Shkaqet e humbjes së flokëve pas lindjes së fëmijës


Shumë ndoshta kishte në njoftim gruan gjatë lule shtatzënisë. Moms e sotme ende e kujtoj atë periudhë si harnishala jo vetëm lëkurën, por edhe flokët. Ata ishin në atë moment të trashë, të fortë, të mbajë më mirë hairstyle, të bëhen më të bindur. Lulëzimi i bukurisë nuk është një përrallë, ai shpjegoi sfondin hormonal, i cili në mënyrë të favorshme ndikon në bukurinë e grua shtatzënë. Ngritja hormonet femërore të çon në rritjen më të shpejtë të thonjve dhe flokëve. Veprimi hormonal në gjendje për të mbajtur të vdekurve nga humbja e flokëve. Mirëpo, me përfundimin e shtatzënisë përfundon periudhës favorshme. Flokët fillojnë të trarëve në rënie. Gratë janë të frikësuar dhe të fillojnë të shikojnë për shkaqet e humbjes së flokëve pas lindjes së fëmijës.


Edhe pse pasuri grua e mirë për t'u bërë një nënë, ajo shpesh duhet të ndjehen të stresit. Ajo duhet të bëjë atë të duket dhe një fëmijë dhe një burrë për të paguar vëmendjen, shpesh në një nivel nënndërgjegjeshëm ndien xhelozi e fëmijës së saj. Pas nënës lindjes mungojnë kohë duke u përpjekur për të shërohen shëndetin dhe bukurinë e tyre pas lindjes. Kjo shkakton humbjen e flokëve të interesit ose pak më pak se sa bukurinë e lëkurës dhe të gjirit.

Në periudhën pas lindjes gjendje e karakterizuar nga hormonet reduktuar femra. Në këtë rast, kreu i sapo-bërë nëna hedhur një shumë e shqetësimeve, shumë prej të cilave mund të jenë të lidhura me shëndetin. Të gjithë këta faktorë padyshim ndikojnë në pamjen, dhe natyrisht mbi gjendjen e flokëve. Mbajtjeve Gjatë shtatzënisë flokët vdekur fillon të bjerë jashtë, dhe pjesa tjetër të bëhet i brishtë dhe i hollë. Ky pre pamjen e gruas, duke e bërë atë të lënë pas dore. Siç dihet, një prerje e mirë është një pjesë themelore e pamje të bukur.


Fenomeni i humbjes së flokëve në periudhën e pas lindjes është mjaft e zakonshme dhe normale. Ajo është plotësisht i sigurt dhe nuk duhet të kenë frikë prej tij. Me kalimin e kohës, hormonet kthehen në normale, dhe do të marrë pozicion në të cilën ajo ishte përpara shtatzënisë. Humbja e flokeve do të ndalojë gradualisht, tepër i ngadalshëm. Çdo ditë ne të bien rreth 60-100 copë e flokëve, por për të zëvendësuar ata të rriten të reja në të njëjtën sasi. Ajo flokët zakonisht i vjetër zhduket, ndërsa në llambë është "pjekur" të re. Procesi i restaurimit të plotë të hormoneve dhe të kthehet në gjendjen para lindjes mund të zgjasë nga tre muaj deri në gjashtë muaj.

Vlen të përmendet se shumica kanë bjonde trasha e flokëve, por e kuqe pak e flokëve. Megjithatë, pronarët e flokëve të lehta nuk zili ia vlen, sepse pas lindjes së kokës së tyre e flokëve ndryshon ngjyrë të jetës dhe të bëhet e errët.

Si të merren me humbjen e flokëve?
Mos e humbni shpresën. Nëse ju nuk mund të rriten flokët. Ju vetëm duhet të mbani mend se në verë dhe pranverë ata rriten shumë më shpejt se në dimër. Ndërsa në qoftë se ajo nuk ishte e zënë me problemet e tij, edhe pse ajo duhet të i kushtoj vëmendje për bukurinë dhe shëndetin e restaurimit flokëve. Është e rëndësishme të dini shkaqet e humbjes së flokëve pas shtatzënisë. A nuk e vënë me imazhin e tij të ri, të kërkoni për një paku një orë në ditë, ose ju thjesht nuk do të donte veten, dhe njerëzit do të fillojnë të kërkojnë ngushëllim në anën. Mos kursejë burrin e saj, të përfshijë atë në procesin e përkujdesjes për fëmijën, dhe të përpiqen për të gjetur kohë për veten e tyre.


Para së gjithash, e nevojshme për shërim gjumë të shëndetshëm qetësues, mungesa e gjumit dhe të përjetojnë një rrugë të drejtpërdrejtë për humbjen e flokëve, madje edhe në kohë normale, për të thënë asgjë të periudhës pas lindjes. Tjetra ju duhet të jetë i sigurt për të marrë vitamina të veçanta, sepse të gjitha ushqyesve janë të humbur së bashku me qumësht, duke krijuar kështu një çekuilibër në trupin e femrës. Substancat kryesore janë kalcium dhe elemente të tjera gjurmë. Flokëve dhe bukuri kërkojnë kujdes të tilla si masazh dhe pije përdorur balta, barëra dhe vajra esenciale.


Nëse ne shikojmë në shkaqet e humbjes së flokëve, më e rëndësishmja nga këto është anestezi, e përdorur gjatë cezariane. Për të rivendosur këto flokët duhet të fillojë sa më shpejt që të jetë e mundur. Ndërsa në qoftë se flokët nuk ishin të këqija, ata ende mund të kthehet në një pamje të shëndetshme të bukur, gjëja kryesore është dëshirë dhe kohë.

Për t'u kujdesur për flokët e dëmtuara ishte dobësuar thjeshtë, dhe se ata nuk kanë për të xhiruar vazhdimisht me këmisha ose kapur njeriun me supë, ata duhet të jenë të prerë të shkurtër. Mirë rritjen e flokëve grooming përshpejton të njëjtë si ata do të duken neater. A nuk e mendoj edhe se permanent ose ngjyrosje flokët do të përmirësohet, ata vetëm përkeqësojnë situatën. Gjithashtu vlen të vidyazykatysya përdorimi ployok, tifozët, bandat shtrënguar gome, studs metalike. Në verë, të mbuluar flokët mundësisht Panama, kapak ose shall.


Nëse brenda një viti pas lindjes nuk është një proces i humbjes së flokëve, pavarësisht një gjumë të shëndetshëm, dietë të ekuilibruar, duke marrë vitamina dhe kujdesin e duhur, ju duhet të kontaktoni një endokrinolog, një gjinekolog për të gjetur shkaqet e sëmundjes.