Shkaqet e flokëve të tepërt të trupit


Pallto në trup - ai është një fenomen natyror, besohet se vegjetacionit në lëkurë - një "kujdes natyrore": qimet mbrojtur atë nga ndikimi negativ të mjedisit. Një tjetër gjë është se me kalimin e kohës kjo bimësi "kujdesin" është perceptuar nga shoqëria si paaftësia dhe mungesën e vullnetit të personit (pavarësisht accessory seksuale) për t'u kujdesur për veten e tyre. Çka e shkakton flokët e tepërt e trupit?
Sigurisht, jo të gjithë njerëzit janë duke luftuar me "dhurata" me gëzof të natyrës, dhe kjo nuk është asgjë për të mos u shqetësoni: qimeve në trup janë shpesh praktikisht të padukshëm. Edhe supermodels e kopertinat e revistave me shkëlqim që ju mund të shihni qime butë në duart e tij, stomak apo faqet. Shpallin luftë duhet të jetë i flokëve të errët dhe i trashë që mbulon sipërfaqen e këmbëve dhe underarms - ato zona që shfaqen numër të madh të njerëzve në transportin publik, në rrugë, në punë, plazh. Natyrisht, shumë varet nga pikëpamjet etike dhe estetike të një personi të vetëm, por me gëzof tepruar - jo të rrezikshme. Në mjekësi, janë dy koncepte që përshkruajnë rritjen e tepërt të flokëve mbi Trupi i njeriut - hypertrichosis dhe hirsutism.Hypertrichosis - flokët e tepruar në zona të caktuara posaçërisht: krahët, këmbët, flokët pubike, sqetull, natyrisht, duke pasur moshës llogari, gjinisë dhe përkatësisë etnike. Për shembull, shfaqja e errët, flokët e trashë në këmbët e një burrë apo një grua - një dukuri natyrore, por në vajzat e vogla - tani. Zot i gjoksit flokë mund të jetë "macho", por jo një grua. Nëse kjo ndodh, kjo dukuri quhet hirsutism - rritja e tepërt e flokëve tek gratë me model mashkullor: fytyrë, gjoks, mbrapa dhe bark. Hypertrichosis mund të jenë të lindura dhe të fituara, shkaqet e saj janë të glitches gjenetike në trup, futje e tepruar e drogës dhe përdorimin e çdo hormonal krem, si dhe disa sëmundje të brendshme.


Ekziston edhe një traumatik hypertrichosis që ndikon në zonat e trupit që janë të ekspozuar ndaj lëndimit, acarim (p.sh., për shkak të rroje konstante). Ndryshe hypertrichosis, hirsutism mund të jetë një dhimbje koke e madhe vetëm për gratë, shkaqet e saj - rritur nivelin e hormoneve seksuale mashkullore, mosfunksionim i vezoreve ose gjëndra veshkave, trashëgim të pafavorshme, hormonal dhe drogës steroidal. Edhe në qoftë se ju mund të mbyllni sytë tuaj për të "gëzof" e tyre, fushata për të shfuqizuar mjeku nuk është e nevojshme. Endocrinologists dhe gjinekologë për të kuptuar shkaqet e volosatosti tepruar dhe, për këtë arsye, të emërojë trajtim: medikamentet (nëse sëmundja e rëndë është shkaktuar nga shkaqe) ose më e lehtë - heqjen e flokëve.


Nëse një person është shumë flokë - nuk do të thotë se ai është i sëmurë. E gjitha varet nga mosha, përkatësia etnike dhe gjinisë. Dhe në qoftë se çështja e sëmundjes nuk duhet, nuk është diçka tjetër: kërkoni për të pastruar dhe të butë të lëkurës ose të jetë e bardhë (ngjyrë kafe, të zezë) dhe me gëzof? Ne të gjithë përpiqemi për të mbajtur (apo edhe të drejtuar) deri më sot, të ndjekin trendet e modës në veshje, hairstyles, kozmetikë, etj Dhe çështja e heqjes së flokëve ka pushuar gjatë të konsiderohet një pengesë. Të gjithë burrat dhe gratë moderne dolën në luftë, të qenët leshatak tepruar jashtë! Në fund të fundit, sot një person (qoftë mashkull apo femër) nuk heq flokët shtesë nga në dispozicion rrethojnë këto zona të trupit numëruara automatikisht në mesin e sluts, slackers dhe humbës. Dhe në qoftë se jo shumë kohë më parë njerëzit normalisht vыbryvayuschyy jo vetëm fytyra e tij, por underarms, këmbët dhe zona bikini, ka shkaktuar shumë një stuhi emocione më negative dhe mendimet e orientimit jo të duhur, tani ne mund të thoshim: burrat tanë nuk janë të frikësuar ose të dyshimta dënuar pikëpamjet. Në të kundërtën, shumica e grave konsiderojnë mjekër tepruar dhe aseksualnыmy flokë gjoks shumë të shëmtuar dhe madje edhe të frikshme. Pas të gjitha, nuk ka, edhe sherstka butë nuk do të jetë në krahasim me lëkurë të sheshtë! Sa për gratë, këmbët parruar apo underarms mund të trembë edhe njeriu më i thjeshtë, sidomos kur flokët ekstra në këto vende të gjata, të errëta dhe të vështira. Nuk ka asgjë më e keqe se "curls", e cila eliminua nga triko najloni apo stockings. Grooming të tilla nuk mund të miratohet vetëm nëse stërgjyshes tuaj. Pra, përsëri: Rroftë lëkurë të butë pa flokë - një vend modern, në modë dhe higjenikisht! Justifikime të tilla si "të dhimbshme", "i gjatë" dhe "joefikas" i ka humbur prej kohësh rëndësinë. Mjekësia moderne dhe cosmetology ofrojnë klientëve të tyre një gamë të gjerë të mjeteve që synojnë luftimin e vegjetacionit padëshiruar në fytyrë dhe trup.


Metoda më e lehtë drejtuar nga shumica e burrave dhe grave - depilim (heqja e flokëve pa shkatërruar gjëndër). Kalibrimi është bërë duke përdorur një brisk apo një krem ​​të veçantë, locion apo llak. "Arsenal" është me të vërtetë e madhe, por dallim të madh në mes të këtyre mjeteve apo jo të tjera. Depilim absolutisht pa dhimbje, i lehtë dhe nuk do të marrë shumë kohë, por jep vetëm një rezultat të përkohshme: Të paktën një ditë të rriten flokët përsëri. Nga rruga, miti se pas depilim flokëve është e errët, më i ashpër dhe shkenca të shpejtë në rritje të jetës dhe të mohuar.


Largimi luftuar me flokë në një nivel më të thellë dhe duhet të çojë në shkatërrimin e plotë të flokëve - pothuajse përgjithmonë. Por kjo metodë ideale e thjeshtë, por e dhimbshme të heqjes së flokëve - strips dylli ose applicators. Ata janë të përshtatshëm për t'u përdorur në shtëpi dhe në bukurinë më të mirë të shkojnë Bioepilation qiri të ngrohtë ose të nxehtë apo shuharinh - shkatërrimin e flokëve me përzierje mjaltë-sheqerit. Kjo është e dhimbshme, por tolerueshme, dhe me kalimin e kohës gratë edhe të gëzojnë procesin. Përveç kësaj, në contraindications pak dhe vlera demokratike e depilim tillë shtuar rregullisht në radhët e tyre përkrahësit besnikë.