çaji mjaltë, vezë e verdhë veze dhe majdanoz copëtuar të freskëta. Masë që rezulton është vënë në të gjithë gjatësinë e flokëve, të mbuluar me një qese plastike dhe kokë të përfundojë një peshqir të ngrohtë. Pas 20 minutash, pije me ujë të ngrohtë dhe lani flokët tuaj si zakonisht. Ju mund të rivendosur flokët dhe duke përdorur vaj ulliri. Një herë në javë lëvizje të lehtë masazh fshij atë në rrënjët e tyre për 30-60 minuta para shampooing.


Mbani dietën tuaj ushqime të ishte mjaft e pasur në vitamina A, E, C, acid folik dhe riboflavin. Kur trashëgim keqe dhe karakteristika të dy apo tre herë në vit të marrë komplekset multivitamin me këto vitamina. Dhe hani më shumë ushqim deti - ata kanë shumë të zinkut. Pikëllim flokët gri mund të jetë: ata bëhen më shumë. Më të popullarizuara flokët procedurë sallon Anti-Age - Mezoterapia. Doktor-Trichology zgjedh kokteje antioxidant-vitaminë. Përbërja e tyre zakonisht përfshin biotin, taurine, masazh vitamina A, C dhe E. Mezoterapia shpesh plotësuar kokës. Ka mezoterapevtychni kokteje speciale, parandalon flokë gri. Nëse normat e aplikoni ato 2-3 herë në vit, ju nuk do të dini se për një kohë të gjatë që kjo gri.


Shenjat e para të flokëve gri dhe të lehtë për të pikturuar bezammyachnыmy ngjyra të buta. Por kur flokët gri është më shumë se 50-70%, koha për të lëvizur të qëndrueshme dhe pikturuar së paku një herë në tre javë, që nuk ishte e dukshme sprouted rrënjët. Për të neutralizuar efektin e dëmshme bojë lojë me birila të bërë një maskë hydrating. Një mënyrë e mirë - Krapivny tonik. Merrni 250 ml ujë dhe molle natyrore musht uthull, pour atyre 100 gram gjethe të thata hithër. Le të qëndrojë për 2-3 orë, pastaj të vihet në zjarr dhe të sjellë një çiban. Kur supë ka ftohur, tendosje. Tonic mund të ruhen në frigorifer një javë. Çdo ditë, fshij atë në normat rrënjët e flokëve të 2-3 javë disa herë në vit. Çdo ditë njerëzit humbin deri në 50-100 flokë - është konsideruar normë. Pas 40-45 viteve, numri i tyre është në rritje - kjo është edhe normale. Shpesh humbje rritet për shkak të ilaçeve dhe antibiotikë, disa mjete për të përmirësuar imunitet, trajtimin e presionit të lartë të gjakut, uljen e kolesterolit. Vlen gjithashtu të kontrolluar nivelin e hemoglobinës në gjak: hemoglobinë në humbjen e flokëve të reduktuar zakonisht rritet.