Krehër saktë për flokët të shëndoshë


Për të mësuar se si të shkathtësi stilin e flokëve tuaj, jo domosdoshmërisht çdo ditë për të vizituar sallon. Thjesht zgjidhni krehër saktë me shumëllojshmëri ofruar opsionet. Cilat janë brushat ndryshme dhe kombinezon, dhe cilat prej tyre ne duhet të vërtetë? Krehër saktë për shëndetin e flokëve, jo vetëm të shtoni flokët bukuri, por edhe t'i bëjë ata më të butë dhe me shkëlqim.
Combs dhe furçat bërë të bëjë me dru, metal, qeramike, plastike dhe madje fildishi dhe silikoni. Shpohet mund të jenë të dy natyrore dhe artificiale. Sigurisht, profesionistë të rekomandojë blerjen brushat me shpohet natyrore (materiali ideal - lesh derri), edhe pse çmimi i tyre është disa herë koston e produkteve të bërë të materialeve artificiale.Druri krehër saktë - konsiderohet si një prej më të sigurta. Por kreshtë është e vështirë universale, ato janë të përshtatshme vetëm për flokët e duhur krehje, dhe për të aplikuar maska ​​dhe bojë në shtëpi të kujdesit të flokëve, sepse druri nuk hyjnë në reaksione kimike me përbërës të kozmetikës. Disa kombinezon kanë pronat shëruese, në varësi të llojit të drurit nga i cili e bëri. Megjithatë, për produktet e mbuluar llak nuk është rasti.

Kombinezon plastike në vendin e parë në higjienën për flokë të shëndetshëm: ata janë të lehtë për të pastruar, ata nuk do të përkeqësohet nga uji dhe të thatë menjëherë. Por ky material ka aftësinë për të shpejt të grumbulluar energjisë elektrike statike, kështu që është e rëndësishme që kombinezon saktë plastike janë domosdoshmërisht të veshura me një përbërje të veçantë anti-statike.


Kombinezon metalike, natyrisht, në një farë mënyre një relike e së kaluarës, por ndonjëherë webmasters përdorimin e tyre - e njohur aftësia për të menjëherë të zgjidhur problemin e energjisë elektrike statike. Megjithatë, e përditshmja krehje këto kombinezon nuk janë të përshtatshme - metal shumë të dëmshme për fillesa. Combs, i quajtur silikoni zakonisht nuk është bërë nga silikoni pastër dhe silikoni me aliazh dhe plastike. Ata kanë veti të mira antistatike dhe jo inferiore në plastike higjienike. Ndonjëherë, në vend të silikoni për prodhimin Combs gome plastike shtuar nga çfarëdo materiali është bërë krehër, është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të se si është bërë - të gjitha dhëmbët dhe pjesët e tjera të saj duhet të jetë tërësisht dhe me kujdes i përzier me rërë dhe të lëmuar. Nuk ka qoshe të mprehtë. Përndryshe, rreziku i plagosur kokës dhe dëme flokët.


Kombinezon Universale për kujdesin e flokëve nuk ekzistojnë. Ndoshta ky fakt justifikon dëshirën tonë nënndërgjegjeshëm për të blerë një shumë të opcioneve të ndryshme. Zgjidhni përshtatshme bazuar në nevojën për krehër llojin e flokëve, pronat e tyre dhe gjatësinë. Për të tërhequr flokët e drejtë përshtatet shumë artistë të preferuar Barber - Fishbone. Dhëmbët e saj janë të rralla, me topa të buta në skajet e flokëve nuk do të thyejnë, mos pushatsya dhe butësisht rozplutuyutsya. Rastësisht, vetëm një "Fishbone" të përshtatshme për krehje e flokëve lagësht. Por ka një kusht: në qoftë se fillesat tuaj curl, përdorni një krehër kështu që nuk ia vlen! Kostum kaçurrel flokët dhe plastike trashë dhe kombinezon druri me dhëmbë të mëdha rralla. Flokët e butë dhe të sigurojë krehër karboksilik (gome karboni +) - kjo është e mirë e aplikuar dhe nuk e vras ​​fillesat strukturës. Rastësisht, krehër me dhëmbë të mëdha janë të përsosur për flokë të shkurtër. Nëse flokët është shumë e tangled dhe naэlektryzovanы, vetëm nga rruga, është një krehër metalike, por ju duhet të përdorni atë me shumë kujdes, në duart e të paaftë mund të jetë një faktor traumatike.


Silicone përdorur flokët krehër me një permanent ose pas saj. Këto fiston dhe zgjidhë fillesa dhe jo dëmtojë ata. Brushes përzgjedhura në të njëjtin parim si krehër - materialeve plus nevojat e flokëve. Detyra është e komplikuar nga fakti se një vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet shpohet. Natyrore - më të fortë dhe më të efektshme: unravels më mirë flokëve, elektryzuye tyre. Naturalness mund të përkufizohet mënyrë të thjeshtë: kur të nxehtë jep tharëse flokësh erë. Test shpohet forcën sintetike si vijon: Shpullë furçë me dorë - kjo nuk duhet të irritojë lëkurën. Themeli indit furçë më mirë se më të zakonshme, gome - kjo është rrëshqet këqija dhe ndonjëherë mund edhe të këpusin flokët.


Nëse fillesat e drejtë dhe të gjatë - vetëm të zgjidhni një furçë me shpohet natyrore, ajo shton smoothness. E njëjta gjë vlen edhe për të ndarë curls. Për flokë të dredhur ose flokëve të shkurtër modele të arsyeshme me shpohet përziera. Por, për më mirë zgjidhni curls rrihej me furçë të trasha dhe të shpohet rrallë (ose tufa). Brushes për hedhjen - një tjetër histori, i quajtur brashynhamy. Ata gjithashtu mund të jetë natyrore dhe artificiale, të ketë një bazë të ndryshme. Zgjidhni ato për ngurtësi, shpeshtësinë dhe karafil diametër (në varësi të dëshiruar rezultat stacking).


Flaka straightening flokët - brashynh me shpohet natyrore (derr apo kali) - me ndihmën e flokëve është e shndritshme dhe të qetë dhe të ruajnë formën e tyre më të gjatë. Brashynh me bazë shpohet natyrore metalike për të krijuar curls, dhe të kombinuara, vëllimi mesatar dhe i zbut ato. Në përgjithësi, të rrumbullakta dhe furçë gjysmërrethor përshtatshme për styling garë dhe straightening flokët kaçurrel. Frame - për të shtuar volumin në rrënjët, furçë për vëllim. Nga rruga, duke zgjedhur një furçë, i kushtoj vëmendje për të trajtuar. Ajo duhet të jetë e rehatshme (ose gome silikoni), me një sipërfaqe të qetë nuk kaloj nga dora. Hairdressers siguroj se numri minimal i Combs shtëpi duhet të përfshijë krehër "Fishbone" furçë masazh dhe brashynh duhur. Nëse ju nuk jeni një tifoz rast ukladochnoho, ky arsenal është e mjaftueshme.